Az óraátállítás eltörléséről évek óta folyamatosan vitáznak, az azonban biztos, hogy ezen az őszön is át kell állítanunk az órát. Az óraátállítás célja kezdetben az volt, hogy a nappalok minél jobban egybeessenek a lakosság megszokott ébrenléti idejével, ami reggel héttől este tízig tart. Mára azonban megoszlanak a vélemények az óraátállítás szükségességéről.
Jelenleg a kutatók megosztottak abban a kérdésben, hogy a számok alapján van-e értelme az óraátállításnak. Az emberek közérzete általában rosszabb lesz a téli időszámítás kezdetekor, mivel innentől kezdve tudatosul bennünk, hogy vége a nyárnak, és jönnek a hideg, borongós téli hónapok.
Még mindig nem tudni, mikor törlik el
Az óraátállítást egyébként először Németország vezette be 1916-ban, az első világháború idején, hogy üzemanyagot spóroljanak. Az USA néhány állama 1918-ban átvette a gyakorlatot, azonban 1966-ban terjesztették ki az egész országra. Magyarország 1996 óta létezik téli és nyári időszámítás, az unióban pedig 2001 óta foglalták törvénybe.
Az Európai Unió évek óta fontolgatja az óraátállítás eltörlését. 2018-ban egy európai polgári konzultáció során az uniós lakosság nagy többsége az óraátállítás megszüntetése mellett voksolt. Ennek hatására az Európai Parlament 2019-ben javaslatot tett arra, hogy az uniós országok választhassanak, véglegesen a téli vagy a nyári időszámítást kívánják-e használni. A döntés eredetileg 2021-ben lépett volna életbe, de a járványhelyzet és más prioritások miatt a megvalósítás elhúzódott és jelenleg is tárgyalások folynak a kérdésben.
Hírszerkesztő