Szatmárnémeti

Ki lesz a megyei tanács elnöke?

2020.08.22 - 09:07

Bár a román jelöltek mindegyike tisztességes és becsületes kampányt ígér (megyefejlesztési terveket már nem mind), valószínűleg éles etnikai szavazás nyomán dől majd el, ki is fogja vezetni a megyei önkormányzatot a következő négy évben.

fotókollázs

Pataki Csabának hat jelölttel és már előre körvonalazódóan nem mindig tisztességesen játszókkal, a fair play szabályait betartókkal kell szembenéznie — ráadásul idén ismét közvetlen szavazással választják meg a tanácselnököt. Ám Pataki számára sem ez, sem a sok ellenfél „nem zavaró tényező. Nincs miért félnem egyiktől sem. Az emberek, a szatmáriak, a megye lakói tudják, mit tettünk le az asztalra az elmúlt négy évben, hol és mit fejlesztettünk, melyik településen minek következtében emelkedett az életminőség. Ugyanakkor az idei választásnak hatalmas tétje van: ha nem a jelenlegi csapat viszi tovább az elkezdett munkát, akkor a már futó projektek is veszélybe, akár süllyesztőbe kerülhetnek. Én azt mondom, Szatmár megye fejlesztése nem állhat meg most. Folytatni akarjuk az elkezdett munkát, és csak pár példát említve: befejezni a megyei kórház új épületét, a megye valamennyi településére aszfaltozott, jó minőségű utat szeretnénk; még több fiatal szakembert kell a megyébe hozni, nem csak az egészségügy területén, és még sorolhatnám” — mondja.

Meccs előtti utolsó perces játékoscserét eszközölt a Szociáldemokrata Párt — ugyanis a megyei szervezet ideiglenes elnöke, Ionuţ Oneţ még július végén jelentette be jelöltségét (igaz, enyhén szólva is furcsa megfogalmazásban: „Azt a feladatot kaptam, hogy én legyek a tanácselnökjelölt; ez megtiszteltetés, ugyanakkor nagy felelősség is.”), ám a jelöltiktatáskor már Radu Roca volt alpolgármester és környezetvédelmi államtitkár-helyettes szerepelt a listán. Oneţ ismét csak tömör megfogalmazásában „bizonyos politikai stratégiák nyomán történt a személycsere” — amelyeken még a politika iránt nem különösebben érdeklődők sem csodálkoznak, hiszen 2012–2016 között a Coica–Roca tandem vezette a várost, igencsak nagy egyetértésben, és valószínűleg ezt a jó együttműködést tervezik majd folytatni esetleges győzelmük esetén is. Annál is inkább, mivel Dorel Coica anno saját bőrén tapasztalta, mennyi kellemetlenséget tud okozni a polgármesternek, ha nincs jóban a tanácselnökkel, amikor az USL pártszövetség felbomlását követően az addigi puszipajtási viszony egymásra kígyót-békát mondássá alakult Adrian Şteffel.

Roca egyébként épp előzőleg betöltött tisztségeit említette alkalmassága igazolásaként, hiszen ha alpolgármesterként és államtitkár-helyettesként megbirkózott a közigazgatási feladatokkal, azok tanácselnökként sem fognak ki rajta, s mint mondta: „Hajlandó vagyok reggeltől estig dolgozni Szatmár megyéért.”

A nemzeti liberálisok házán belül történő labdaadogatásokat és svédcsavarokat már korábban, a szatmárnémeti polgármesterjelöltek kapcsán írt cikkünkben vázoltuk, melyek eredményeként a kormányzó párt tanácselnökjelöltje a sokáig polgármesteri székre áhítozó Adrian Cozma lett — és a tanácselnöki tisztség iránt hirtelen fellobbanó vonzódása nem is teljesen érthetetlen, hiszen több mandátumban is megyei tanácsos volt. Egyébként a román jelöltek közül (mindeddig) ő az egyetlen, aki pandémia ide vagy oda, klasszikus kampányt folytat — értve ez alatt, hogy a tájainkon most nagy divattá lett, hatalmas kampánybusszal járja a megye településeit elbeszélgetni (természetesen maszk nélkül) az emberekkel, és igencsak magasztos dolgokat ígérni, s bár magyarellenes kijelentéseiről évek óta elhíresült már, a cél szentesíti az eszközt alapon néhol bizony nem restelli anyanyelvén is megszólítani a lakosságot. Hiába, egy-egy esetleges szavazatért sok mindenre kell beadja a derekát a jelölt — aki egyébként már most teljesen biztos győzelmében, annak ellenére, hogy a román pártok egy jelölt (természetesen ő maga) körüli tömörülésére tett kezdeményezéseit, amivel igencsak élesen etnikaivá lett volna a választás, nem koronázta siker. Persze ez távolról sem jelenti azt, hogy maga a kampány ne lehetne élesen etnikai, legalábbis a megye bizonyos részein.

A Mentsétek meg Romániát Szövetség és a Szabadság, Egység és Szolidaritás Párt alkotta pártszövetség (USR–PLUS) jelöltje, Mircea Ciocan Maior számára sem teljesen ismeretlen a megyei önkormányzat, s akárcsak a szövetség polgármesterjelöltje, ő sem fogalmaz élesen elítélőn vagy elmarasztalón a megyei tanács eddigi munkájával kapcsolatban, viszont gyorsítani szeretné a fejlődés ritmusát, megkönnyíteni a vidéki polgármesterek bürokráciával való hadakozását, és a döntések meghozatalakor a közösségek, az emberek szükségleteire fókuszálni, no meg a közpénzek elköltését teljesen átláthatóvá tenni.

Liviu Pop, a Népi Mozgalom Párt (PMP) jelöltje is teljesen ismerősen mozog a megyei tanács folyosóin, irodáiban, hiszen jó időn keresztül tanácsosként fordult meg bennük — igaz, akkor még a Liberálisok és Demokraták Szövetségének színeiben, akiket hirtelen és váratlanul (no meg nagy titokban) idén február elején faképnél hagyott, miután nézeteltérései Adrian Ştef szervezeti elnökkel olyannyira kicsúcsosodtak, hogy nyílt színen, épp zajló tanácsülésen (amelyen Ştef hallgatóságként vett részt) fordult ellene, és kérte: ne akarjon az ALDE-frakció kéretlen szószólója lenni, mert erre senki sem nem kérte, sem nem hatalmazta fel.

A Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) tanácselnökjelöltjénél senki nem érzi otthonosabban magát a megyei tanács világában — Adrian Ştef természetesen „nagy visszatérést” tervez, s a megye fejlesztésével kapcsolatos terveiről nem minden malícia nélkül úgy fogalmazott: „Nagyon sok fontos beruházási projektet hagytam hátra, amelyek az elmúlt négy évben csak stagnáltak. Nagyon sok mindent megvalósítottam a mandátumom alatt, és nagyon sok projektet el is indítottam, azonban már nem sikerült befejeznem őket — ezeket akarom folytatni” — mondta, az egyik ilyen általa félbehagyott projektként a csak bükkaljai autósztrádaként emlegetett út felújítási munkálatait nevesítve, ami mind a mai napig egy neuralgikus pontnak és témának számít. Azt azonban már elfelejtette hozzátenni, hogy a munkálatot felvállaló, majd fizetésképtelenséget jelentő céget ő hagyta örökül a jelenlegi megyevezetésnek.

A másfajta politizálást és megyei önkormányzati vezetést óhajtó, Victor Ponta által alapított Pro Románia Octavian Petric parlamenti képviselőt nevesítette tanácselnökjelöltjeként, aki dossziéja iktatásakor azt mondta: „A megye fejlődése stagnált az elmúlt években, nem történtek előrelépések, az utolsó nagyberuházásokat még a Ponta-kormány indította el, azóta nem történt semmi.” Ám hogy neki melyek a megyefejlesztéssel kapcsolatos elképzelései, azokról mindeddig még egy szót sem szólt.

Szabó Kinga Mária

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Nagyszabású útfelújítás zajlik a megye déli részén

Munkagépek szántják a Tasnádot a szilágsági megyehatárral összekötő útszakaszt, ugyanis teljes mértékben felújítják az 1F jelzésű országutat, központi költségvetésből történő finanszírozással.
Vidék

Újabb lépés a 193-as megyei út felújításához

A 13 települést érintő, Pálfalvától a megyehatárig tartó 40 kilométeres útszakaszt készülnek modernizálni. A gyakorlati felújítás optimális esetben a 2023-as év második felében kezdődhet.
Szatmárnémeti

Még közelebb a jégesőűzőhöz

Személyes találkozásokban gazdag, szociális távolságtartás nélküli, boldog új esztendőt kívánt mindenkinek Pataki Csaba tanácselnök a megyei grémiumi idei utolsó, ünnepi ülésén.