Szatmárnémeti

Jót tesz a helyi tervezésnek

2020.11.24 - 11:00

„Sokkal inkább tudom értékelni azt, hogy a törvénymódosításnak köszönhetően hosszabb távon tervezhet a városvezetés, mint eddig, mintsem azt, hogy nő a megyeszékhely bevétele” — összegzett lapunk megkeresésére Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere. Az elöljárót azt követően kerestük meg, hogy a parlament megszavazta azt a törvénymódosítást, amely lehetővé teszi, hogy a személyi jövedelemadó nagyobb hányada maradjon helyben. Kereskényi értékelése szerint a változás nem több, mint két százalék, ezért is nem annyira a helyben maradó összeg változása számít. De ez csak az egyik változás; ami ettől sokkal fontosabb, az az, hogy törvénybe van foglalva, hogy ez az összeg fix marad, nem a minden évben megszavazott országos költségvetésben határoznak erről. Így nem kell minden évben várni, hogy ez a hányad mekkora lesz, e helyben maradó összeggel évekre előre lehet számolni, és ez az, ami a saját költségvetés elkészítésénél nagyon fontos úgy Szatmárnémetinek, mint más önkormányzatoknak is.

Egyre nő az arány

A személyi jövedelemadó és az abból való visszaosztás régi vesszőparipájuk a romániai városoknak és községeknek, régóta megy a huzavona kormányok és önkormányzatok között, hogy a helyben dolgozók által megtermelt jövedelemadó hadd maradjon az eredeti településen, ne Bukarest költse el azt, amiért a helyiek dolgoznak meg. A helyben maradó arány volt már 41,5 százalék is, amikor a jövedelemadónak több mint felét bekebelezte a kormány, míg egy legutóbbi változás 63 százalékra változtatta a helyben maradó adóarányt. A most elnöki kihirdetésre váró módosítás szerint a személyi jövedelemadó 65 százaléka annak a településnek a kasszájában marad, amelyiken az ezt megtermelő munka zajlott.

Érdek a sok munkahely

A munkahelyteremtés és -megtartás a helyi önkormányzatoknak is komoly érdekük, mutatott rá Kereskényi, mert ha munkahelyek szűnnek meg, az az önkormányzatoknak is rossz. Ha nincsenek munkahelyek, és az emberek nem dolgoznak, akkor kevesebben vannak azok, akik személyi jövedelemadót fizetnek, így csökken a helyi igazgatás bevétele. Ha nincsenek munkahelyek, az embereknek nincs pénzük, nincs miből megéljenek, akkor ez a jelenség szociális problémákat idéz elő, amiket helyi erőből kell megoldani, ami pedig terheli a helyi költségvetést. Az önkormányzatok mindent megtesznek azért, hogy megtartsák a munkahelyeket, sőt, szaporítsák ezeknek a számát, hangsúlyozta Kereskényi Gábor, ezért igazságos és logikus is az, hogy az ennek folyományaként keletkezett összegek minél nagyobb hányadával maguk is rendelkezzenek.

Princz Csaba

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Vonzó város lett Szatmárnémetiből

„Bezzeg Nagybánya...”
Szatmárnémeti

Szélesebb lesz a haladósáv a Sugárúton

Az eső miatt akadozva, de festik az újragondolt parkolóhelyeket a szatmárnémeti I. C. Brătianun
Szatmárnémeti

Csütörtökön hattól lezárják a Horea utcát

Új fázisához érkezett a felújítási munka, aszfaltozni fognak csütörtökön.