Belföld

Gazdaságélénkítő kutatásban vesz részt a BBTE

A BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kar kutatócsoportja nemzetközi kutatásban vesz részt / Fotó: FSEGA Campus Tour
2021.05.21 - 20:00

A világjárvány romániai vállalkozókra gyakorolt hatását fogja vizsgálni egy színvonalas, világszintű nemzetközi kutatási projekt keretén belül a Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Magyar Intézetének kutatócsoportja. A Global Entrepreneurship Monitor (GEM) kutatási projekt több mint 40 ország rangos egyetemeinek és kutatóintézeteinek együttműködésében valósul meg, melyben a kolozsvári kutatócsoport Romániát fogja képviselni.

„A COVID-19-világjárvány gyökeresen megváltoztatta azokat a keretfeltételeket, amelyekben a vállalkozók működnek, nem csak Romániában, hanem az egész világon. A vállalkozók túlnyomó többsége eddig nem látott nehézségekkel találta szemben magát, viszont új üzleti lehetőségek is feltűntek ebben az időszakban. Ebben a megváltozott gazdasági környezetben egyetemi közösségünk ezúttal egy nemzetközi kutatási projekt formájában segítséget kíván nyújtani mindazon döntéshozóknak, akik vállalkozásfejlesztéssel foglalkoznak, illetve minden egyénnek, aki vállalkozást szeretne indítani, vagy egyszerűen csak informálódni szeretne a romániai vállalkozói szféráról” — nyilatkozta dr. Răzvan V. Mustaţă, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának dékánja.
„A BBTE az utóbbi néhány évben elkezdte a szervezeti kultúrája átalakítását, bevezette a »vállalkozói gondolkodásmódot«, s ebben a megközelítésben komolysággal és kiemelkedő teljesítménnyel járt el; ez az új projekt megerősíti, hogy a BBTE a vállalkozói szférában országos és globális szereplővé válik” — emelte ki a BBTE rektora, dr. Daniel David egyetemi tanár.

A GEM nemzetközi kutatási projekt (www.gemconsortium.org) 1999-ben indult útjára a London Business School (UK) és a Babson College (AEÁ) kezdeményezésére. A kutatást jelenleg egy olyan nemzetközi konzorcium végzi, amely a tagországokat képviselő, túlnyomórészt csúcsegyetemek kutatócsapataiból áll. A projekt a vállalkozói aktivitást méri az egész világon, és az egyetlen olyan nemzetközi adatforrásnak tekinthető, amely a vállalkozáshoz kapcsolódó adatokat közvetlenül a vállalkozóktól mint egyénektől gyűjti be, egy országos szinten reprezentatív felmérés formájában, amelyet országos szakértői interjúk egész sora egészít ki.

A kutatás két fő összetevőn alapul: a Felnőtt Népességi Felmérésen (Adult Population Survey — APS) és az Országos Szakértői Felmérésen (National Expert Survey — NES). Az APS-t minden részt vevő országban évente legalább 2000, 18 és 64 év közötti felnőtt esetében végzik el, biztosítva, hogy a minta országszinten reprezentatív legyen. Ily módon információkat lehet rögzíteni a részt vevő országok „informális gazdaságáról”, valamint arról, hogy egy országban az egyének hogyan értik meg egyéni szinten, hogy hogyan kell vállalkozást indítani, hogyan látják a gazdaság nyújtotta lehetőségeket az adott időpontban. Az Országos Szakértői Felmérés (NES) a vállalkozói szféra különböző területeinek szakértőivel folytatott interjúkon alapul, amelyek jobban átláthatóvá teszik azt az országos kontextust, amelyben az egyének vállalkozást indíthatnak. A közös kutatási módszertan lehetővé teszi a kapott eredmények nemzetközi összehasonlítását, lehetőséget biztosítva az országos és nemzetközi szintű döntéshozók számára tudományos megfontolásokon alapuló, adekvát fejlesztési politikák és stratégiák kidolgozására.

2020-ban a GEM projekt mintegy 135 000 18 és 64 év közötti felnőtt megkérdezésével zajlott 46 országban. A felmérés eredményei azt mutatták, hogy a válaszadók 43%-a ismert valakit, aki 2020-ban bezárni kényszerült a vállalkozását, 25%-uk pedig ismert olyat, aki vállalkozást indított a világjárvány alatt. Románia 2021-ben csatlakozik ehhez a projekthez, a kutatást Szabó Tünde Petra vezeti, a csapat tagjai pedig Bálint Csaba, Dézsi-Benyovszki Annamária, Fábián István, Györfy Lehel-Zoltán és Szász Levente, akik mindannyian a kolozsvári BBTE magyar tagozatos közgazdászképzésén folytatnak oktatói és kutatói tevékenységet.

SZFÚ

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Közösségi költségvetés, az ifjúságra fókuszálva

Egy 18 hónapos együttműködés ért véget Szatmárnémeti és Nyíregyháza között, de a munka tovább folytatódik immár a lengyelországi Rzeszów bevonásával.
Szatmár megye

Tanulás szórakozva, természetvédelem játszva

Cél egy olyan generáció formálása, amely tudatában van a környezeti problémáknak.
Szatmárnémeti

25 éves a BBTE szatmári tanítóképzője

A kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozatán 25 éve indult be az óvodapedagógus- és tanítóképzés, ebből az alkalomból szerveznek egész napos rendezvényt az intézmény székhelyén, Szatmárnémetiben a Petőfi Sándor utca 47. szám alatt, május 9-én, csütörtökön.