Egészség

Gyógyszerhiánnyal küszködnek

Fotó: drugtopics.com
2020.11.18 - 16:36
Hiába a rengeteg ígéret, továbbra sem kapható a gyógyszertárakban jó néhány létfontosságú orvosság. Nemcsak a pajzsmirigybetegek vannak hónapok óta nehéz helyzetben, hanem a cukorbetegek is.

Egyre több létfontosságú gyógyszert keresnek kétségbeesetten a betegek, miközben a gyógyszertárak tehetetlenek, az Egészségügyi Minisztérium pedig hárít, általában azzal, hogy a betegek a felelősek, mert a járvány ideje alatt túlzottan felhalmozták otthon az orvosságokat. A hazai gyógyszeripar azzal védekezik, hogy ezek külföldről importált gyógyszerek, amelyeknek a folyamatos utánpótlásában jelentkező probléma az Európa-szerte kialakult járványügyi helyzetnek tudható be. A legtöbb nyugati ország a helyzetre való tekintettel az export helyett a készlet fenntartására rendezkedik be, így az alapanyagok importálása is nehézségekbe ütközik, tájékoztatott Dragoş Damian, a Romániai Ipari Gyógyszergyártók Szövetségének elnöke.

A szaktárca honlapján — www.ms.ro — jelenteni lehet a hiányzó gyógyszereket a „Medicamente lipsă” menüpontban. Az oldalon még mindig a pajzsmirigy-elégtelenségben szenvedő krónikus betegek számára létfontosságú Euthyrox orvosságot jelentik a legtöbben, de hiánycikknek számít a cukorbetegek által használt Siofor is — ezt olvasóink is jelezték a napokban lapunknak.

A Siofor készítményt a nem inzulinfüggő, 2-es típusú cukorbetegség kezelésére használják az állapot súlyosságától függően; akad olyan páciens, akinek akár napi három ízben is szednie kell — vagyis szednie kellene, ha lehetne kapni, azonban országszerte hiánycikk. Fő hatóanyaga, a metformin a prediabéteszes állapot, valamint a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére szolgáló orális készítmény, mely az inzulinhatást fokozók csoportjába tartozik. Segítségével csökken a glükózszint, mivel csökkenti a máj cukorkibocsátását, továbbá növeli a sejtek inzulinérzékenységét, így csökkenti az inzulinrezisztenciát. A szénhidrátok felszívódását lassítva megakadályozza, hogy az étkezések után a vércukorszint túlságosan megemelkedjen (az élelmiszerek glikémiás indexére természetesen metformin szedése mellett is figyelni kell). Nagy előnye, hogy alkalmazásával nagyon kicsi a hipoglikémia esélye, ráadásul a fogyásban is segít, ami sok beteg esetében egy igen fontos szempont. Ha az életmódterápia önmagában nem elegendő, elsőként általában a metformint ajánlja a szakorvos.

Próbálják meg helyettesíteni!

A jelzések nyomán a Gyógyszerek és Orvosi Eszközök Nemzeti Hatósága (ANMDMR) a napokban tájékoztatást küldött az Egészségügyi Minisztériumnak, melyben az áll, hogy az idei év első tíz hónapja során 3,2 millió doboz Siofor készítmény került forgalomba Romániában, az év fennmaradó részében pedig újabb 630 ezer doboz kerül a gyógyszertárakba. „2020. január–október között 3 240 868 darab, 1000 milligrammos kiszerelésű Siofor készítmény került forgalomba, november és december folyamán pedig a metforminalapú gyógyszerek forgalomba kerülésének ütemtervét betartva havonta 315 ezer doboz 1000 mg-os Siofor kerül a patikákba” — írják. Az ANMDMR arról is tájékoztatott, hogy november 4-én 50 342 doboz gyógyszer, november közepén pedig a tervek szerint újabb 76 148 doboz kerül a kereskedelembe. Addig is azt javasolják a pácienseknek, egyeztessenek gyógyszerészükkel — a legtöbb patikában például fel lehet iratkozni várólistára.

A hatóság azt is megjegyezte, hogy jelenleg több metformin-hidroklorid alapú gyógyszer is kapható — kereskedelmi elnevezéseik a következők: Siofor, Glucophage, Meguan, Metfogamma, Metformin Arena —, így ha az egyiket esetleg nem találják a betegek a gyógyszertárakban, a kezelőorvosukkal való egyeztetést követően kereshetnek alternatívát.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

A kórházban kell leadni a lejárt gyógyszereket!

A szatmáriak két helyszínen, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház két épületében adhatják le ezeket.
Szatmár megye

Influenza: két patikában oltanak Szatmár megyében

Hétfőn, október 2-án elrajtolt Romániában az influenza elleni oltási kampány. Új szabályozás lépett életbe, mostantól a vakcinát az igénylőnek kell kiváltania a patikából, amivel vagy visszamegy a családorvoshoz, vagy a patikus oltja be. Szatmár megyében egyelőre két patikában oltanak.
Szatmárnémeti

Cukorbetegség teszt: nézze meg, érintett-e

Ötből egy romániai lakosnál fennáll a veszélye annak, hogy az elkövetkező tíz évben cukorbeteggé váljon – ez derült ki annak a felmérésnek az elsődleges eredményeiből, amelyik jelenleg is zajlik a hazai, köztük a Szatmár megyei patikákban.