Egy ezen a héten elfogadott sürgősségi kormányrendelet értelmében az egészségbiztosító pénztárakkal szerződéses viszonyban álló családorvosok 50 lejt kapnak minden koronavírusra tesztelt személy után — közölte Dan Cărbunaru kormányszóvivő. Mint mondta, a sürgősségi rendelet lehetővé teszi az egészségbiztosítókkal szerződéses viszonyban álló családorvosok számára, hogy antigéngyorstesztet végezzenek orrgarat-váladékból koronavírus-fertőzésre. A családorvosok az Európai Bizottság által jóváhagyott és az Egészségügyi Minisztérium honlapján közzétett lista alapján vásárolhatnak majd antigéngyorsteszteket. Az 50 lej tartalmazza a tesztelőeszköz árát, a munkadíjat és a teszteléshez szükséges védőfelszerelés árát — mondta a szóvivő. A jogszabály értelmében a gyorstesztet elvégző családorvosok kötelesek a teszt eredményét legtöbb 24 órán belül jelenteni a Corona Forms alkalmazáson keresztül. Ahhoz, hogy antigén-gyorstesztelési szolgáltatást nyújtsanak, a családorvosoknak szerződést kell kötniük az egészségbiztosító pénztárral, tehát csak azokban a rendelőkben lenne lehetőség erre, amelyek bővíteni kívánják ezzel szolgáltatásaik sorát. A tesztelés finanszírozását az állami költségvetésből biztosítják, az összegeket pedig az Országos Egészségbiztosítási Pénztár utalja majd ki.
A háziorvosok által végzendő vizsgálatra azok a személyek jogosultak, akiknél felmerül a SARS-CoV-2 vírussal való fertőzöttség gyanúja — ennek módszertanát az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) dolgozta ki és tette közzé honlapján, a www.insp.gov.ro oldalon, melyet bizonyos időközönként frissít. A vizsgálati tevékenység a munkarend keretein belül történne, és a háziorvosi jegyzékben szereplő, vizsgálatra jogosult személyek ugyanúgy igénybe vehetnék, mint a háziorvossal nem rendelkezők vagy azok, akik más családorvos névjegyzékében szerepelnek.
Volt, de nem elég
Az alapellátásban elvégzett tesztek rendkívül hasznosnak bizonyultak a COVID-19-es esetek gyors kiszűrésében az elmúlt hónapok folyamán, a légúti fertőzésekkel jelentkező betegek, különösen az óvodások és iskolások körében. A háziorvosi rendelők is hozzájárultak a SARS-CoV-2 vírus terjedésének korlátozásához az elvégzett vizsgálatokkal, de ennek az egészségügyi szolgáltatásnak a költségeit a háziorvosok, illetve a betegek, valamint a gyermekek esetében a szüleik állták.
Október óta egyébként a COVID-19 ellen immunizáló háziorvosi rendelők kérvényezhettek 50 darab antigéngyorstesztet a megyei közegészségügyi igazgatóságoktól, melyeket az Egészségügyi Minisztérium bocsátott ingyenesen a rendelkezésükre — ezek azonban nagyon hamar elfogytak, így a páciensek zömének nem tudták felkínálni ezt a lehetőséget. A Háziorvosok Munkáltatói Szövetsége (FNPMF) már az ősz folyamán arra kérte az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat (CNAS), hogy térítse meg a háziorvosok listáin szereplő, a SARS-CoV-2-fertőzésre utaló tünetekkel jelentkező páciensek esetében elvégzett antigén-gyorstesztelési szolgáltatás értékét. Az e heti döntést hivatalos közösségi oldalukon közzétett közleményükben üdvözölték a szakemberek.
„Üdvözöljük a kormány döntését a SARS-CoV-2 vírussal való fertőzöttség tesztelési kapacitásának bővítésére vonatkozóan, örülünk annak, hogy megtérítik a családorvosi rendelőkben és ügyeleti központokban elvégzett antigén-gyorstesztelés árát. Ahhoz, hogy a páciensek ténylegesen részesülhessenek az ingyenes tesztelésben, az egészségügyi szaktárca vezetőjének és a CNAS elnökének még közös rendeletet kell hoznia erről, majd a rendelőknek meg kell kötniük a szerződéseket a megyei egészségbiztosító pénztárakkal. Becsléseink szerint ez a folyamat az elkövetkező három hétben befejeződik” — közölték a családorvosok.
Bumbuluţ Krisztina