A Real Madrid nyolcadik alkalommal, az Eintracht Frankfurt pedig először küzd meg a labdarúgó európai Szuperkupáért, amelynek döntőjét szerda este rendezik meg a helsinki Olimpiai Stadionban.
A két legrangosabb európai kupasorozat elmúlt kiírásának a legjobbjai, a Bajnokok Ligája-győztes Real, és az Európa Liga-győztes Frankfurt hatvankét év óta nem látta egymást, az 1960-as BEK-döntő óta. A magyarok számára is emlékezetes glasgow-i fináléban, a Real mezőben Alfredo Di Stéfano három, Puskás Ferenc pedig négy gólt szerzett a 7–3-ra megnyert mérkőzésen.
A Real azóta sok sikert megélt már, sorra dönti meg a csúcsokat, míg a frankfurtiak negyvenkét év várakozás után örülhettek ismét egy európai trófeának. 1980-ban ugyanis megnyerték az UEFA kupát, azonban az nem ért nekik Szuperkupa-szereplést is, mivel az akkori döntőben a Kupagyőztesek Európa Kupájának a győztese mérkőzhetett a BEK-győztessel.
Beérik a Barçát és a Milánt
A Real Madrid az eddigi hét döntőből négy Szuperkupát nyert meg. 2002-ben a Feyenoordot (3–1, Monaco), 2014-ben és 2016-ban a Sevillát (2–0, Cardiff; 3–2, Trondheim), 2017-ben pedig a Manchester Unitedet (2–1, Skopje) verte, azonban 1998-ban a Chelsea (0–1, Monaco), 2000-ben a Galatasaray (1–2, Monaco), 2018-ben pedig a helyi rivális, az Atlético (2–4, Tallinn) fogott ki a királyi gárdán.
Amennyiben ma is nyerni tud a Real, akkor beéri a két rekordert, az 5–5 győzelemig jutó AC Milant és a Barcelonát. A Szuperkupa-részvételek számát tekintve viszont marad egyelőre a második helyen, hiszen a Barça kilenc döntővel az első.
Továbbá négy játékos egyenlítheti ki Dani Alves és Paolo Maldini rekordját. Előbbi a Sevillával kétszer, a Barcelonával pedig háromszor játszott a Szuperkupáért, míg az egykori olasz sztárjátékos az AC Milannal 1989-ben, 1990-ben, 1993-ban, 1994-ben és 2003-ban is pályára lépett a döntőben. Karim Benzema, Dani Carvajal, Toni Kroos és Luka Modrić érhetik be a csúcstartókat, ha pályára lépnek a finnországi meccsen.
Ancelotti történelmet írhat
A Frankfurt legyőzésével Carlo Ancelotti lehet a legtöbb Szuperkupa-sikert arató edző, megelőzve Josep Guardiolát. Az olasz szakvezető 2003-ban és 2007-ben az AC Milannal, 2014-ben pedig a Real Madriddal nyert. A 63 éves mester idén már megdöntött egy rekordot, hiszen ő lett az első edző, aki négyszer nyerte meg az első számú európai kupasorozatot csapataival. Mi több, Josep Guardiolát és Zinédine Zidane-t maga mögött hagyva egyedülálló lehet abban a tekintetben is, hogy játékosként és edzőként összességében ötszörös nyeri meg a Szuperkupát (1990-ben, az AC Milan játékosaként hódította el a trófeát).
A fentebbi „szűk” felvezetőből is sejthető, hogy a két klub játékerejét, múltját és piaci értékét tekintve nem kérdés, hogy a spanyolok a szerda esti párharc esélyesei. Ráadásul a Fraqnkfurt ellen szól egy másik statisztikai adat is, miszerint az eddigi 46 európai Szuperkupából 26-ot nyert meg az aktuális BEK/BL-címvédő. Legutóbb az Atlético Madridnak sikerült nyerni EL-győztesként… éppen a Real ellen.
Gyeneg idénykezdés Franfkfurtban
A Frankfurt, mondhatni, az esélytelen nyugalmával készülhet a szerda esti találkozóra. Oliver Glasner alig egy éve vette át a csapat irányítását, az EL megnyerésével és a BL-be jutással túlteljesítette az elvárásokat. A keret a nyáron erősödött, a középpályára többek között a Milantól Jens Petter Hauge és a PSV-től Mario Götze érkezett, valamint a klub élt a kölcsönszerződésben foglalt lehetőséggel, és megvásárolta Kristian Jakic játékjogát a Dinamo Zagrebtől. A támadósorba a Leverkusentől Lucas Alariót és a Nantes-tól Randal Kolo Muanit, a védelembe a Rijekától Hrvoje Smolcicot igazolta a klub, a csapat ugyanakkor még nem állt össze, a 2022–2023-as Bundesliga nyitó fordulójában hazai pályán 6–1-es vereséget szenvedett a Bayern Münchentől.
Először Finnországban
A Szuperkupa-döntőt egyébként tizenegyedik éve rendezik valamely európai nagy városban. 2012-ig a Monacói Hercegség privilégiuma volt a meccs rendezése, a következő évtől viszont változtatott az európai szövetség (UEFA): 2013-ban Prága, 2014-ben Cardiff, 2015-ben Tbiliszi, 2016-ban Trondheim, 2017-ben Szkopje, 2018-ban Tallinn, 2019-ben Isztambul, 2020-ban Budapest, tavaly pedig Belfast adott otthont a rangos focieseménynek.
Finnország először ad otthon valamely UEFA-klubsorozat döntőjének, bár korábban itt rendezték a 2009-es női Európa-bajnokságot. A helsinki arénát az 1952-ben megrendezett olimpia helyszínére építették, majd 2016-tól 2020-ig jelentős felújításon esett át.
Éles bevetésen a SAOT
Itt használját majd először élesben egy új technológiai újítást, a SAOT nevű félautomata rendszert, ami a leshelyzetek megítélésében lesz az angol Michael Oliver játékvezető segítségére. Az UEFA beszámolója szerint speciális kamerákkal, játékosonként 29 különböző testpontot képesek követni majd a videóbírós szobában ülő szakemberek, így gyorsabban és pontosabban tudnak dönteni az esetleges leshelyzeteknél. A technológiát 2020 óta 188 mérkőzésen tesztelték (köztük az elmúlt évad összes BL-találkozóján), szeptembertől kezdve pedig a BL-csoportkörben is élesben használják.
EURÓPAI SZUPERKUPA, HELSINKI
22.00: Real Madrid – Eintracht Frankfurt
Közvetíti: Digi Sport, Orange Sport, Prima Sport, M4 Sport
Pesek Attila