A múlt héten egy szakmai találkozón vettek részt a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal, az Erdélyi Kárpát-Egyesület – Szatmárnémeti, illetve két ukrajnai intézmény — a Kárpátalja Megyei Állami Ökológiai Felügyelőség és az Europolis Helyi Fejlesztési Ügynökség és Információs Forrásközpont —, valamint a helyi környezetvédelmi intézmények munkatársai.
A kétnapos találkozó célja az volt, hogy a Határon átnyúló együttműködés a Felső-Tisza vízgyűjtő ökológiai állapotfelmérésére, monitoringhálózat kifejlesztése és természetvédelmi akcióterv kidolgozása érdekében elnevezésű projektben dolgozó szakértők bemutassák a Felső-Tisza és mellékfolyói vízminőségének kutatási/felmérési/értékelési módszereit, és megvitassák azokat. „A cél, hogy a különböző országokban alkalmazott módszereket közelítsük egymáshoz, hogy a jövőben egységes vízminőség-monitorozó rendszert ültethessünk gyakorlatba. A szakértők bemutatták az eddigi részeredményeket is. Sajnos a tavalyi terepi felméréseket a járványügyi helyzet miatti határlezárások meghiúsították, így azok csak idén kezdődtek” — mondta el lapunk érdeklődésére Márk Nagy János, az Erdélyi Kárpát-Egyesület elnöke. A találkozó második napján a résztvevők élőben is megismerkedhettek az alkalmazott módszerekkel, ugyanis egy Szamos-parti kiruccanás keretében bemutatták ezeket. Elsősorban a halak, makroszkopikus vízi gerinctelenek, az aljzaton található algabevonatok kutatásának módszereit ismertették a szakemberek.
Egyébként az ETIMA-projekt tavaly indult, célja felmérni a Felső-Tisza vízgyűjtő vizeinek minőségét és ökológiai állapotát, mivel a folyók jó ökológiai állapota, az élőhelyek hosszú távú megőrzése növeli a területek turisztikai vonzerejét, és biztonságosabb vízhasználatot biztosít a helyi közösségek számára. A projekt célkitűzése a közös természeti értékek sikeres védelme, a Felső-Tisza és mellékfolyói ökológiai állapotának és vízminőségének javítása, amely a Magyarország, Románia és Ukrajna közötti jó kapcsolatot is megerősíti. A régió erőforrásokban gazdag természeti értékeinek fenntartása és megőrzése a környéken élők életminőségére és a kibontakozó vízi turizmusra is jó hatással lesz. A projektben a szakemberek felmérik a folyók és ártereik ökológiai állapotát, feltérképezik a szennyezésforrásokat és az idegenhonos özönfajokat egy határon átívelő környezetvédelmi cselekvési terv kidolgozása érdekében. A projekt keretében a kutatások és felmérések eredményeit bemutató nemzetközi konferenciára is sor kerül, és olyan publikációk is napvilágot látnak majd, amelyek hasznos információkkal látják el mind a helyi közösségek tagjait, mind a helyi érdekeltségű intézmények szakembereit. A projekt időtartama 24 hónap, összértéke pedig 504 949,06 euró, amelyből 454 454,14 euró az Európai Unió támogatása.
Szilágyi Kinga