Szatmárnémeti

Gazdálkodjunk okosan a vízzel!

2021.07.18 - 12:21

A fékevesztett kánikulának számos negatív hatása van mind az emberekre, mind a természetre. Eső hiányában nem teremnek a veteményesek, és az éppen csak kibúvó termények is elszáradnak. Ebben az időszakban a hűsítő vizet használjuk fel, hogy felfrissítsük magunkat, és biztosítsuk a növények megfelelő vízellátását. Fontos azonban tudni, hogy a mértékletesség ebben az esetben is elengedhetetlen. A megfelelő vízgazdálkodás által nemcsak hogy csökkenthetjük a kánikula negatív hatásait, de hozzájárulhatunk ahhoz is, hogy ne pazaroljuk az egyik legértékesebb természeti kincsünket, a vizet. A témával kapcsolatban Márk-Nagy Jánost, az Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) elnökét kérdeztük, aki készségesen számolt be azokról az alternatívákról, amelyek segítségével okosan gazdálkodhatunk a vízzel.
János szerint hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a víz, mivel csöveken, csapokon jut el hozzánk, korlátlan mennyiségben áll a rendelkezésünkre. Ez azonban nagyon is téves. Mint tudjuk, a Földön az erőforrások korlátozottak, és ha felelőtlenül használjuk őket, akkor idővel akár el is fogyhatnak. „Szatmárnémeti és Szatmár megye nagy része gyakorlatilag felszín alatti forrásokból, mélyfuratú kutakból kapja az ivóvizet. Minőségét tekintve a víz nagyon jó, gyakorlatilag a Szamos, a Túr, a Kraszna és a Tisza üledékében felhalmozódott vízből származik. Bár ez hatalmas vízbázis, ez sem marad meg örökké. Ezt a bázist a regionálisan lehulló csapadék pótolja. Ha a csapadék mennyisége évről évre csökken, a víz fogyasztása pedig növekszik, komoly mennyiségi problémák adódhatnak” — magyarázta az EKE elnöke.
Ami a vízzel való gazdálkodást illeti, János elmondta, hogy a legfontosabb teendő, hogy minimalizáljuk a hálózati víz használatát. „Az egyik legfontosabb tanács, hogy a kertek, udvarok, járdák vagy éppen utak öntözésére ne használjuk a hálózati vizet, tehát azt, amelyik ivóvízzé van tisztítva. A tisztítási folyamatba óriási energiákat fektettek, ezért kár lenne, hogy ezt a vizet öntözésre használjuk. Ilyesmire lehet fúrt kutat készíteni, de az úgynevezett „szürke víz” használata is megfelelő. A szürke víz gyakorlatilag a mosógépből származó víz, ami locsolásra teljesen megfelel. A mai mosószerek környezeti hatása elég kicsi ahhoz, hogy a szürke vízzel nyugodtan lehessen locsolni a veteményeseket, kerteket. Az esővíz tárolása és használata az öntözésre szintén jó módszer. Ennél azonban oda kell figyelni egy fontos dologra. Nyáron ugyebár mindig felmerül a szúnyogok problémája. Amennyiben az időszakos vizek, pocsolyák, akár kicsi edényekben tárolt vizek elérnek a szabadban egy bizonyos hőfokot, azokban a szúnyoglárvák kényelmesen tudnak fejlődni. Az esővíztárolókat próbáljuk meg olyan módon kihelyezni, hogy azokba a szúnyog ne tudjon letelepedni, tehát lehetőség szerint fedjük be azokat! A hálózati víz használatát ilyenkor korlátozzuk, amennyiben lehetséges, a legalapvetőbb dolgokra: fogyasztás, tisztálkodás, főzés stb. Ami a medencéket illeti, nyilvánvaló, hogy az emberek a csapból folyó vizet fogják használni azok feltöltéséhez. Ebben az esetben a már nem használt, lecserélésre kerülő vizet használjuk fel ismét, a kert vagy a növényzet öntözésére” — ajánlotta Márk-Nagy János.

Kallós András

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Vízhálózat-karbantartás Nagymadarászon

Tisztítja az ivóvízvezetéket az Apaserv.
Belföld

Jön a dunai árhullám Románia felé

Szerdára Budapestet is elérte a dunai árvíz, jövő keddre várják a nagy vizet Baziaşhoz.
Szatmár megye

Jövő héten jön az enyhülés

Lehet, hogy még egy kis esőt is kapunk!