Szatmárnémeti

Még közelebb a jégesőűzőhöz

2021.12.22 - 07:11
Személyes találkozásokban gazdag, szociális távolságtartás nélküli, boldog új esztendőt kívánt mindenkinek Pataki Csaba tanácselnök a megyei grémiumi idei utolsó, ünnepi ülésén.

Rendes, ugyanakkor ünnepi, fizikai jelenlétes gyűlésre ült össze a megyei tanács grémiuma tegnap kora délután, s a közelgő karácsony békessége szellemében, félszónyi ellenvetés nélkül vagy hozzászólás nélkül, zsinórban szavazták meg a napirendre tűzött határozattervezeteket — melyek közül a legfontosabb és talán a legtöbb embert (mezőgazdasági termelőt, gazdát) érintő a jégkárelhárító rendszerrel volt kapcsolatos: a grémium tagjai rábólintottak a megyei tanács és az érintett 40 önkormányzat közötti társulási szerződésekre.

A Szatmár megyei jégkárelhárító rendszer története (is) több évre nyúlik vissza: Pataki Csaba megyei tanácselnök még 2017 májusában nyújtotta be a Román-Magyar Határon Átnyúló Program keretében a magyarországi Országos Meteorológiai Szolgálattal (OMSZ) közösen a talajgenerátoros jégkárelhárító rendszer finanszírozását célzó pályázatot, amelynek finanszírozását egy évvel később írták alá — a Romániában újszerűnek minősülő eljárás nyomán a megye 40 pontjára helyeznek el konténerhez hasonló készülékeket, azaz ezüst-jodid-párologtatókat (az ezüst-jodid a légtérbe jutva, 3000 méter magasságban magához vonzza a vízrészecskéket, így a vízpárából sok apró jégszem keletkezik, melyek pozitív tartományba érve egyre kisebb méretűre zsugorodnak, vagy teljesen elolvadva eső formájában jutnak a földre), amelyek a magyarországi leveleki és napkori meteorológiai radarral és annak jelzéseivel lesznek összekötve. Ám épp az eljárás újszerűsége jelentett bökkenőt a kivitelező megtalálásakor: a közbeszerzési eljárást többször is kiírták, sikertelenül, mert a cégeknek nem volt tapasztalatuk egy ilyen típusú rendszer kiépítésében — míg végül idén augusztusban lezárulhatott a sokadik közbeszerzési eljárás, és augusztus utolsó napján alá is írták a szerződést a nyertes céggel.

A tanácsülés végén hagyományosan a politikai alakulatok frakcióvezetői tolmácsolták ünnepi gondolataikat a lakosság felé — őket megelőzve azonban az ülésen vendégként jelen lévő Mircea Govor szólalt fel elsőként, megilletődötten mondva: öt éve nem volt már jelen tanácsülésen, s igencsak hiányzott neki (szerk. megj.: objektív okok miatt nem volt, 2015 végén indított eljárást ellenne a korrupcióellenes ügyészség, majd bő két év után megszüntették azt). Áldott karácsonyt, boldog, járvány és gondok nélküli új évet kívánt, az elöljárók figyelmébe ajánlva, hogy vigyázzanak a szatmáriakra. Hasonló jókívánságokat fogalmaztak meg a nemzeti liberális és a népi mozgalom párti frakcióvezetők — előbbiek keserűen summázva: a forradalom óta a román társadalom kevés szabadságot nyert, és nagyon sok szeretetet, jóindulatot veszített. Zárszóként Pataki Csaba, a megyei tanács és a Szatmár megyei RMDSZ elnöke szólalt fel, áldott, családi és baráti körben eltöltendő karácsonyt és egészségben, személyes találkozásokban gazdag, szociális távolságtartás nélküli, boldog új esztendőt kívánva.

Szabó Kinga Mária

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Nagyszabású útfelújítás zajlik a megye déli részén

Munkagépek szántják a Tasnádot a szilágsági megyehatárral összekötő útszakaszt, ugyanis teljes mértékben felújítják az 1F jelzésű országutat, központi költségvetésből történő finanszírozással.
Szatmárnémeti

Felkészültek a menekültek fogadására

A Szamos Katasztrófavédelmi Felügyelőség 200 személyes mobil tábort állít fel az ukrajnai menekültek számára — Szatmár továbbra is „átvezető folyosó” számukra, míg Halminál nem nőtt a forgalom, de hatalmas a torlódás Peténél és Csanálosnál a kilépési oldalon.
Szatmárnémeti

436 millióból gazdálkodik a megye

„Kihúzzuk év végéig, de ha az energiaárakra kitalálnának valamit, az nagy segítség lenne mindenkinek” — summázta tömören Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács idei költségvetését.