Szatmárnémeti

Ha a lakás drágul, minden drágul

Fotó: Princz Csaba
2021.08.10 - 14:02
Átlagban véve 30–35 százalékos a drágulás az építőanyagok piacán év eleje óta, a legtöbbet a faanyag drágult. A szatmári ingatlanberuházók lassítanak a tempón, de a lakásár-növekedés felgyorsul.

Az építőanyagok idei évi drasztikus megdrágulása teljesen átrendezte a szatmári építkezők üzletpolitikáját, költségvetését, és a lakást, házat vásárlóknak is teljesen új számításokat kell végezniük: futja-e a széle a hosszát a mai árak mellett is? Egy gyors, lényegre törő piaci keresztmetszet szerint a tavaly pirosban, négyzetméterenként ötven euróért felhúzott téglaház most négyzetméterenként nyolcvan-száz euróba kerül. Az építkezésnél használatos faanyag drágulása 120 százalékos, a tavaly köbméterenként 800 lejért kínált fenyődeszka ára most 1750 lejnél jár. Az építkezéssel foglalkozók észrevételei szerint csillapodni látszik az áremelkedés, de ha szeptemberben véget érnek a szabadságolások, megint el fognak kezdeni felfelé kúszni az árak.

Felhalmozás, lassítás

Többfajta stratégiaváltással próbálják meg a drágulás káros hatásait kivédeni az építők, van olyan cégvezető, amelyik előre és egyben megveszi egy-egy ház megépítéséhez szükséges építőanyagot, mert ki tudja, mennyi lesz az anyag ára holnap. Másnak a taktikája arról szól, hogy visszavett a tempóból, arra spekulálva, hogy hamarosan elindulnak az árak lefelé, illetve valamelyest kényszerből is, mert nemcsak hogy drága az anyag, de hiány is van, plusz kevés a munkaerő is.
A megkérdezett ingatlanberuházók egyetértenek abban, hogy az iparág szereplői kicsik ahhoz, hogy megállítsák az áremelkedést, az pedig szintén kevés, hogy a versenytanács vizsgálódik, hogy indokoltak-e az áremelések; kormányzati szinten kellene beavatkozni, és ezt sem ezentúl kellene megtenni, hanem már hónapok óta lépnie kellett volna az országvezetésnek.

Inkább a valuta

A drágulás okának egyhangúlag azt tartják, hogy Amerika és Kína mindent felvásárol, ami a keze ügyébe kerül, romániai gáterek utasítják el a román vevőket, hogy már miért is adnák el belföldön lejért a faanyagot, amikor az export jobban meg van fizetve, ráadásul ropogós nemzetközi valutában fizetnek a külföldi felvásárlók, még a duplájára emelkedett ár is alacsony a külföldről kapotthoz képest.

Lakás, albérlet, boltbér

Amelyik beruházó előleg alapján kezdett bele az építkezésbe, és határidős adásvételi szerződése van a jövőbeni lakóval, át fogja tárgyalni az egyezséget, számításaik szerint harminc százalékkal nagyobb végösszegben fog kelleni megállapodniuk az áremelkedések miatt. És sajnos a ház elkészültére váró vevőnek nem lesz választása, mert más vállalkozó se fogja tudni megépíteni kevesebbért a házat, hiszen a drágulás általános érvényű. Az új építésű házak drágulása miatt többe kerülnek a használt lakások is, emelkednek az albérletek árai és a kereskedelmi helybérek is.

Princz Csaba

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Hogy ne vezessék félre a vásárlókat

Nem szép dolog a súlycsökkentés általi drágítás!
Belföld

Nálunk a legnagyobb mértékű a drágulás

Március után áprilisban is 2,6% volt az éves infláció az Európai Unióban, ám Románia már a negyedik egymást követő hónapban a legmagasabb (5,9% - 6,2%) inflációval rendelkező tagállam.
Belföld

Itt a Bálint nap, drágult a rózsa, a praliné, a bor és a pezsgő is

A statisztikai intézet adatai szerint a rózsa 10,7 százalékkal, a csokoládé 17,2 százalékkal, a kávé 7,5 százalékkal, a bor 8,9 százalékkal, a pezsgő pedig 11,8 százalékkal drágult.