A kedd délutáni földrengést 15:16:53-kor regisztrálta a Romániai Földfizikai Intézet Olténiában, Gorj megyében, 6,2 kilométeres mélységben, 10 kilométerre a hétfői rengés epicentrumától, és ezúttal a Richter-skála szerinti 5,7-es erősségű volt. A főrengést öt, csökkenő intenzitású utórengés követte, ám az ötödik 4,2-es erősségű volt.
Meglepő az aktiválódás
Mint azt a Romániai Földfizikai Intézetet vezető Constantin Ionescu a délutáni sajtótájékoztatón elmondta, őket is meglepi a szokatlan földmozgás azon vidéken. „Olténiában eddig nagyon ritkán érzékeltünk lemezmozgást (az 1800-as évek végén, az 1940-es és az 1970-es években), akkor is igen alacsony, 4-nél nem nagyobb erősségűeket. A szakemberek számára is meglepő, hogy aktiválódott az a vidék.” – mondta a szakember, hozzátéve: akárcsak hétfőn, kedden is vízszintes irányban mozdultak el a földlemezek. Ionescu ugyanakkor hangsúlyozta azt is: az eddigi megállapítások szerint a keddi földrengés nem a hétfői következménye volt, hanem úgymond tandemben történtek a földmozgások, és a két rengésnek nem valószínű, hogy köze lenne egymáshoz.
Nicolae Ciucă miniszterelnök a helyzet kezeléséhez szükséges tevékenység azonnali megszervezését és a támogató akciók koordinálását kérte az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőséget vezető dr. Raed Arafattól, és a belügyminisztériumban egy munkacsoportot hoztak létre a vészhelyzeti reagálási rendszer felügyeletére, a minisztérium koordinációs központján belül.
Több épület megrongálódott, sokan pánikrohamot kaptak
A sajtótájékoztatón dr. Raed Arafat részletesen és tételesen sorolta fel az addig az óráig ismert kárhelyzetet — súlyosabb személyi sérülés szerencsére nem történt, viszont két, a Târgu Jiu-i városházában lévő személy könnyebb sérüléseket szenvedett a lehullt vakolat és téglák miatt.
A legtöbb anyagi kár a rengés epicentrumában, azaz Gorj megyében, Arcan, Bumbeşti Jiu és Târgu Jiu városában keletkezett — hét lakóház, négy közintézmény (köztük a megyeközponti városháza és a prefektusi hivatal épülete, valamint egy templom), két kereskedelmi egység és öt tömbház rongálódott meg: megrepedtek a falak, téglák, tetőszerkezeti elemek estek le, kémények dőltek össze, a lehulló épületelemek pedig több parkoló gépkocsiban is kárt okoztak. „Az öt tömbházat, akárcsak a hétfői rengésben érintetteket, építkezési és statikai szakemberek vizsgálják át, hogy a lakók mielőbb visszatérhessenek otthonaikba — amennyiben ez biztonságos, és nem jelenti a legkisebb veszélyt sem számukra.” – nyomatékosította Arafat.
Dolj megyében a határrendészet székhelyének épületelemei mozdultak el, míg a Mehedinţi megyei Baia de Aramă és Turnu Severin városában összesen négy ingatlan károsodott, köztük egy szociális tömbház, amelyből 22 lakó menekült ki.
„Nagyon sokan megijedtek, és sokan kaptak pánikrohamot, több tucat hívás futott be a 112-re, de mondjam úgy, ez természetes egy ilyen szokatlan és előre meg nem jósolható helyzet esetén.” – mondta Arafat.
Szinte egész Erdélyben érzékelték
A kedd délutáni rengést Temes, Maros, Szeben, Arad, Bihar, Kolozs megyében is érzékelték, de Szilágycsehben is összekoccantak a poharak a polcon — a felsorolt megyékben minden, a 112-es segélyhívóra befutott bejelentést ellenőriznek a tűzoltók.
Mint arról korábban beszámoltunk, hétfő délután egy 5,2-es, majd több 2,1-es és 3-as erősségű földrengés is történt a dél-romániai Gorj megyében. A felszíni hatás akkor nem volt komoly, és hétfőn sem személyi sérülés, sem anyagi kár nem történt.
Szabó Kinga Mária