Szatmárnémeti

Kevesebb családorvos, kevesebb ügyelet

Fotó: MTI
2022.02.17 - 12:46
Eggyel kevesebb családorvos rendelt Szatmár megyében tavaly, mint azt megelőzően, 2021-ben ugyanakkor kettővel csökkent a háziorvosi ügyeleti központok száma is. Ezzel szemben jóval több szakorvos és fogorvos rendel, mint az előző években.

Eggyel csökkent Szatmár megyében tavaly a praktizáló családorvosok száma, viszont több lett a fogorvosi rendelő, és a szakorvosi rendelések száma is bővült — derül ki a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóságnak a megye egészségügyi hálózatára vonatkozó, frissen közzétett adataiból. Míg 2020-ban még 172 családorvosi rendelő működött a megyében, addig tavaly már csak 171 rendelést kereshettek fel a szatmáriak, ezek közül 95 városon, 76 pedig vidéken működött — utóbbiak száma csökkent eggyel. A tavalyi esztendőben is átlagosan 2000 lakosra jutott egy háziorvos Szatmár megyében.

Nőtt viszont a fogorvosi rendelők száma, tavalyelőtt ugyanis még csak 214 szakember gondoskodott a Szatmár megyei lakosok fogainak egészségéről, 2021-ben viszont már 222 rendelő fejtett ki tevékenységet, 189 városi környezetben és 33 vidéken. Urbánus környezetben és a vidéki településeken egyaránt néggyel nőtt a fogorvosi rendelések száma.

Bővült tavaly a szakorvosi rendelések száma is a megyében — mutat rá a DSP jelentése. 2020-ban még 261 szakorvoshoz fordulhattak a lakosok (259-en városon, ketten vidéken rendeltek), tavaly viszont már 273-an rendeltek Szatmárban, 271-en városon és ketten vidéken.

A laboratóriumok és a fogtechnikai laboratóriumok száma nem változott az elmúlt egy évben: 16 klinikai laboratórium és öt radiológiai és orvosi képalkotói laboratórium fejtett ki tevékenységet a megyében, mind urbánus környezetben, valamint 42 fogtechnikai laboratórium — utóbbiak közül 40 városon, kettő pedig vidéken. Szatmár megyében 158 gyógyszertár van, 84 városon és 74 vidéken, ez utóbbiaknak a száma sem változott 2020-hoz képest. Ami az iskolai orvosi rendelők számát illeti, ez sem bővült egy év alatt: jelenleg is 16 tanintézeti orvosi rendelő van, 14 városon és mindössze kettő vidéken.

A DSP a kórházakra is kitér jelentésében: Szatmár megyében továbbra is négy kórház működik, három általános kórház és egy tüdőkórház. A három közkórházat még 2010-ben vették át a helyi hatóságok: a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházat a Szatmár Megyei Tanács, a Nagykárolyi Városi Kórházat a Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal, az Avasfelsőfalui Városi Kórházat pedig az Avasfelsőfalui Polgármesteri Hivatal. Két magánkórház is tevékenykedik Szatmár megyében, az egyik sebészeti osztállyal ellátott intézmény, a másik pedig egy rehabilitációs, balneo-fizioterápiás intézmény.

Kevesebb ügyeleti központ

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság közlése szerint kettővel csökkent a háziorvosi ügyeleti központok száma a megyében. Az eddigi húsz helyett már csak 18-ban fejtenek ki tevékenységet a szakemberek hétköznap éjszakánként (este 8-tól reggel 8-ig), a hivatalos munkaszüneti napokon és hétvégente.

Az ügyeleti központok közül tíz városon, nyolc pedig vidéken működik. A városi családorvosi ügyeleti központok közül a szatmáriakat a következő címeken találják a lakosok: West Medica Klinika (Károlyi út 3. szám), dr. Bumbuluţ Călin (Begoniei utca 1/42. szám), Szent Antal Klinika (Aurel Vlaicu sugárút 8. szám), dr. Dragoş Doina (Bobocului utca UK 30. szám), dr. Coica Dorel (Lucian Blaga sugárút CU8/1. szám), dr. Bartha Lucia (Ioan Slavici 8. szám), Korall Klinika (Ştefan cel Mare utca 26. szám), Nagykárolyban a 25 Octombrie utca 71. szám alatt lévő ügyeleti központot lehet felkeresni szükség esetén, Erdődön dr. Tincău Celia rendelőjét az Ardudului Mic utca 16. szám alatt, Sárközújlakon pedig a Victoriei utca 76. szám alatt működik a családorvosi ügyeleti központ.

Vidéki családorvosi ügyeletek: Alsószopor (Gării út 6. szám), Krasznaterebes (Fő út 180. szám), Szamosborhíd (Fő út 11. szám), Szelestyehuta (Fő út 163. szám), Mikola (Fő út 79. szám), Turc (Piaţa Eroilor 15/A. szám), Kányaháza (Fő út 440. szám), Remetemező (Fő út 124. szám).

Beszüntette tehát tevékenységét Szatmárnémetiben a Flora ügyeleti központ, mely a Trotuşului sétányon működött, vidéken pedig az aranyosmeggyesi családorvosi ügyelet.

A családorvosi ügyelet keretén belül elvégzett szolgáltatások továbbra is ingyenesek, bárki igénybe veheti őket, függetlenül attól, hogy van-e egészségbiztosítása. Emellett az ügyeleti központok előnye, hogy az ott végzett vizsgálatokhoz semmilyen háziorvosi küldőpapírt nem kell felmutatni. Az ügyeletező szakemberek viszont nem adhatnak ki különböző igazolásokat, betegszabadságot sem írhatnak elő a hozzájuk fordulóknak, hanem ezzel mindenkinek a saját családorvosát kell felkeresnie, amint az ismét rendel.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Június végéig maradnak a pontértékek - egyelőre befagyasztották a konfliktust

A Román Orvosi Kamara (CMR) elnöke csütörtökön bejelentette, hogy a döntéshozókkal lezajlott tárgyalások eredményeként az egészségügyi alapellátásban és a járóbeteg-szakellátásban a szolgáltatásokért járó pontértékek 2024. június 30-áig nem változnak, a 2023 utolsó negyedévére megszabott szinten maradnak.
Szatmár megye

Influenza: két patikában oltanak Szatmár megyében

Hétfőn, október 2-án elrajtolt Romániában az influenza elleni oltási kampány. Új szabályozás lépett életbe, mostantól a vakcinát az igénylőnek kell kiváltania a patikából, amivel vagy visszamegy a családorvoshoz, vagy a patikus oltja be. Szatmár megyében egyelőre két patikában oltanak.
Szatmárnémeti

Rövidesen háziorvosok nélkül maradunk

Néhány éven belül családorvosok nélkül maradhat Románia. Jelenleg több mint 500 hazai településen nincs háziorvos, a szakemberek 48%-a pedig 60 éven felüli. Sorra ürülnek a praxisok, és az elöregedés, valamint az utánpótlás hiánya miatt nincs, aki ezeket betöltse.