Börvely község helyi tanácsa ebben az évben 7,9 millió lejből gazdálkodik, ebből 2,2 millió lej a költségvetési többlet, 100–120 ezer lej a helyi bevétel, 370 ezer lej a megyei tanács által leosztott összeg, és amit visszakap a község a TVA-ból — tájékoztatott Kiss Zoltán polgármester. A helyi tanács 2014-ben 5 millió lej kölcsönt vett fel beruházásokra, amikor elkezdték az utak aszfaltozását. Ennek az összegnek is visszakapják a TVA-ját, amit további beruházásokra fordítanak.
Ebben az évben is folytatják a beruházásokat abban a mértékben, ahogy a lehetőségeik megengedik. Épül egy napközi óvoda, ami remélhetőleg ősztől beindul hatvanöt gyerekkel, amúgy az épület több mint száz gyerek befogadására alkalmas. A beruházás értéke 500 ezer euró. Az óvodákban és az iskolákban nem csökken a gyereklétszám, jelenleg községi szinten 460 gyerek tanul, aminek nagyon tudnak örülni a helyiek, nem vált szokássá a gyerekeket városi tanintézményekbe íratni, a szülők elégedettek a helyi pedagógusok munkájával. A polgármester szerint az oktatás minőségét az is bizonyítja, hogy elég sok diák jut be középiskolákba, majd egyetemekre, s a nagy részük megpróbál visszatérni a szülőfalujába, ott vállalnak munkát vagy vállalkoznak. Kormánytámogatással fogják felújítani az iskolaépületet, hogy az minden szempontból megfeleljen az elvárásoknak. Egy börvelyi fiatal Debrecenben orvostanhallgató, s azt tervezi, hogy az orvosi diploma megszerzése után visszatér szülőfalujába, ahol családorvosként fog tevékenykedni. Van olyan fiatal, aki az egyetem elvégzése után a közigazgatásban vállalt munkát, van olyan is, aki magáncégnél helyezkedett el.
Börvelyben az előttünk álló időszakban hangsúlyos szerepet kap az infrastruktúra további fejlesztése. Jelenleg van hét kilométer hosszan kiépített vízhálózata a településnek, de ki kell cserélni az azbesztcsöveket korszerűbbekre, és fel kell építeni egy új víztisztítót. Kiss Zoltán kifejtette, hogy a 2000-es években lett volna lehetőség kiépíteni a földgázhálózatot, de az akkori vezetőség ezt nem tartotta fontosnak, pedig ugyanúgy lehetett volna pályázni, mint ahogy azt tették Kaplonyban, Kálmándon és más településeken.
A távolabbi tervek között szerepel egy sportterem és egy szabadidőközpont létrehozása is halastóval. Az orvosi rendelőben az 1960-as évek végén, az 1970-es évek elején szülészet is működött, ezt már nem lehet újra beindítani, de szükség van egy olyan orvosi rendelőre, melyben háziorvos és fogorvos is tevékenykedik. A már korszerűtlenné vált jelenlegi épületet felújították. Arra is törekednek a helyiek, hogy a még kihasználatlan helyiségekben lehetőséget adjanak szakorvosoknak, hogy időnként elvégezzenek olyan vizsgálatokat, amiket lehet (EKG stb.). A polgármester úgy látja, hogy a börvelyiek arra törekszenek, hogy szülőfalujukban maradjanak, ezért fontos számukra, hogy ott megteremtődjenek a legjobb életfeltételek.
Elek György