Szatmárnémeti

Kereskényi: rendszerszintű megoldás kell

Fotó: SZFÚ Archívum
2022.01.21 - 15:34
Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét az oktatási intézmények fűtésszámlái kapcsán kerestük meg, hiszen fenntartóként az önkormányzat kell hogy kifizesse a kiállított számlákat.

Az elmúlt hetekben sokszor cikkeztünk arról, hogy az energiaárak elszálltak, a kormány által megszabott támogatást a szolgáltatók nem vonták le a számlák kiállításakor, emiatt több cég bírságot is kapott, s most újra ki kell hogy állítsák a számlákat a megszabott támogatással együtt. Bár sok esetben ez sem sokat fog segíteni, hiszen meg van határozva fogyasztás szerint, hogy mennyi lehet a támogatás értéke. A decemberi számlákat látva bizony sokan fogják kisebb hőfokon biztosítani a fűtést, és igyekszenek majd spórolni az áramfogyasztással is. De nemcsak a magánszemélyek esetén lettek nagyobbak a számlák, hanem a közintézményekben is, ahol szintén fejtörést okozhat ezek kiegyenlítése. Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét az oktatási intézmények fűtésszámlái kapcsán kerestük meg, hiszen fenntartóként az önkormányzat kell hogy kifizesse a kiállított számlákat. „A számlák nagy része mind becslés, igaz, az új árakkal számoltak, s emiatt vannak olyan tanintézmények, ahol jóval nagyobb számlákat kaptak, mint korábban, de úgymond ez még mindig nem a valóság. Akkor jön a feketeleves, amikor a valós gázfogyasztás után jön a kiegyenlítés (regularizálás). Jelen pillanatban tudomásunk szerint rengeteg helyen nagyobbak a számlák úgy 30–40–50 százalékkal, de ez a fogyasztás mérését követően bizonyos esetekben akár megduplázódik, megtriplázódik. Ezek a becsléseink, de egyelőre nem látunk mi sem tisztán” — fogalmazott az elöljáró. A polgármester azon kérdésünkre, hogy miből fogják ezt finanszírozni, elmondta, hogy több egyeztetés folyik jelen pillanatban is a kormánnyal. A megyei jogú városok egyesülete azt kérte a kormánytól, hogy szálljon be a hatáskörükbe, alárendeltségükbe tartozó kulturális és oktatási intézmények számláinak a kiegyenlítésébe. Mindenképp jelentős plusz terhet ró majd az önkormányzatokra a megnövekedett energiaárak alapján kiállított számla, és úgy tartanák korrektnek, ha a kormány támogatná őket, hiszen ezeken kívül számos olyan közszolgáltatás van, amit saját költségvetésből kell fedezniük.

„Elég ugye, ha arra gondolunk, hogy a közvilágítási rendszer fenntartása, a fogyasztása 10 évre visszamenően grosso modo olyan 1 millió euró körül van Szatmár városának, ami az euró árfolyamának függvényében valamelyest nőtt évről évre, de tudtuk, hogy van egy reális értékmérő. Most a mi számításaink szerint ez akár megtriplázódhat, sőt, vannak nagyon sötét vélekedések is, hogy az új energiaárak szerint ez akár a korábbi négyszerese is lehet, és akkor ott kezdődnek a gondok, mert 1 millió euró helyett 3–4 milliót kicsengetni az már nagyon fáj még egy Szatmár kaliberű városnak is. És ugye ugyanezzel a problémával fognak szembesülni a kisebb települések is. Éppen ezért kértük a kormánytól „csak” a kulturális intézmények és iskolák esetében a kompenzálást. S ott vannak a magánszemélyek is, mert ahogy bennünket rosszul érint egy nagyobb kiadás, a polgárokat is mellbe vágja egy nagyobb számla. Itt valami megoldást kell találni. Rendszerszinten, kormányszinten kell a problémát megoldani, és minél sürgősebben” — összegzett a téma kapcsán Kereskényi Gábor.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Épül az M49-esen a Kraszna híd - VIDEÓ

A Duna Group már hidat épít és aszfaltoz, román oldalon papíroznak.
Szatmár megye

Nem lesz áram az elektromos buszokhoz

Kereskényi szerint Szatmár megye és a falvak áramellátása nincs felkészülve a nagy igénybevételre.
Szatmárnémeti

E-buszokért van Törökországban Kereskényi

Száz százalékban környezetbarát lesz a tömegközlekedés Szatmárnémetiben.