Tolnay István református esperes kérdéseinkre válaszolva elmesélte, a pénteki rendezvény jubileumi lesz, ugyanis ötödik alkalommal gyűlnek majd össze a bálozni vágyók a szőlősben lévő motelben. „Nem csupán az egyházközséghez közel állókat, hanem mindenkit szeretettel várunk és hívunk, aki szeret jótékonykodni, hiszen a Szentírás szavaival élve, jobb adni, mint kapni” – fogalmazott a bált szervező tiszteletes.
Milyen is a hibrid orgona?
A lelkész szerint az eddig bálok mindegyike valamilyen nemes célt szolgált. Az elsőkön az új, Kálvin téri istenháza felépítésére gyűjtöttek, a legutóbbi esetében pedig a már elkészült templom harangjainak villamosítását célozták meg. Most sem lesz ez másképpen, ugyanis ez a rendezvény amellett, hogy közelebb hozza egymáshoz a közösség tagjait, ismét jótékonysági célokat szolgál. „A templom hibrid orgonájának fizikai részére, a sípokra kívánunk támogatásokat gyűjteni. Ez egyébként különleges hangszer, ugyanis két részből áll: egyik fele egy úgynevezett virtuális orgona, a másik részében pedig a sípok kapnak majd helyet” – részletezte a lelkipásztor, aki szerint ez a konstrukció részben magyar találmány.
A virtuális rész kifejlesztője két budapesti informatikus mérnök-kántor, Kurucz Róbert és Rieth József orgonakészítő szakemberek, akik tulajdonképpen egy első ránézésre harmóniumnak látszó hangszertestbe számítógépes rendszert építettek, amelyet az általuk kifejlesztett szoftver működtet. „A hangszer megszólaltatásáért felelős programot ők maguk írták, és a beszerelés helyszínén intonálják azt a templom akusztikájának megfelelően. Ez egyébként nem kis feladat, közel nyolcórás munkát igényel” – vázolta a szerkezet működését Tolnay. Az eszköz estében különböző, előre betáplált, korábban létező, fizikai eszközök által kiadott hangminták közül lehet választani. A nagykárolyi a Csehország pardubicei kerületében található Litomyšl város csodálatos orgonájának hangján szólal meg.
A mostani gyűjtés célja, hogy a virtuális szerkezetet egy fizikailag is megszólaló, sípokkal kiépített orgonarészhez kapcsolják, vagyis az orgonatest építésére gyűjtenek a pénteki bálon. 110 körüli vendégre számítanak a szervezők, akik jótékonysági árverést is fognak majd rendezni az est folyamán. Festményekre és művészfotókra lehet majd alkudni, illetve tombolahúzás is lesz. A festményeket nagykárolyi, környékbeli és máshol élő művészek ajánlották fel. Többek között lehet majd licitálni arra a festményre, amelyet Lendvay Zoltán, nagykárolyi festőművész ajánlott fel — ez annak a Petőfi és Júlia első megyebálon lejtett táncát ábrázoló képnek a prototípusa, amely nagyban a mai városháza díszterme (az egykori Aranyszarvas fogadó bálterme) függ. Emellett a Katona Béla nagykárolyi amatőr festő, az Illyés Sándor kaplonyi művész, a néhai Hotváth Kati festőművész és a Baráth Imre keszthelyi művész képeire is lehet majd alkudni.
A festmények mellett Dragoș Georgescu, dr. Hágó Attila Nándor és Bikfalvi Zsolt fotóművészek is ajánlottak fel képeket árverezésre, a tombolanyereményekhez pedig számos helyi vállalkozó és magánszemély, egyháztag is hozzájárult.
A jótékonysági est folyamán fellép majd Buzogány Béla Színháza Nyíregyházáról, amely egy háromszereplős (Petőfi, Júlia, Térey Mari), Petőfi és Júlia találkozásáról szóló, saját szerzeményű musicalból adnak elő dalokat, illetve ismert operettslágerekkel és dalokkal örvendeztetik meg a bálozókat.
Végh Balázs