Nagykároly

Hulladékmentes karácsony? De hogyan?

Fotó: Magánarchívum
2021.12.20 - 16:26
A hulladékmentesség mint életforma futótűzként terjed napjainkban. Van, aki életvitelszerűen, van, aki divatból kezd bele. De lehet-e a karácsonyt hulladékmentesen kivitelezni? Schnébli Barbarát, a nagykárolyi csomagolásmentes bolt tulajdonosát kérdeztük.

— Elsősorban mesélnél pár alapvető dolgot a hulladékmentes életmódról?

— Annyit kell tudni a hulladékmentes életmódról, legalábbis az a lényege, hogy minél kevesebb szemetet próbáljunk termelni a termékekkel, amiket fogyasztunk napi szinten, hogy próbáljuk csökkenteni a műanyagszemét termelődését háztartáson belül. Illetve bizonyos dolgoknak a környezetre gyakorolt hatását is megfigyeljük, például a gépjárműhasználat során, hogy minél kevesebbet járjunk személyautóval, ha lehetséges, akkor válasszuk a tömegközlekedést. Tehát a hulladékmentes élet nem csak annyiról szól, hogy csökkentjük a hulladékunk mennyiségét, hanem bizonyos dolgoknak a környezetre való hatását is figyelembe vesszük.

— Térjünk rá akkor a mai témánkra, ami nem más, mint a hulladékmentes karácsony. Hogyan tudnánk hulladékmentesen megvalósítani a karácsonyt?

— Sokféle módon lehet odafigyelni arra, hogy a karácsonyunk minél hulladékmentesebb vagy minél környezettudatosabb legyen. Az első és az egyik legfontosabb tényező ugye a fenyőfa. A fenyőfa egy örök kérdés. Ugye Romániában elég sok erdő van még, hála Istennek, és nagyon sokan azt mondják, hogy inkább vesznek egy műanyag fenyőfát, amit aztán 20–30 évig is használhatnak, minthogy az erdőirtásokat támogassák. Na most, ez egy olyan dolog, hogy azok a fenyőfák, amiket karácsonykor lehet vásárolni, minden esetben fenyőfatenyészetekből származnak. Tehát ezek a fenyőfák olyan területekről származnak, ahol direkt azért termesztenek, hogy karácsonykor eladhassák a fákat az embereknek. Minden egyes kivágott fenyőfa után biztosan ültetnek egy másikat, és ezzel ellentétben amikor megvásárlunk egy műanyag fenyőfát, amit lehet, hogy használunk 20 évig, de az akkor is a szeméttelepre fog kerülni. A szeméttelepen pedig az a műanyag fenyő sohasem fog lebomlani, csak ott marad, és szemét lesz örökké. Ezzel ellentétben az élő fenyőfákat karácsony után kidobjuk, de azokat összeszedik, és elviszik egy olyan helyre, ahol le tudnak bomlani. Nem mondom, hogy minden esetben ez történik, de igenis az esetek többségében a szeméttelepeken van egy külön hely, ahol a fákat le tudják tenni.

— Mi a helyzet az étellel? Az ünnepek közeledtével mindenki felvásárol annyi ételt, amennyit csak megengedhet magának, aztán az ünnepek utáni „maradék” rosszabb esetben a kukába kerül.

— Igen, azt hiszem, ez a legfontosabb szempont az ételek kapcsán, hogy főzzünk kicsit kevesebbet. Tehát ez lenne az első tippem erre a problémára. Ha be is megyünk egy bevásárlóközpontba, és ott vásároljuk meg az összetevőket a karácsonyi menühöz, és ha műanyagban is vannak, még mindig jobb, mintha a kukában landolna az étel. Tehát próbáljunk meg odafigyelni arra, hogy egy picivel kevesebbet főzzünk, mert akkor biztos, hogy nem fogjuk kidobni az ételt. Szerintem rengeteg erdélyi vagy romániai háztartásban átlagos probléma az, hogy az étel jó része a kukában landol. Saját tapasztalatból beszélek. Úgyhogy a legelső tippem azok számára, akiknek nincs lehetőségük csomagolásmentesen vásárolni, hogy talán főzzenek egy kicsivel kevesebbet. Ez szerintem nagyon sok problémát megold. A másik tippem pedig az, hogy amennyiben van lehetőségük az embereknek, legalább azt vegyék meg csomagolásmentesen, amit tudnak. De már szerencsére minden nagyobb városban van legalább egy csomagolásmentes bolt. A makarónikat, lencseféléket, ami kellhet a karácsonyi menühöz, azt vásárolják meg csomagolásmentes boltban, ha pedig van lehetőségük, akkor henteshez járjanak, ne pedig a nagy bevásárlóközpontokban vegyék meg például az előre becsomagolt csirkemelleket, hanem menjenek be a henteshez, ahova akár bevihetnek magukkal egy kis tárolódobozt, amibe beletehetik nekik a húst. Ugyanez vonatkozik a tejtermékekre is. Amennyiben van lehetőség, menjünk a piacra! Én mindig viszek magammal túrónak külön kis dobozkát, és a nénik nagyon szívesen beleteszik nekem. Úgyhogy lehet apró lépéseket tenni, de az első, ami a legnagyobb trükk ebben az egészben, az az, hogy csökkentsük a megfőzött ételnek a mennyiségét.

— Az ajándékozást hogyan tudjuk kivitelezni hulladékmentesen vagy legalábbis környezettudatosan?

— Az ajándékozás kicsit tágabb fogalom így, karácsony környékén a hulladékmentesség szempontjából. Az első, amit kiemelnék, az az, hogy karácsonykor ugye mindenki ragaszkodik hozzá, hogy legyen szép csomagolás. Én mindenképp az ajándéktáskákat részesítem előnyben, mert azokat újra fel lehet használni. Tehát nálunk a családban van egy ajándéktáska, egy kifejezetten karácsonyi ajándéktáska, amit a szüleimmel már nyolc éve adogatunk egymásnak oda-vissza, és még mindig tökéletes állapotban van. Tehát először is próbáljunk meg ajándéktasakot vásárolni, és abba tenni az ajándékot. De ha mindenképpen ragaszkodunk a csomagolópapírhoz, akkor viszont próbáljuk meg ragasztószalag nélkül becsomagolni. Tehát ahogy ráhajtjuk a pappírt a dobozra, egy zsinórral vagy bármilyen kis szalaggal át tudjuk kötni. Így az ajándékozott személy azt a csomagolópapírt újra fel tudja majd használni.

A másik dolog, amire kitérnék, az, hogy próbáljunk meg minél környezettudatosabb ajándékokat vásárolni. Tehát ne vegyünk egy nyolcadik pár papucsot valakinek, vagy egy tizedik bögrét csak azért, mert az cuki karácsonyos. Vegyünk inkább olyan ajándékot, amire tényleg szüksége van, még akkor is, ha az nem egy karácsonyi témájú dolog. Vegyünk inkább egy értékes ajándékot, és az értékes alatt nem az anyagi értékére gondolok, hanem vegyünk egy olyan ajándékot, amire szüksége van annak az embernek, és tényleg értékelni fogja, és örülni fog neki. Mert lehet, hogy annak a nyolcadik pár papucsnak vagy annak a sokadik pulcsinak már nem fog úgy örülni, és elcsépelt lesz a dolog. Át kell értékeljük az ajándékozásnak a fogalmát. Azt vettem észre, hogy egy olyan társadalomban élünk, amelyben mindenki nagy hangsúlyt fektet arra, hogy minél nagyobb, minél drágább és minél több ajándékot adjon a másiknak, holott nem ezek az igazi értékek az életben. A karácsonynak sem erről kellene szólnia. Ez nemcsak hogy nem környezettudatos, de szerintem nem is emberbarát, mert szerintem a másik ember is érzi, hogy ez nem erről kell szóljon. Az oké, hogy jó szándékból szeretnénk megajándékozni azt az embert, de nem biztos, hogy a legdrágább és a legcsilivilibb dolgokra van szüksége. Ezt úgy tudjuk környezettudatosabbá vagy hulladékmentesebbé tenni, ha olyan dolgot adunk a másiknak, ami például rávezetheti a környezettudatosabb életre. Csináljunk mondjuk egy kis csomagot neki, amiben van egy bambusz fogkefe, egy fogkrém, ami üvegtárolóban van. Vagy anyukáknak egy fűszerescsomagot kis üvegekben, amik nagyon szépen tudnak mutatni. Akár kozmetikai dolgok, amik kis visszaváltható tégelyekben vannak. Próbáljuk meg rávezetni a szeretteinket arra, hogy talán érdemes lehet kipróbálni ezeket a környezettudatos termékeket, hiszen nem csak maguknak tesznek jót, hanem a környezetüknek is. Én úgy gondolom, hogy az ajándékozásnál ez egy nagyon fontos szempont, hogy tényleg olyan ajándékot adjuk a másiknak, aminek értéke van, és jót teszünk azzal másoknak is és a környezetünknek is.

A harmadik dolog, amit kiemelnék, az az, hogy vegyük meg időben az ajándékokat, ne az utolsó percben. Ha az utolsó percre hagyjuk, akkor pánikolni fogunk, és valószínűleg valami újabb silány ajándékot fogunk venni, mint például a már említett nyolcadik pár papucs. Tehát mindenképpen vásároljuk meg időben az ajándékokat, valamint amennyire lehetőségünk van, és a pénztárcánk engedi, vegyünk helyi, kézműves dolgokat, ezzel is támogatjuk ezt a fajta munkásságot, illetve ezáltal a pénzünk az országban marad, mert egy helyi gazdaságot támogatunk vele. Ami a gyerekeket illeti, ne mindenféle műanyag kacatokat vegyünk nekik! Manapság már nagyon szép fajátékokat lehet vásárolni. Én például kijelentem, hogy a lányomnak olyan dolgokat vásároljanak mondjuk a nagyszülők, amikre valóban szüksége van a gyereknek. Például karácsonyra fa kiskonyhát vásároltunk neki, mert nagyon szeret főzőcskézni, és tudom, hogy azt nagyon fogja szeretni, és évekig tudja majd használni. Amire figyelnünk kell még, hogy kerüljük el a csillogós dolgokat. A csillámpor, ami többek között benne van a sminkekben is, az mikroműanyag. A mikroműanyaggal az a baj, hogy soha nem tűnik el a körforgásból, soha nem bomlik le. Tehát mindenfajta csillogós, csillámporos dolgot kerüljünk el, amennyire csak lehet! Gondolok itt az üdvözlőlapokra, karácsonyi üdvözlőlapokra, képeslapokra, amikre ilyen csillámpor van szórva, ami mind műanyag. Elkerülhetetlen, hogy ráragadjon a kezünkre, amit ugye lemosunk, így belekerül a vizekbe, és fertőzi a vízi világot. Ezek effektíve nem tűnnek el, nincs ahogy lebomoljanak, szóval ha tehetjük, nagy ívben kerüljük el a csillogós dolgokat!

— A karácsonyi díszekkel kapcsolatban mit tudnál javasolni? Hiszen azok többsége is tele van csillámporral.

— Próbáljuk meg magunk elkészíteni a karácsonyi dekorációkat a sok kínai boltban vásárolt, műanyag dolog helyett. Például szárítsunk narancsot! Ezt nagyon egyszerűen meg lehet csinálni. Csak vékony szeletekre kell vágjuk a narancsot, egy csík sütőpappírra rátesszük, és kiszárítjuk mondjuk radiátoron vagy a kályha tetején. Ezzel nagyon szép karácsonyfadíszt lehet készíteni vagy akár a lakás dekorálására is használhatjuk. Nagyon hangulatos tud lenni, én évek óta használok ilyen narancskarikákat dekorációképp, és mindig nagyon sikeres, a karácsonyfán is nagyon jól mutat. Ne használjunk hósprét! A hóspré is egy műanyag, valamint a dobozát sem tudjuk újrahasznosítani, így a kukába kerül. Sokszor fújunk formákat az ablakra, amiket majd lemosunk, így a vízbe is belekerül. Tehát ezt is nagy ívben kerüljük, amennyire lehet! Az utolsó dolog, amit kiemelnék, az, ami most nálunk is nagyon divatba jött, a karácsonyi pulcsik, ezek a hóember mintájú, mikulásos pulcsik, van, amelyik villog, csillog. Ezek a fajta pulcsik nagyon divatba jöttek felénk, és hát Nyugaton ennek egész nagy kultúrája van. Angliában például van egy olyan nemzeti ünnep, hogy „ugly christmas sweater” (csúnya karácsonyi pulóver), ami december 17-én van, és hát egy egész napot szenteltek a csúnya karácsonyi pulcsiknak. Most már azt látom, hogy nálunk is megjelentek a kirakatokban ezek az úgymond csúnya karácsonyi pulcsik, és nagyon divatba jött most már mifelénk is. Ezekkel csak az a probléma, hogy ezeket a pulcsikat olyan körülmények között gyártják, amik embertelenek. Nagyon olcsók, azonban egy évben egyetlen időszakban lehet használni őket, akkor is körülbelül három-négy alkalommal. Ez egy kutatás eredménye, hogy akinek van ilyen pulcsija, az három-négy alkalommal veszi fel évente. Szerintem nem érdemes pénzt áldozni egy ilyen dologra, csak hogy karácsonykor fel tudjuk venni maximum négy alkalommal. Amennyiben lehetőségünk van rá, most már a legtöbb turkálóban is lehet ilyen karácsonyi pulcsikat kapni, tehát aki mindenképpen ragaszkodik hozzá, az vegye meg másodkézből, turkálóban! Szerintem nincs azzal semmi gond, ha másodkézből vesszük meg ezeket. Vagy aki nagyon ragaszkodik ahhoz, hogy karácsony környékén ilyen mindenféle menő karácsonyi pulcsija legyen, próbáljon meg színeiben olyan ruházatot választani, ami illik az ünnephez, például fehér, piros vagy zöld pulcsit felvenni ebben az időszakban.

Merk Viktória

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Hamarosan kezdődik a köztéri karácsonyra-hangolódás

A szatmárnémeti karácsonyi vásár november 28-án nyitja meg kapuit, felgyúlnak az ünnepi fények is. Varázslat, csillogás, mesebeli hangulat vár kicsiket és nagyokat, a fénykupola alatt.
Szatmárnémeti

November 28-án nyit a karácsonyi vásár

Lesz megint óriáskerék és mikulásvonat is.
Szatmár megye

Mennyi lesz a disznó ára élősúlyban karácsonytájt?

Változó árak várhatóak, attól függően, hogy a megye melyik táján nevelték az állatot.