Három éve kezdődött, uniós részfinanszírozású projekt ért véget szatmárudvari határában: készen van a Szamos Varázsa nevet viselő ökoturisztikai övezet, a Berendnél visszaállított Szamos-holtágat már csak fel kell tölteni vízzel. A Szatmárnémeti központjától tizenhárom kilométerre, azaz mintegy húszpercnyi autózásra, a folyó jobb partján található helyen egykor vízzel teli holtága volt a Szamosnak, ennek visszaállítását határozta el három évvel ezelőtt a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség és a szatmárudvari községvezetés. Itt embernek, növénynek és állatnak egyaránt kedvező feltételek teremtődtek mára meg: környezetismereti turizmus és természetes vizes élőhely létrehozása vált valóra. A berendi holtágban újra megjelenhetnek az ilyesfajta viszonyokat kedvelő növények, madarak, kis ragadozók, halak és kétéltűek, és rögtön utánuk megjelenhetnek azok az emberek, akik az ilyesmire kíváncsiak. A holtág körül bicikliút is épült, innen kajakozni is el lehet majd indulni a Szamosra, holtági horgászstégek is használatba lesznek adva, s ha minden igaz, sátorozóhelyek is lesznek azoknak, akik az éjszakai jellemzőire is kíváncsiak egy ilyen természeti képződménynek.
Még több élmény
Békéssy Erzsébet, a projekt elindítója a helyszínen megtartott tegnapi projektzáró rendezvényen elmondta, hogy még ennél is többet lesz képes nyújtani a komplexum, hiszen nem csak turisztikai és természetközeli kikapcsolódási élményekkel szolgál majd, de a létesítmény kiindulópontját jelentő turisztikai épület kulturális, történelmi és helytörténeti tájékozódásra is lehetőséget biztosít.
Jöhet a víz a mederbe
Abba bele sem merünk gondolni, hogy hány bürokratikus akadályon kellett a községvezetésnek átverekednie magát, mire közigazgatási és tulajdonjogi szempontból pontra tette a környéket, ennek ellenére Dumitru Pop szatmárudvari polgármesternek pozitív volt a hangulata a helyszínen megtartott ünnepi eseményen, mindenkinek köszönte az együttműködést és a támogatást, és mindenkit biztosított arról, hogy a létesítmény nemcsak hogy elkészült, de karban is lesz tartva, oda lesz figyelve arra, hogy a látogatók számára a kellemes élmény meglegyen, és ne csak egyedi, de szép hely is maradjon. Pop elmondta még, hogy megvolt ugyan a főpróba, és már volt víz a holtágnak fenntartott részén a komplexumnak, ám azt le kellett engedni, hogy a munkálatok következő fázisait el tudják végezni. Egy utolsó mozzanata van még a kivitelezésnek: be kell üzemelni azt a szivattyúállomást és a vízelvezető rendszert, amelyik beemeli a holtágba a Szamos vizét, amit majd aztán szinten is tart.
Pataki és a tavirózsák
Amióta elkezdődött a berendi projekt kivitelezése, mindig Pataki Csaba felszólalásai voltak a legérdekesebbek, mert a Szatmár megyei tanácselnök Berenden született, és ott töltötte gyerekkorát, ezért mindig szívesen beszélt arról, milyen volt a Szamos-partnak ezen a részén felnőni. Élményeivel most sem fukarkodott, elmondta, hogy a Berend és a most megépült ökoközpont közötti területet bejárta már futva, szekéren meg biciklivel is, minden fát, nádszálat meg követ ismert ezen a részen, még azt is tudja, hogy melyik részén a holtágnak hány tavirózsa nőtt. Ő ezeket szeretné leginkább viszontlátni, ezért örül, hogy visszaállítják a régi viszonyokat itt. De ha a gyakorlati oldalát nézi a dolognak, akkor azt is szeretné, hogy a holtág köré megépült bicikliút Pusztadarócig is elérjen, mutatott rá. Ezzel a nyilvános kijelentéssel arra akart célozni, hogy jó lenne, ha négy Szamos menti település közös kerékpárút kiépítésére vonatkozó terve mielőbb kievickélne az engedélyeztetési szakaszból, és elkezdődhetne az építés végig a töltésen. Minden Szamos-projekt fontos, mindegyikre szükség van, tette még hozzá, hiszen a folyótól nem félni kell, hanem közeledni kell hozzá, mert rengeteg szép élménnyel tud szolgálni.
Princz Csaba