Belföld

Hétvégén jön az óraátállítás, de már nem sokáig

2020.10.23 - 14:28

Október 25-én, vasárnap hajnalban négy órakor három órára kell visszaállítani az órát Romániában, ezzel áttérünk a téli időszámításra. Nem kell viszont már túl sokszor órát állítgatni: az Európai Parlament 2019-es döntése értelmében 2021-től eltörlik a nyári és a téli időszámítás közti váltást. Az a tagországokra van bízva, hogy melyiket választják, így azokban az államokban, ahol a nyári mellett döntenek, utoljára 2021 márciusában kell átállítani az órát, míg a téli időszámítás mellett döntők egy év múlva, jövő októberben tekerik vissza az óramutatót utolsó alkalommal.

Egyes források szerint az óraátállítás ötletét már maga Benjamin Franklin is felvetette, de tervét nem sikerült kiviteleznie. A világon elsőként 1916-ban az USA vezette be a nyári időszámítást energiatakarékossági okok miatt. Ezt hamarosan átvette a Föld számos országa, köztük Románia is. A nyári időszámítást Európában az Unió 1997-ben szabályozta és egységesítette.

Az óraátállítás egyszerre gyűlölt és egyben hasznosnak tartott lépés. Az energiatakarékosság mellett az óraátállításnak számos egyéb előnye is létezik. Az egy órával több természetes világítás örömeit élvezhetik mindazok, akik a nappalaik nagy részét irodákban, gyárakban, iskolákban és egyéb fedett helyeken kénytelenek tölteni. Ők a munkaidő letelte után még lehetőséget kapnak arra, hogy szabadtéri programokat szervezhessenek maguknak. Előnynek nevezhető az is, hogy a szabadban végzett munkák ideje meghosszabbítható. Az USA-ban pedig sokszor hangoztatják, hogy az óraátállítás által csökkent a bűnesetek száma.

A nyári időszámítás bevezetése óta azonban időről időre felmerülnek ellenvélemények is, amelyek az óraátállítás előnyeit vitatják. Mai napig kérdéses az is, hogy az emberi szervezetre milyen negatív hatással van az óraátállítás, nem tudunk ugyanis egyformán alkalmazkodni az új helyzethez.

A menetrendet nem befolyásolja

Nem fogja befolyásolni a vonatok menetrendjét a téli időszámításra való áttérés — közölte csütörtökön az állami vasúttársaság. A 4 óra után induló vonatok a téli időszámítás szerint indulnak. Az óraátállításkor már közlekedő vonatok egy órát várakoznak a kijelölt állomásokban, és a téli időszámítás szerint indulnak tovább. Azok a vonatok, amelyek már közel vannak célállomásukhoz, befejezik útjukat. Tekintettel arra, hogy a szomszédos országok is október 25-én térnek át a téli időszámításra, a Moldovai Köztársasággal, a Magyarországgal, a Szerbiával, a Bulgáriával és az Ukrajnával közös határon át is az érvényben levő menetrend szerint közlekednek a vonatok.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Szombatról vasárnapra virradóra átállítjuk az órákat!

Március 31-én, a nyugati kereszténység húsvét vasárnapján lesz a 2024-es tavaszi óraátállítás, ami azt jelenti, hogy hajnalban 2:00 órakor 3:00 órára kell állítani az órát, tehát ezen az éjszakán egy órával kevesebbet alszunk. A nyári időszámítás minden évben március utolsó vasárnapján kezdődik, és október utolsó vasárnapjáig tart.
Vidék

Szépkorúak vasárnapja Lázáriban

Egy kellemes vasárnap délutáni elfoglaltságra invitálta a lázári időseket az RMDSZ községi szervezete. Terített asztalhoz, programokkal teli színpad elé várta azokat, akik a legtöbbet tették a községért.
Szatmár megye

Október 29: kezdődik a téli időszámítás

Az óraátállítással nem lehet energiát megtakarítani, ennek ellenére marad az eddigi gyakorlat, így október 29-én vasárnap hajnalban elkezdődik a téli időszámítás. 4 órakor vissza kell állítani az órát 3 órára.