Belföld

Kánikulában hamar romlik az étel

Az étkezéshez vásárolt alapanyagokat, élelmiszereket mindig megbízható helyről szerezzük be! / Fotó: Getty Images
2021.07.31 - 13:00

Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) első megfontolandó tanácsai az élelmiszerek beszerzésére és tárolására vonatkoznak.

Az étkezéshez, ételkészítéshez vásárolt alapanyagokat, élelmiszereket mindig megbízható helyről, üzletben, piacon szerezzük be! Soha ne vásároljunk ellenőrizetlen helyen, alkalmi árustól — főként nem húst, halat, tojást és tejterméket. Figyeljünk arra is, milyen az üzlet tisztasága, az árutárolás rendje, az eladók ruházata! Ha nincs minden rendben, inkább ne vásároljunk onnan, hiszen valószínűleg az élelmiszerekre sem fordítanak ilyen helyen több figyelmet.
Mindig vessünk egy pillantást az élelmiszerek címkéjére, ellenőrizzük a szavatossági időt, a csomagolás sértetlenségét! Arra is figyeljünk oda, hogy a hűtést igénylő termékeket megfelelő hőfokon tárolták-e!

A mélyhűtött termékek csomagolását is figyeljük, ha belül zúzmarás, a termék tömbbé fagyott benne, inkább ne vegyük meg! Mindig a hűtendő terméket vegyük meg legutoljára, és utána mielőbb vigyük haza! Vigyünk magunkkal több táskát, szatyrot, hogy a különböző termékek — zöldségek, nyers húsok, kész termékek — ne szennyezhessék egymást!

A hazavitt termékek mielőbb kerüljenek a megfelelő tárolóhelyre! Hűtendő termékeket hűtőszekrénybe, hűtést nem igénylőket kamrába, jól szellőző, hűvös helyre kell tenni. Akkor hatásos a hűtés, ha a húsokat, tejet 5 Celsius-fok alatt tudjuk tárolni, a zöldségek, gyümölcsök számára viszont ennél magasabb hőmérséklet (10–15 Celsius-fok) előnyösebb. A nyers darált húst még aznap készítsük el, minél tovább tároljuk, annál veszélyesebb lehet. A termékeket úgy tegyük be a hűtőbe, hogy ne szennyezhessék egymást! A tojást is így, elkülönítve tegyük be, de előre megmosni nem kell és nem is javasolt, ám ha szükséges, inkább felhasználás előtt mossuk meg!

A felolvasztott, kiolvadt termékeket nem szabad újra lefagyasztani, később elkészíteni vagy fogyasztani — emelik még ki az ANSVSA szakemberei. Azt is hozzáteszik, hogy a megromlott ételeket minél hamarabb távolítsuk el, mert beszennyezhetik a többi élelmiszert is. Azt is javasolják, hogy a zöldségeket, gyümölcsöket csak alapos mosást követően tegyük be a hűtőszekrénybe vagy fogyasszuk el.

Az élelmiszer-biztonsági szakemberek megyei munkatársai egyébként folyamatosan végeznek ellenőrzéseket az üzletekben a lakosság egészségének megőrzése érdekében. A polgárok is jelezhetik egyébként az ANSVSA illetékeseinek, ha élelmiszer-biztonsági szabálytalanságokat tapasztalnak az üzletekben, éttermekben, erre szolgál a 0800.826.787-es ingyenes zöldszám.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Jövő héten jön az enyhülés

Lehet, hogy még egy kis esőt is kapunk!
Belföld

Nyakunkon a sivatagi por

Most nem a Szahara felől érkezik a kánikulai szennyeződés.
Szatmár megye

Fokozódik a kánikula, minden olvad

Másodfokúból elsőfokúba vált a nagy hőség miatti meteorológiai figyelmeztetés.