Egészség

Hosszú távú COVID-szövődmények

A súlyos lefolyású COVID-19 betegségen átesettek számára nagyon lassú a felépülés / Fotó: Kovács Tamás - MTI
2021.01.18 - 15:28
Sokaknak nem ér véget olyan gyorsan a koronavírus-fertőzésből való felépülés. A súlyosabb lefolyású betegségen átesett személyeknek fél évvel a gyógyulás után is vannak érezhető tüneteik. Ennek az állapotnak már nevet is adtak a szakemberek: elhúzódó COVID.

A COVID-19 betegség miatt kórházi kezelésre szorult személyek 76 százalékának hat hónappal a betegséget követően is vannak még tünetei — derül ki abból a bejegyezésből, melyet dr. Călin Bumbuluţ családorvos, a Szatmári Orvosi Kamara elnöke osztott meg közösségi oldalán. A The Lancet orvosi folyóiratban az év elején publikált, az eddigi legnagyobb kutatás szerint azok a személyek, akik a COVID-19 betegség miatt kórházi kezelésre szorultak, nagyobb eséllyel éreznek különböző szimptómákat még fél évvel a gyógyulást követően is, mint azok, akik esetében enyhe vagy tünetmentes volt a betegség.

A durva utóhatások között a fáradtságot és az izomfájdalmakat (63 százalék), az alvási nehézségeket (26 százalék), depressziót, ingerültséget (23 százalék) sorolták fel a legtöbben, de hajhullást (22 százalék), heves szívdobogást (9 százalék), csökkent étvágyat (8 százalék), ízlelési rendellenességet (7 százalék), szédülést (6 százalék), hasmenést és hányást (5 százalék), mellkasi fájdalmat (5 százalék) és a kiütéseket (3 százalék) említették a legtöbbször.

Jobban kell figyelni azokra a COVID-ból felépült betegekre, akiknél továbbra is olykor súlyos, máskor csak életminőséget rontó tünetek mutatkoznak — mondják az orvosok, közegészségügyi gondnak tartva a hosszan megmaradó problémákat.
Kolozsváron például már kezelési programot indítottak a koronavírus-fertőzés elhúzódó panaszaira a rehabilitációs kórházban. Itt szakorvosi, laboratóriumi vizsgálatokban, illetve fizioterápiás és kinetoterápiás kezelésben részesülhetnek a páciensek, továbbá kardiológiai, neurológiai, balneológiai, reumatológiai, szemészeti, belgyógyászati és sebészeti kivizsgálásokkal és kezelésekkel egészül ki a betegek rehabilitációja.
„Számos beteg a koronavírus-fertőzés után is tartós szövődményekkel, fáradtsággal, légzési panaszokkal, mellkasi fájdalommal, légszomjjal, ízületi és izomfájdalommal, fejfájással, köhögéssel, idegrendszeri panaszokkal, magas vérnyomással  küzd. A teljes felépülésük érdekében meg kell adnunk a pácienseknek a szükséges orvosi segítséget, ezért nagyon időszerű a kezelési program elindítása, annak ellenére, hogy az orvosi szakma is keveset tud a fertőző betegség okozta komplikációkról” — nyilatkozta Vákár István, a Kolozs Megyei Tanács alelnöke.
Időpontot telefonon vagy online lehet kérni, a telefonos jelentkezés azért célravezetőbb, mert egyeztetni lehet arról is, hogy pontosan hogyan kell eljárni, milyen iratok szükségesek. Vizsgálatra a 0748.211.436-os telefonszámon lehet jelentkezni, de minden részletet megtalálnak a kolozsvári rehabilitációs kórház honlapján, a https://www.recuperarecluj.ro/ weblapon.

Bumbuluț Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Szatmárnémeti

Ismét kötelező a védőmaszk viselése a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban!

Az utóbbi időben ismét elkezdett terjedni a COVID-19 vírus egy újabb variánsa, ami nem veszélyesebb, mint az eddigi variánsok, viszont rendkívül gyorsan terjed. Mivel Szatmárnémetiben és Szatmár megyében is megnövekedtek az esetszámok, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház úgy döntött, hogy óvintézkedéseket vezet be.
Belföld

Románia a beszerzett oltások kevesebb mint felét használta fel

Románia a koronavírus ellen beszerzett oltóanyag felét sem használta fel, így az Európai Bizottság közvetítésével lebonyolított vakcinabeszerzés csaknem háromszáz millió eurónyi kárt okozott a költségvetésnek – állapította meg kedden közzétett zárójelentésében egy másfél éve létrehozott parlamenti különbizottság.