Vidék

Hűtőház is épül Halmiban az eperátvevő mellé

2020.05.27 - 14:56

„Mi a járványban is dolgoztunk” — summázza tömören, de örömtől ragyogó szemmel Incze Lajos halmi polgármester, s öröme teljesen érthető is, hiszen egy újabb határon átnyúló pályázatuk lett nyertes, sőt, már az online projektnyitót is megtartották. „Őszintén: nem is reméltem, hogy ebből a pályázatból, amit a magyarországi Ajak városával közösen tettünk le, belátható időn belül lesz valami, s hogy főleg ebben a járványhelyzetes-zűrzavaros időszakban lesz — annál is kevésbé, mivel maga a pályázat több mint két éve húzódott már, a gyakori kormányváltások miatt háromszor-négyszer kérték be a dokumentációt, s már kezdtem arra gondolni, mégsem épül majd zöldség-gyümölcs hűtőház az eperátvevő mellé. De épül! Méghozzá 1 176 447 euróból (ennyi a pályázat Halmira eső része) egy 1480 négyzetméteres hűtőház és logisztikai központ — a logisztikai központban előkészítőket, tanfolyamokat tartunk olyan témakörökben, amire igény lesz a halmiak részéről, a projektben ugyanis az építkezés mellett négy tanfolyam is benne foglaltatik. Ajakon is épül egy 500 négyzetméteres logisztikai központ, ám míg ők már idén elkezdik az építkezést, nálunk ideális esetben is csak jövő tavasszal kezdődhet. Furcsaság, hogy bár maga a pályázat valójában csak most, május derekán indult, a startot februártól számítják, mint ahogy a kétéves kifutási időt is. Pár napon belül kiírjuk közbeszerzésre a tervezést, aztán a kivitelezést — s bár köztudott, hogy nálunk a közbeszerzés malmai lassan őrölnek, én bízom benne, hogy nem fog nagyon elhúzódni sem a bürokratikus rész, sem a gyakorlati kivitelezése” — mondja. Az ország epertermésének 70–80 százaléka az Ugocsában s azon belül Halmiban érik, így érthető, hogy az illatos-aromás, ám gyorsan romló gyümölcs tárolására már régóta szerettek volna egy hűtőházat — hiszen csak a termesztők tudják igazán, hogy szezon teljében, eperdömpingkor s főleg, ha még nagyon meleg is van, milyen aprópénzért kénytelenek eladni a helyzetet maximálisan kihasználó nagybani felvásárlóknak, viszonteladóknak a gyümölcsöt, elkerülendő, hogy rájuk romoljon. „Sok évvel ezelőtt, amikor a hűtőház szükségességének gondolata megfogalmazódott, természetesen elsőként az eperre gondoltunk, hiszen a halmi termelőknek az a legfőbb, de egy ilyenfajta tárolási lehetőség ugyanúgy érvényes a paradicsomra, paprikára, káposztára, krumplira — minden zöldségre és gyümölcsre, amit Halmi községben termelnek, s amiből a gazdák megélnek” — fejti ki.

Kultúrház és biciklis túraútvonal

S bár a hűtőházas projekt minden szempontból az egyik legfajsúlyosabb, nem kevésbé fontos a kultúrház felújításának pályázata sem — amelynek startja ugyancsak jó ideje, bő két éve húzódott már, mire év elején végre kikerült a bürokrácia útvesztőiből, s elkezdődhetett a közbeszerzési eljárás. „Nagyon nehéz szülés volt ez is, és remélem, nem fogunk mellé a majd nyertesnek kikiáltott céggel. Nekem kicsit furcsa — hogy ne mondjam azt: gyanús —, hogy a jelentkező cégek közül több is 800–900 oldalas műszaki ajánlatot nyújtott be, hiszen egy már meglévő épület teljes körű felújításáról van szó, s nem egy új palota építéséről. Kértem is az elbírálókat, szakértőket, hogy nagyon figyelmesen bogarásszanak át minden oldalt, mert ekkora volumenű irományban könnyen 'el lehet rejteni' olyan apró részleteket, amelyek aztán sokba kerülhetnek nekünk. A majdani nyertesnek bő fél éve lesz elvégezni-befejezni a 430 000 euró értékű pályázat munkálatait (új tető, épületszigetelés, a központi fűtés felújítása, légkondicionáló berendezések beszerelése, tisztességes parkoló kialakítása az udvarban)” — magyarázza. A kivitelezőkkel, pontosabban bizonyos kivitelezőkkel szembeni ódzkodása sajnos távolról sem alaptalan, ugyanis a piros téglás iskola udvarán lévő hosszított programú napközi még mindig nincs befejezve, pedig már tavaly ősszel, tanévkezdésre kész kellett volna lennie. „Az a bosszantó, hogy nincs már igazán sok munka a befejezésig, de jó ideig errefelé sem nézett a kivitelező, most kezdett el dolgozgatni — sokat mérlegeltem, végül határidő-hosszabbítást javasoltam a tanácsnak, mert a szerződésbontás pert eredményez, ami évekig elhúzódhat, közben meg a munkálatok állnak, azaz nem oldottunk meg semmit, csak még rosszabb helyzetbe kerültünk.

Most adtuk be a kért hiánypótlásokat azzal a magyar és ukrán határon átnyúló pályázattal kapcsolatban, amelyben romániai részről Halmi és Mikola vesz részt, s célja egy kerékpáros túraútvonal kiépítése. A pályázat összértéke 1 millió euró, amiből Halminak 219 000 euró jut, ebből 20 kerékpárt, tíz applikációval ellátott telefont vásárolunk és egy kerékpáros pihenőt-kempinget alakítunk ki — a konkrét helyszínét még nem döntöttük el, mert a szabályzat értelmében közterületen kell ugyan lennie, viszont valamerre mezőre vagy legelőre nem szívesen tenném ki, már csak az esetleges rongálások elkerülése érdekében sem” — mondja.

Szabó Kinga Mária

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

180 kiló ukrán vaj semmisül meg

Magyar állampolgár hozott volna be ekkora mennyiséget Halminál.
Vidék

Nem csalódtak a halmi borokban

A felvonultatott borok közül kilencnek adott aranyérmet szombaton a halmi borverseny zsűrije. Azok a nedűk kapták a legtöbb pontot, amelyek a jó borok között is valami különlegeset tudtak felmutatni.
Vidék

20 órát is várakozniuk kell a kamionosoknak Halminál

Megközelítőleg 20 órát kell várakozniuk az Ukrajnába tartó kamionosoknak a halmi határátkelőnél - közölte szombaton a máramarosszigeti határrendészeti felügyelőség.