Belföld

Hétből egy lakos még nem internetezett

Fotó: Pexels
2021.01.15 - 15:46
A romániai nők valamivel lemaradnak a férfi internethasználók mögött, a férfiaknak ugyanis a 87%-a, míg a nőknek a 84,9%-a böngészett már a világhálón — derül ki az INS által közzétett elemzésből.

2020-ban a romániai családok 78,2 százaléka rendelkezett az otthonában internet-hozzáféréssel, ami 2019-hez képest 2,5 százalékos növekedés. Ezen családok 60,9 százaléka városi környezetben él, mutat rá az Országos Statisztikai Intézet (INS) elemzése. A lakosság 14,1 százaléka viszont még soha nem használta az internetet.

Internet-hozzáféréssel a legtöbb család a Bukarest-Ilfov régióban rendelkezik (kilencből nyolc család), majd a nyugati országrész következik (a családok 84,9 százaléka) és az északnyugati megyék — Szatmár, Máramaros, Szilágy, Beszterce-Naszód és Kolozs megyében a családok 81,9 százalékának van otthoni internet-hozzáférése. A legkevesebb otthoni internet-hozzáféréssel rendelkező családot a délkeleti (72,4 százalék), az északkeleti (73,6 százalék) és a dél-munténiai (74,3 százalék) régióban találjuk.

Az internetre való csatlakozás iránti érdeklődést azonban befolyásolják a szolgáltatás nyújtói által kínált lehetőségek és az egyes családok pénzügyi lehetőségei, részben ezzel is magyarázható, miért olyan nagyok a különbségek a városon és a vidéken élő családok között — állapítják meg a statisztikusok. A kisgyermekes vagy iskoláskorú gyermeket nevelő családok ugyanakkor nagyobb valószínűséggel csatlakoznak az internetre, körükben 96,7 százalékos az otthoni hozzáférés aránya, míg a gyermeket nem nevelő családok körében 67,7 százalék. Azt, hogy a gyermeket nevelő háztartásokban ennyire elterjedt az internethasználat, a koronavírus-járvány is meghatározta, hiszen a tanórák átkerültek az online térbe, ugyanakkor a szabadidő eltöltésére rendkívül sokan használják az internetes játékokat, a közösségi hálót, és filmeznek.
Ma az internet a tudás univerzumának portálja, amely rengeteg lehetőséget kínál, olyan adatbázissal rendelkezik, amelyhez az egész emberiség tartósan hozzájárul, miközben biztosítja az online interakció lehetőségét a felhasználók számára. A háztartásfő felkészültségének növekedésével növekszik az érdeklődés e tudáseszköz kiaknázása iránt — írják a statisztikusok. A magasabb iskolai végzettségűek által vezetett családok közül 10-ből több mint 9 csatlakozik az internethez, a középfokú végzettségűek által irányítottak közül 8-ból csaknem 7 rendelkezik otthon ezzel az információs technológiával. Azok közül a háztartások közül viszont, amelyekben a családfő alacsony végzettségű, tízből nagyjából csak kettő csatlakozik az internetre. A napi vagy majdnem mindennapos internethasználatban a legmagasabb a 16–34 év közötti és a 35–54 év közötti férfiak aránya (43,2 százalék), míg a nők közül főként a 35–54 év közöttiek böngésznek rendszeresen (szintén 43,2 százalék).

2020 utolsó három hónapjában főleg a közösségi hálók, például a Facebook elérésére használták az internetet a lakosok (82,7 százalék), illetve hang- és videóhívásokra (71,1 százalék), valamint azonnali üzenetküldésre (58 százalék). Sokan keresnek információkat különböző árukról és szolgáltatásokról az interneten (58,4 százalék), online híroldalakat, újságokat és magazinokat olvas az internetezők 47,7 százaléka, zenehallgatásra és -letöltésre 43,5 százalék használja, míg az egészséggel kapcsolatos információk keresésére 35,8 százalék.

Az elmúlt 12 hónapban az internetet használók körében 15,9 százalék volt azok aránya, akik személyes célokkal léptek kapcsolatba a hatóságokkal vagy a közszolgáltatásokat nyújtó intézményekkel. Közülük 74,8 százalék a hatóságok honlapjain keresgélt információt, 59,9 százalék hivatalos űrlapokat töltött le, 49,1 százalék pedig kitöltött űrlapokat is itt nyújtott be. Az állami hatóságokkal folytatott ilyen interakciók iránti érdeklődés aránya a Bukarest-Ilfov régióban magas (30,5 százalék), míg az északkeleti (12,1%), dél-munténiai (12,2 százalék) és északinyugati régióban alacsonyabb (12,4 százalék).

Az e-kereskedelem egyre inkább elterjedt az elmúlt időszakban: folyamatosan nőtt azoknak a 16–74 év közöttieknek az aránya, akik online szolgáltatásokat vettek igénybe különböző termékek megrendelésére, vásárlásra, 2020-ban elérve az 58,2 százalékot. Azok közül, akik az online kereskedelmet preferálják, 2020 utolsó három hónapjában 32 százalék valóban rendelt is a világhálón különböző termékeket — ez 15,8 százalékos növekedés az egy évvel korábban jegyzetthez.

Az interneten keresztül a legtöbbet vásárolt termékek közé tartoznak a ruházati cikkek, lábbelik és kiegészítők (76,2 százalék), a kozmetikumok (36,4 százalék), a higiéniai termékek és tisztítószerek (21,1 százalék), a könyvek (16 százalék) és a játékok (15,9 százalék). Egyre gyakrabban rendelünk készételeket is az internet segítségével az éttermekből, gyorsétteremláncokból, egyéb vendéglátóipari egységekből, ezek aránya 71,2 százalék volt az online szolgáltatásokat igénybe vevő romániai lakosok körében.

B. K.

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Lassan mindenkit behálóz

Az erdélyi magyarok internethasználati szokásait vizsgálta a Bálványos Intézet. Kiderült, hogy mi, partiumi magyarok lépünk fel a legkevesebbszer a világhálóra, és töltjük ott a legkevesebb időt.
Belföld

INS: a romániai háztartások 80,8 százalékának van internet-hozzáférése

A romániai háztartások 80,8 százalékának van jelenleg internet-hozzáférése; ez 2,6 százalékkal több a 2020-ban jegyzett aránynál - derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Belföld

Megbánták, hogy posztoltak

A közösségi médiát használók mintegy 3 százaléka állítja, hogy akadtak már munkahelyi problémái egy-egy bejegyzése miatt, minden hatodik személy pedig vitázott már azért, mert nyilvánosan megosztotta a nézeteit.