Szatmárnémeti

Idecsábítanák a jó szakembereket

Fotó: Studium Prospero Alapítvány
2021.12.07 - 13:23
Erdélyi magyar kórházigazgatók és rezidens orvosok, végzős orvostanhallgatók találkoztak Marosvásárhelyen. A fórumon a szatmári kórházról, felszereltségéről, a munkakörülményekről is szó esett.

Idén is megszervezte a Studium Prospero Alapítvány az „Összehozunk” című rendezvényét, melynek célja az erdélyi, a székelyföldi és partiumi magyar kórházigazgatók, menedzserek és marosvásárhelyi magyar rezidens orvosok, végzős orvostanhallgatók közötti interaktív beszélgetési fórumot biztosítani, ahol a kórházakat képviselő szakemberek bemutathatják intézményüket: milyen szakorvoshiánnyal küszködnek, milyen megüresedő állások vannak vagy várhatók, illetve milyen lehetőségeket tudnak biztosítani orvosaik számára. A hétvégén megrendezett konferencia ismét egy nagyszerű alkalom volt az információcserére, személyes találkozásokra, közvetlen kapcsolatok kialakítására. A Marosvásárhelyen megrendezett eseményen több mint 100 rezidens orvos és végzős orvostanhallgató találkozott személyesen és online 21 erdélyi magyar kórház és más egészségügyi intézmény, önkormányzat vezetőjével. A fiatal orvosok fontos információkat kaptak Maros, Hargita, Kovászna, Szatmár és Beszterce-Naszód megye kórházairól.
Az idei esztendőben két fontos vezérfonala is volt az eseménynek: az egyik a háziorvosokról, vagyis inkább a körükben tapasztalható elöregedésről és szakemberhiányról szólt. Dr. Vass Levente, az alapítvány ügyvezető elnöke, egészségügyi államtitkár elmondta, hogy Romániában jelenleg körülbelül 10 500 háziorvos dolgozik, ám egyharmaduk a következő néhány évben nyugállományba vonul. Lassan, de biztosan kiöregszik a háziorvos-társadalom, azért pedig, hogy legyen, aki a nyomdokaikba lépjen, érdemes lenne ezt a szakot választani. A találkozóra éppen ezért idén kiemelt fontossággal várták külsős háziorvosok egyéni bejelentkezését is, akik 1–5 éven belül fiatal háziorvosnak adnák át praxisaikat.
Az eseményen az is kiderült, hogy valamennyi kórháznak nagy szüksége van olyan szakemberekre, akik a pályájukat itthon képzelik el. Jelenleg nincs is olyan kórház, ahol ne lennének üres helyek vagy ne lenne üresedés a közeljövőben, az elöregedés ugyanis nem csak a háziorvosi területre jellemző — mesélték az egészségügyi intézmények illetékesei.
A pályaorientációs konferencián Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke, Marc Adrian, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere és Nagy Szabolcs parlamenti képviselő is részt vett, akik elmondták: hazavárják a jól felkészült egészségügyi szakembereket.
„Marosvásárhelyen találkoztunk rezidens orvosokkal, akiknek bemutattuk a megyei egészségügyi fejlesztéseket, hiszen a sürgősségi kórház új szárnyának építésével hamarosan még több kiváló szakemberre lesz szükségünk” — mondta Pataki Csaba tanácselnök. A megyei önkormányzat elnöke ugyanakkor azt is kihangsúlyozta: hiába vesznek új gépeket, hiába fejlesztik a szatmári egészségügyi intézmény infrastruktúráját, ha nincsenek szakemberek, akik ezeket használják. „Jól felkészült szakemberekből sosem elég” — magyarázta érdeklődésünkre a tanácselnök, kiemelve: nemcsak a betegekért tenni akaró, jól képzett orvosokra, hanem ápolókra és segédápolókra is nagy szükség van. „Az ellátott páciensek idejüknek alig 5 százalékát töltik az orvossal, a fennmaradó 95 százalékban az ápolók és a segédápolók gondoskodnak róluk. Éppen ezért a jelenlévőknek is elmondtam, és főként a rezidenseket képző szakembereket kértem arra, hogy tanítsák meg az orvosokat arra, hogyan adják át az asszisztenseknek, ápolóknak, a kisegítő személyzetnek a páciensközpontú ellátás szemléletét, törekedjenek a betegbarát ellátás megvalósítására” — magyarázta a megyei önkormányzat elnöke, javaslatával pedig a konferencián részt vevő egészségügyi intézmények vezetői, orvosok és politikusok is egyetértettek.
Marc Adrian, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház igazgatója is bemutatta a vásárhelyi találkozón az általa vezetett kórházat, amely 1500 ággyal működik, és ahol több osztályt is felújítottak az elmúlt időszakban, ugyanakkor sok pályakezdő, fiatal orvosa van. Ennek ellenére, ahogyan a megyei önkormányzat elnöke is kiemelte, jó szakemberből soha nem elég, ráadásul a COVID-19-járvánnyal több szakterületen is jócskán felerősödött a szakemberhiány. Laboratóriumi orvosokra és szakszemélyzetre van nagy szükség, radiológusokra és epidemiológusokra — az ezen a szakterületen tevékenykedő szakembereket nem csak Szatmáron, de az ország minden intézményében szívesen látnák, ugyanakkor a megyei sürgősségi kórházban most is keresnek belgyógyászt, gyermekorvost, szemészt és onkológust.
Nagy Szabolcs képviselő a pályaorientációs konferencia kapcsán elmondta, hogy jól felkészült orvosokat hívnak és várnak haza, Szatmár megyébe és Szatmárnémetibe. „Meggyőződésem, hogy akarattal, kitartással és szakmaisággal sok jó dolgot tehetünk a szatmári egészségügyi rendszerért, hiszen az önkormányzat mindent megtesz a fejlesztésekért, amiknek kézzelfogható eredményeik vannak, viszont elengedhetetlen összetevő a jó szakembergárda is” — tette hozzá Nagy Szabolcs képviselő.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Most az egészségügyi minisztériumban tüntetnek

Tiltakozó akciót tart az egészségügyi minisztérium személyzete csütörtökön 9 és 12 óra között, hogy felhívja a figyelmet a közszférában lévő béregyenlőtlenségekre, a bérezési elvek megsértésére.
Vidék

Sváb találkozó Mezőpetriben

Dobszótól és fúvóshangszerektől volt hangos Mezőpetri a hétvégén, szombaton tartották meg ugyanis a településen azt a Sváb Táncfesztivált, amelyen a környék sváb falvaiból érkezettek közös mulatságon vehettek részt.
Mi újság?

Trachtenfest — sváb táncok és táncosok találkája

Német néptánccsoportok találkozója és látványos bemutatója lesz a hét végén, de a Népviseleti Fesztivál keretében tart jubileumot a Gute Laune Néptánccsoport és a Sváb Férfikórus is.