Szatmárnémeti

Kenőpénzbotrány a petei határátkelőnél

Fotó: Román Határrendészet - Képünk illusztráció
2021.09.23 - 15:19
Az egyik határőr a 200 euró csúszópénz átvételekor bukott le csütörtökön, fókuszba került társai 50–100 euró közötti összegekért tekintettek el a karanténkötelezettségi szabálytól.

Pénteken Szatmár és Máramaros megye kilenc helyszínén — határrendészek magántulajdonú ingatlanjaiban, valamint a petei határrendészet tulajdonában lévő ingatlanokban — tartottak házkutatásokat az Országos Korrupcióellenes Igazgatóság (DGA) szatmári irodájának nyomozói a Szatmár Megyei Törvényszék melletti Ügyészség ügyészeinek vezetésével, egy kiterjedt korrupciós ügy felgöngyölítése kapcsán. A nyomozás határon átnyúló, ugyanis a magyarországi hatóságok is részt vesznek benne — arra azonban már nem térnek ki a közlemények, hogy csak segítségnyújtásként, vagy mert esetleg magyarországi határellenőrző szervek is érintettek az ügyben.

A nyomozóhatóság megállapítása szerint a petei határátkelőpontnál már hosszabb ideje „bevett szokás” volt, hogy egyes szolgálatot teljesítő határőrök 50–100 euró közötti összeg fejében eltekintettek a karanténkötelezettségi szabály alkalmazásától bizonyos, vörös zónának minősített országokból érkező beutazók esetében — magyarán az utas okmányainak ellenőrzésekor nem jelezték a közegészségügyi igazgatóság dolgozójának, hogy az illető karanténkötelezettség alá esik. Leggyakrabban a menetrend szerinti, nemzetközi személyszállító cégek autóbuszainak vagy kisbuszainak sofőrei adták át a megfelelő összeget, annak függvényében, épp mennyi „problémás” személy volt az utaslistán, s ritkábban maga az érintett utas — ráadásul az egyik határrendész csütörtökön épp akkor bukott le, amikor átvette a 200 eurónyi csúszópénzt.

Pénteken több személyt is bekísértek kihallgatásra a törvényszék melletti ügyészségre, a kihallgatások lapzártánkkor is tartottak még, s hivatalosan meg nem erősített információk szerint a nyomozást kiterjesztik bizonyos személyszállító cégekre, illetve azok alkalmazottaira, ugyanakkor további házkutatások sem zárhatók ki — annál is inkább, mivel a hatóságok nemcsak csúszópénzek elfogadása okán vizsgálódnak, hanem informatikai csalás, hamis dokumentumok aláírása és hamis nyilatkozatok ügyében is.

Az üggyel — vagyis inkább botránnyal — kapcsolatban a Máramarosszigeti Határrendészeti Felügyelőség (amelynek fennhatósága alá tartozik a szatmári s így értelemszerűen a petei határrendészeti egység is) rövidke közleményt adott ki, amelyben egyrészt elítéli kollégái tetteit, másrészt teljesen el is határolódik tőlük, s mint a közlemény fogalmaz: amennyiben a nyomozóhatóság vádjai beigazolódnak, a 360/2002-es törvénynek megfelelő intézkedéseket foganatosít az érintettekkel szemben. SZFÚ

 

 

 

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

A keresztlevél nem alkalmas határátlépésre

A 2005/248-as törvény értelmében a kiskorú román állampolgárok útlevéllel, illetve (14 év fölött) útlevéllel vagy személyazonossági igazolvánnyal utazhatnak külföldre. A születési bizonyítvány nem minősül úti okmánynak.
Külföld

Felvonult a szlovák rendőrség a magyar határon

Szlovákia hétfő este nagy erőket vonultat fel a Magyarországgal közös határán – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök és Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter. Szlovákia a Gázai-övezetben kialakult helyzet, valamint a lehetséges biztonsági fenyegetések miatt döntött így.
Külföld

Schengen: nem lesz eltörölve a Romániát kizáró döntés

Az Európai Unió Bírósága (EUB) „nyilvánvalóan elfogadhatatlanként” elutasította Eugen Tomac keresetét, amelyben a román európai parlamenti képviselő az EU Tanácsa Románia schengeni csatlakozását elutasító tavaly december 8-i határozatának megsemmisítését kérte.