Ez a speciális tüdőgyulladást okozó baktérium 20–50 fok fölött szaporodik el, és könnyű összetéveszteni az influenzával. Pedig ha a légionárius betegséget nem kezelik vagy nem ismerik fel időben, akkor a baktériumfertőzés az esetek több mint 90 százalékában halálos.
A betegség a légutakban, a tüdőben okoz gyulladást, amely heveny, gennyes tüdőgyulladás képében zajlik. Kétnapos lappangási idő után magas láz, izomfájdalmak, száraz köhögés, nehézlégzés, hasmenés, tudatzavar jelentkezik. Az egyre kiterjedtebbé váló tüdőgyulladás miatt romlik a beteg állapota, és halál is bekövetkezhet. A legionellózist csak intravénásan adott speciális és széles spektrumú antibiotikumok képesek gyógyítani.
Romániában az utóbbi években számos legionellafertőzésre derült fény, éppen ezért a kánikulai melegben gyakran használt légkondicionálókat rendszeresen tisztítani, fertőtleníteni kell, tisztán kell tartani. Az Országos Közegészségügyi Intézet adatai szerint 2018-ban 62 ilyen esetet is nyilvántartásba vettek — a tavalyi adatokat még nem közölte az intézet. Szatmár megyében egyetlen megbetegedést sem regisztráltak, ellenben Bukarestben 36-ot, Ilfov megyében 12-t, Kolozs megyében hármat, Ialomiţa és Iaşi megyében 2–2 eset volt, Brassó, Călăraşi, Konstanca, Hargita, Máramaros, Prahova és Suceava megyében pedig 1–1 személy kapta el a legionárius betegséget.
A légkondicionálókban légúti panaszokat okozó penészgombák, azok spórái és legionella baktériumok telepedhetnek meg: ez utóbbiak vízpáraként belélegezve atípusos tüdőgyulladáshoz vezethetnek, amelyet a hagyományos antibiotikumok nem gyógyítanak. Arról sem szabad elfeledkezni, hogy a vírusokat és a polleneket nem szűrik ki a hagyományos készülékek, így a virágporra érzékenyek ugyanúgy szenvednek egy klimatizált szobában, mint odakint.