Udvari község lakosságát nem érintette különösebben negatívan a járványidőszak — tájékoztatott Kovács József alpolgármester. Mivel a községben nagyon sok beruházás történik, sokan építenek lakóházakat, bővül az infrastruktúra, több magáncég tevékenykedik a község területén, amelyek fejlődnek és terjeszkednek, s ezek nem álltak le, tovább végezték a dolgukat. Nagyon sok magánszemélynek és családnak is több ideje volt olyan dolgok elvégzésére, amiket eddig halogattak. Sokan rendbe rakták az udvart, a kertet, elvégeztek kisebb-nagyobb javításokat.
Az alpolgármester rávilágított, hogy a tapasztalattal rendelkező emberek minden helyzethez tudnak alkalmazkodni, és ki tudják hozni a maximumot az adott lehetőségekből. Itt-ott az elején volt egy kevés hisztériázás, de az önkormányzat részéről vigyáztak arra, hogy megadják a szükséges tájékoztatást, hogy a problémák nagy részét meg tudják előzni. Ilyen volt az a helyzet, amikor többen hazajöttek Olaszországból, Németországból, Franciaországból, az Egyesült Királyságból és más országokból, akik házi karanténba kellett vonuljanak; az ő ellenőrzésük nem úgy történt, hogy az egész falu megtudja, hanem diszkréten. Nagyon sok probléma adódott abból, hogy amikor átjöttek a határon, kaptak egy nyomtatványt, hogy mi a feladatuk, de azt nem mindenki értette. A helyi hatóságok megnyugtatták ezeket az embereket, és mindenki tette a dolgát. Udvari községben nem volt egyetlen fertőzött személy sem, a roma lakosság is megértette, hogy mit szabad és mit nem.
Kovács elmondta, hogy újdonság volt a helyi tanácsosok számára az online bizottsági és tanácsülés. Ezek az ülések nem olyanok voltak, mint amikor személyes kapcsolat alakul ki egy asztalnál, de a szükséges döntéseket zökkenőmentesen sikerült meghozni.
A beruházások közül egyedül a tó és üdülőövezet kialakítása állt le. Ez egy határon átívelő terv alapján készül a magyarországi Csenger várossal, ez a munkálat a határ átjárhatatlansága miatt állt le. A leálláshoz az is hozzájárult, hogy a környezetvédelmi minisztérium nem adta meg a jóváhagyását. Volt olyan nehézség például, hogy egy munkálatot végző cég ellen csődeljárás indult, végeztek egy leltárt, hogy a munkálatok milyen mértékben vannak elvégezve, majd újabb versenytárgyalást szerveztek azok folytatására; ez nem a járvány miatt történt. Jelenleg Berenden aszfaltozzák az utcákat, mert azok megrongálódtak a földgázhálózat kiépítésekor. Útaszfaltozásokat végeznek Szentmártonban és Szatmárudvari néhány utcájában. Egy másik projekt részeként összesen tíz kilométer utcát aszfaltoznak le Szatmárudvatiban, Berenden és Szentmártonban. Ugyancsak folyamatban van a mezei utak felújítása, valamit Szatmárudvariban egy elkerülő út kiépítése. Ennek célja, hogy a mezőgazdasági gépek ne haladjanak át a főúton — hangsúlyozta Kovács József.
Lennének még beruházások, ha a költségvetés nagyobb lenne. Mivel meghosszabbították júniusig a kedvezményes adóbefizetést, eddig elég kevesen fizették be a helyi adókat és illetékeket. Udvari község területén nem működnek nagy gyárak, amelyek jelentősen növelnék adójukkal a helyi költségvetést. Növekszik viszont a lakóházak száma, nagyon sokan költöznek ki városról, mert észrevették, hogy sokkal előnyösebb vidéken élni, még akkor is, ha a munkahelyre ingázni kell. A falun élők a kijárási korlátozás idején sem ültek egész nap a házban, kimehettek az udvarra vagy a kertbe.
Ami nagyon fontos, Szatmárudvariban felújítják az orvosi rendelőt, melyben ezentúl három családorvos fog rendelni. Egy új, szatmárudvari származású orvos kezdte el a praxisát, aki nemrég végezte el az orvosi egyetemet, és szülőfalujában vállal munkát. Nagyon kedvelik az emberek, a járvány idején is rendelt és ellátta a betegeket — tette hozzá az alpolgármester.
Elek György