— Miként fogant meg az elhatározás, hogy ön szeretne lenni Kolcs község következő polgármestere?
— Két párhuzamos folyamat vezetett ide, egyrészt éreztem magamban a tenni akarást, másrészt meg az év első felében több helyi lakos megkeresett az ötlettel, felkéréssel, hogy vállaljam el ezt a feladatot. Egyre gyakrabban kaptam azt a visszajelzést, hogy frissíteni, fiatalítani kellene az önkormányzati csapatot. Természetesen csupán az életkor senkit nem tesz alkalmassá, illetve alkalmatlanná egy vezetői feladat ellátására, így a tanácsosokkal, illetve tanácsosjelöltekkel, helybeliekkel, valamint néhány szakértővel elkezdtük nagyon komolyan elemezni a község jelenlegi helyzetét és a fejlesztési lehetőségeket is.
— Melyek a legfontosabb megállapítások a község jelenlegi helyzetére vonatkozóan?
— Nem állunk rosszul, de van még hová fejlődnünk, fogalmazhatnék röviden. Azt gondolom, a jelenlegi községvezetés megteremtette többek között a közművesítés alapjait, ami sok energiát felemésztő, komoly munka volt. Ezt mindenképpen folytatnunk kell. A községi utak korszerűsítése is elkezdődött az elmúlt években. Egyre több a leaszfaltozott utca, de itt is sok munka van még hátra. A helybeli kultúrotthonok felújítása, illetve az oktatási intézmények korszerűsítése is kezdetét vette, de ebben az esetben is messze még a folyamat vége. Összességében azt gondolom, hogy az eddig elvégzett munkák mind fontosak és hasznosak, de a lakosokkal való beszélgetések során nap mint nap tapasztalom, hogy sok és komoly munka vár még a helyi önkormányzatra.
— A lakossági találkozókon ön a kampányígéretek mellett pályázati tanácsadással is igyekszik segíteni az érdeklődőknek. Milyen ennek a fogantatása?
— Az elmúlt években a pedagógusi munkám mellett a feleségemmel családi vállalkozásba fogtunk, és több alkalommal is sikeresen pályáztunk. E munka során pedig olyan tapasztalatokra tettem szert, melyeket szívesen osztok meg az érdeklődőkkel. Fontosnak tartom, hogy a helybeli vállalkozni akarók értesüljenek a lehetőségeikről, tudjanak arról, hogy a kormány (a jelenlegi tájékoztatás szerint) az ősz folyamán újra kiírja a Startup Nation Romania programot. Célom támogatni a vállalkozni vágyókat, és nagyon örülök, ha már azzal is segíthetek, hogy felhívom a figyelmüket a lehetőségekre és néhány fontos dologra, melyet én „a saját bőrömön tapasztaltam meg”. A fogadtatása pedig igencsak pozitív, nagyon sok jó vállalkozási ötletről beszélgettünk ezeken a találkozásokon. Ha ezeknek csak a fele megvalósulna, az új munkahelyeket, adóbevételeket és virágzó községet jelentene.
— A találkozókon bizonyára sok szó esik a lakosok önnel szemben megfogalmazott elvárásairól is. Melyek ezek közül a legfontosabbak?
— A beszélgetések során megfogalmazott igények és elvárások három fő csoportba sorolhatók. Az első a közművesítés. Kolcs községben a megyében az elsők között épült ki az ivóvízhálózat, mely egy nagyon szép eredménye a jelenlegi községvezetésnek. Ezt karban kell tartani, sőt, ha lehet, akkor növelni kell a víznyomást. A szennyvízhálózat kiépítése viszont már közelről sem áll ilyen jól. Ezt meg kell oldani. Hasonló a helyzet a gázhálózat kiépítésével is, folytatni kell. A tervek szerint erre hamarosan pályázatot ír ki a kormány, melyen mi mindenképpen szeretnénk részt venni. Összességében a közművesítéssel kapcsolatban elmondható, hogy célunk minden háztartás számára lehetővé tenni a hálózatokra való csatlakozást.
A lakosokkal való beszélgetés során legalább ilyen sokszor szóba kerül a közlekedési infrastruktúra. Természetesen mindenki úgy gondolja, hogy abban az utcában kellene folytatni az aszfaltozási munkálatot, melyben ő és családja él. Az elképzelés mindenki részéről érthető, mégis azt gondolom, hogy egy komolyabb, átgondoltabb stratégia alapján kell folytatni az aszfaltozást és járdaépítést. Hasonlóan fontos a mezei utak rendbetétele is. A község lakosainak jelentős része foglalkozik mezőgazdasággal, és a gazdáknak nagyon fontos, hogy járhatók legyenek a mezei utak. Erre komoly hangsúlyt szeretnénk fektetni.
Az elvárások harmadik csoportját pedig a kulturális, oktatási, illetve sportlétesítmények bővítése, korszerűsítése képezi. Erről is azt gondolom, hogy minden közösségnek szüksége van egy használható közösségi térre, kultúrotthonra. Ugyanakkor tudom, hogy komolyabb felújítási munkálatokat csak pályázatok révén tudunk eszközölni. Ezzel együtt fontos odafigyelnünk a meglévő vagy már felújított létesítményeink karbantartására. A XXI. századi mindennapjaink része az internet, ezért wifi-hozzáférést szeretnénk biztosítani a közterületeken. Egy másik fontos célom, hogy jól szervezett, színvonalas hagyományőrző fesztiválokkal járuljunk hozzá kulturális örökségünk fennmaradásához, a község népszerűsítéséhez, színt víve a közösség életébe.
— Ezek az ön legfontosabb kampányígéretei?
— Igen, kiemelten szeretnék foglalkozni az említett területekkel, ugyanakkor a legfontosabb kampányígéretem az, hogy a tanácsos kollégáimmal együtt kitartóan fogunk dolgozni a község fejlődéséért. Az elmúlt hetekben több alkalommal egyeztettem Pataki Csabával, a Szatmár Megyei Tanács elnökével, aki köztudottan nagyon jó vidékfejlesztési, pályázati szakértő. Elemeztük a megye és benne Kolcs község lehetőségeit, hogy felkészülten várhassuk a 2020–2027-es EU-s pályázati periódust. Célom egy élhető község, egy olyan közösség kialakítása, melyben a fiatalok is megtalálják a helyüket. Ez a fejlődés záloga, a jövő biztosítása.