A közigazgatási kódex jogi túlbürokratizálása miatt kereken egy hónappal a helyhatósági választásokat követően még mindig nincsbeiktatva minden polgármester és minden helyi tanácsos a megyében. Körképünkben az esküjüket már letett településvezetőket kérdeztük a tanács alakulásáról, mandátumindító, illetve hosszabb távú terveikről.
Szatmár megye egyik legdinamikusabban fejlődő községében, Pusztadarócon hetedik mandátumát kezdte el Găman Mihály polgármester, s mint megtudtuk, a tanács minden tagját érvényesítette a törvényszék, így ők is letehették esküjüket, az alpolgármester pedig a következő tanácsülésen lesz megválasztva. „Megyünk tovább a csapattal, és folytatjuk a munkát. Ma, azaz kedden a gázbevezetési és az atyai utak rendbetételére vonatkozó pályázatokkal kapcsolatosan volt megbeszélésünk, délben a közszállítás ügyében is folytattunk tárgyalásokat — pörög az élet, nem unatkozunk és nem lazsálunk az új mandátumban sem” — summázza tömören megkeresésünkre.
Szintén nem kezdő, hiszen ötödik alkalommal tette le polgármesteri esküjét a Halmit vezető dr. Incze Lajos, ám az ugocsai községben még nem teljesen működőképes a helyi tanács, mivel három tanácsos mandátumát még érvényesítenie kell a törvényszéknek, s azt követően lesz az alpolgármester-választás is. „Miért ne bonyolítsák túl azt, ami eddig egyszerűen ment? A tanács hivatalosan meg van alakulva, csak a részletek hiányoznak még, hogy működni tudjon a gépezet. Szerencsére olyan helyzetben vagyunk, hogy nem kell most sürgősen semmire tanácsi határozat — az előzőleg, előző mandátumban elindított beruházások sínen vannak: a hűtőházas pályázatnak megvan a dokumentációja és műszaki terve, tavasszal indulhat a közbeszerzési eljárás; a kultúrház felújítása javában zajlik, és úgy látom, a kivitelező cég tényleg akar dolgozni (mivel régi épületet tesznek rendbe, menet közben bukkannak fel az előre nem is sejtett bajok, de mindent azonnal igyekeznek orvosolni, a legjobb megoldásokat kitalálni), s határidőre, azaz jövőre alapjaitól meg lesz újulva. Ellenpontként azonban sajnos a hosszított programú óvoda épületében nem dolgozik a kivitelező, a szerződés felbontása viszont nagyon körülményes és évekig elhúzódó folyamat — mert ilyenek nálunk a törvények, inkább a lógós embert védik. Az új tanács első munkája a jövő évi költségvetés elkészítése lesz, majd valamikor novemberben, decemberben… Persze ahogy elnézem az országos helyzetet, nem biztos, hogy idén lesz költségvetésünk, én inkább január-februárra saccolom” — mondja.
A beiktatott polgármesterek sorát Piricsi Arthur nyitotta meg Sárközújlakon, ahol már az alpolgármestert is megválasztották Seer Gyula személyében, hiszen „nekünk működőképes tanács kellett mielőbb, sok folyamatban lévő beruházásunk van — aszfaltozás, parkosítás, Kissárközön és Meggyesgombáson pár hét múlva elkészül az ivóvízhálózat, folyamatban van a szennyvízhálózat kiépítésének előkészítése, Sárközújlakon az idősközpont épületének felújítása, ahol nappali idősgondozót is tervezünk működtetni a Caritasszal közösen, és zajlik az iskola elektronikai felszereléseinek közbeszerzése is. És most csak a legfontosabbakat említettem” — sorolta megkeresésünkre.
Teljesen friss polgármesterként tette le hivatali esküjét Megyeri Tamás Róbert Kaplonyban, ahol a 13 tanácsosból 11 mandátumát igazolta eddig a joghatóság. „Két tanácstag nem fogadta el a mandátumát, és visszalépett, a soron következő másik két személy érvényességét épp most ellenőrzi a bíróság, s be kell vallanom: rosszul érint, mert így csúszik az alpolgármester-választás. A tanácsban a 9 tagú RMDSZ-frakció van többségben, s megejthetnénk az alpolgármester-választást így is, de nem lehet, nem szabad megfosztani senkit a szavazás, a választás lehetőségétől — megvárjuk a másik két MPP-s tanácsos érvényesítését is. Október 28-án egyébként már rendkívüli tanácsülésünk lesz, költségvetést módosítunk, a polgármesteri hivatal szerkezeti felépítésének módosítását is javasoltam (szükségünk van egy hozzáértő pályázatíróra), illetve ekkor történik meg a költségvetés bemutatása is, azaz mi mire lett elköltve” — mondta.
Olajozottan zajlottak az események a vetési községházán, ahol Ilyés Gyula hetedik önkormányzati mandátumára esküdött, minden tanácsost érvényesítettek, és az alpolgármester személyéről is döntöttek. „Elméletileg nincs új dolgunk, folytatjuk a munkát, a község teljes infrastruktúrájának rendbetételét — úgy számolom, mindhárom településnek meg is lesz, ha más pénzügyi környezet miatt nem terveződik át. Ha előrevetítem a négy évet, befejezzük, és persze gondolkodunk településszépítésben is, de amíg nincs rendes utca, nincs bevezetve a víz, addig talán nem a szépítés a legfontosabb. Óváriban hat utcát kell még rendbe tenni, elkészült a bölcsőde- és az iskolabővítés terve, Decebal faluban az ivóvíz- és csatornahálózat kiépítése a megyei pályázatba van belefoglalva, és az meghatározza a lehetőségeinket — kivárói vagyunk ennek a beruházásnak, miközben az emberek mérge és dühe nálunk csapódik le már évek óta —, a gáz és a közvilágítás pedig ott is megvan. A lényeges dolgok megvalósíthatók — prioritási listánk ez marad, s az anyagiaktól és közigazgatástól függően halad majd. És persze nagyon jó lenne, ha a kormány is indítana finanszírozási programokat, de nem csak arra várunk, mint ahogy nem csak arra vártunk eddig sem, hiszen hitelt is felvettünk, hogy tudjuk hamarabb megcsinálni a községben elvárt fejlesztéseket” — magyarázza a következő időszak terveit.
Szintén teljesen friss polgármesterként tette le a hivatali esküt Kolcson Kallós Zsolt Eduárd, a 12 érvényesített mandátumú tanácsossal együtt. „Remélem, jövő héten megtarthatjuk a következő, már nem ünnepi tanácsülést, amikor megalakítjuk a szakbizottságokat, és alpolgármestert választunk. Vannak folyamatban lévő projektek: a szamoskrassói kultúrház felújítása, a szennyvízhálózat kiépítése (aminek a szerződését hamarosan alá is írjuk), de újakban is gondolkodunk, legfőképp a gázbevezetéssel kapcsolatban, az ugyanis csak a fél községben van megoldva, három településen nincs. Aszfaltozni is szeretnénk, s a községközpontban is kimaradt egy kis szakasz, de ott előbb a kanalizálás kell meglegyen. Hamarosan kezdjük a megyei utak karbantartását is, van köztük pár, ami szinte járhatatlan, és komoly gondot okoz az őszi betakarítási munkálatokban — ezeket még idén szeretnénk járhatóvá tenni. Nyertes pályázatunk van 1,1 millió euró értékben a nagykolcsi és a szamoskrassói iskola felújítására, új szárny építésére, étkezdével, sportpályával való bővítésére — s bár maga a pályázat nyertes, majd meglátjuk, mikor indul be a folyamat —; és a közvilágítási hálózatot is bővíteni akarjuk, illetve bővítjük” — ismertette a közel- és távolabbi jövő terveit, feladatait.
Kökényesden Tóth Zoltán újraválasztott polgármester és tíz érvényesített tanácsosa tette le a hivatali esküt, a hétfői rendkívüli tanácsülésen pedig megválasztották az alpolgármestert is Simon Illés személyében. „A két MPP-s tanácsos javasolta Tárkányi Pétert alpolgármesternek, az RMDSZ-es és az egy nemzeti liberális tanácsos azonban Simon Illésnek szavazott bizalmat, így ő lett, vagy mondjam úgy, megint ő lett az alpolgármester. És folytatjuk az eddig elkezdett fejlesztéseket is: az utak aszfaltozását — Csedregben teljes egészében le vannak, Kökényesden még 2,5 kilométer maradt —, hosszú évek stagnálása után végre elindult az ivóvíz- és csatornahálózat kialakítása, megvan a gázbevezetés megvalósíthatósági tanulmánya, energiatakarékos égőkkel fejlesztjük a közvilágítást, javítjuk a mezei utakat, pályázatot nyújtottunk be, hogy az iskolának műfüves sportpályája legyen, és a polgármesteri hivatal székházát is fel akarjuk újítani. Szóval beindított fejlesztések és tervek is vannak — csak pénz legyen! És amit mindenképp s mielőbb akarunk: járdát önteni Kökényesden, az Állomás utcában, a sorompótól a porondig tartó szakaszon. Nehézkes lesz, mert a megyei út mentén halad, de már konzultáltunk a mérnökkel, hogy hogyan lehetne megoldani. Ez a járda mondjam úgy, létszükséglet, mert nagy a gyalogosforgalom, de még nagyobb a gépkocsiforgalom, rengeteg autó van, a gyalogosoknak pedig egyszerűen nincs hol biztonságosan haladniuk.”
Négyévnyi „szünet” után tért vissza az egri polgármesteri hivatalba Szabó Elek, aki nyolc érvényesített tanácsossal együtt tette le a hivatali esküt. „Két póttagot kell még érvényesítsen a joghatóság, és remélem, mielőbb meglesz, hogy azt követően meg tudjuk választani az alpolgármestert is — javaslat már van az illető személyére, de döntés csak akkor születik, amikor már 'teljes erejében' lesz a tanács. Mandátumkezdési terveim a kampányban megígértek, s főleg a gázbevezetés — ezzel foglalkoztunk ma is, de sajnos az érintett intézmények nagyon lassan adják meg az engedélyeket, nehézkesen mocorognak. Próbáljuk az Általános Területrendezési Tervet rendezni, valamiért megakadt, megfeneklett a folyamat, annak járunk most utána, hogy teljesen elévült-e, és el kell kezdeni mindent elölről, vagy mégsem. No és persze zajlik a hivatalos ügyek átvétele, illetve a mindennapos feladatok megoldása — elég színes a programom” — sorolja.
Szabó Kinga Mária