Szatmárnémeti

Fűtésben sem lesz jó a közösködés

Fotó: tekras.ru
2022.01.26 - 15:00
Nem fog működni az egyéni gázkazános helyett a közös gázkazánműves fűtési rendszer, ha bevezetnek ilyesmit társasházak esetében. A legtöbb közös lakóházban még most sem működik a közös költségvállalás, megmérgezik saját együttélésüket a lakók.


Szatmárnémeti ingatlanberuházót kérdeztünk arról, mi a véleménye a lakásonkénti egyéni gázkazános fűtési rendszer helyett tervezett társasházankénti egy, közös gázkazánnal történő fűtési rendszerről. Marius Pustai, a Soltecrom Kft. ügyvezetője határozottan úgy látja, óriási kudarc lesz, ha ez lesz a szabály. A román környezetvédelmi tárca — egyéb módszerek alkalmazása mellett — úgy szeretné csökkenteni a károsanyag-kibocsátást, hogy az új építésű társasházakban már nem enged minden lakás számára gázkazánt telepíteni, hanem egyetlen közös fűtőmű gondoskodna fűtésről és meleg vízről, s a fogyasztást közösen fizetnék a lakók. Pustai szerint ha közös lenne a kazán, attól még pontosan mérhető lenne a lakásonkénti fogyasztás gáz és meleg víz esetében is, azonban hiába lenne a költség igazságosan elosztva, mindig lennének olyanok, akik el szeretnék odázni a fizetést.

Közköltség, probléma

Pustai egyébként nem feltételes módban beszélt a jelenségről, személyes tapasztalatai vannak az ilyen közös költségfizetésről, mert most is vannak új építésű társasházak, ahol egyszerűen nem működik a közösködés. Vannak közösen karbantartandó zöldövezetek egyes társasházaknál, ahol mindig akad egy-két család, amelyik nem hajlandó a rájuk eső havi 15 lejt kifizetni fűnyírásért, metszésért, locsolásért, ültetésért, vagy a havi tíz lej liftpénzt kifizetni. Egy átlagos társasházban lakó szatmári nyolcvan-kilencven ezer eurót kifizet a lakásért, de ahhoz már túlságosan sóher, hogy havi 10–20 eurót közös költség gyanánt kifizessen a különféle karbantartási munkákra, közös áramfogyasztásra, vagy némi pénzt a közösen használt eszköz fenntartási költségeire fordítson, miközben ezek megléte és működése ugyanúgy a komfortot jelenti, mint új lakásban élni.

Nem lenne kevesebb füst

A szakember becslései szerint nem csökkenne az égéstermék-kibocsátás mennyisége attól, hogy egy társasházban tizenkét egyéni kapacitású kazánt és ugyanennyi kéményt helyettesít egyetlen, de tizenkétszeres kapacitású közös fűtőmű és egy darab, de tizenkétszer annyi füst elvezetésére szolgáló kémény. Adott légköbmétert ugyanúgy ki kell fűtenie úgy az egyéni, mint a közös rendszernek. Olcsóbb sem lesz félkészen megvételre kínált lakás attól, hogy közös a fűtési rendszer, mert a fűtőtesthálózatot ugyanúgy ki kell építeni minden lakásban, mint egyéni kazánhasználat esetén, ráadásul eggyel kevesebb helyiség lesz értékesíthető az épületben, hiszen kell hely a kazánháznak is. Marius Pustai szerint amellett, hogy minden házban lennének olyan családok, akik nem akarnak majd részt venni a közös fűtőmű jelentette közös költségek felvállalásában, megmérgezve ezzel az együttélést, még körülbelül öt százalékkal drágulnának a lakások a másfajta kivitelezői megközelítést megkívánó, drágább fűtési megoldás miatt.

Princz Csaba

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Kevesebbet fűtöttünk, hogy takarékoskodjunk

A magas energiaárak miatt változtak a lakás melegen tartásának szokásai. A gázzal fűtők harmada csak ott fűtött ahol tartózkodott, sokan vették lejjebb a hőfokszabályozót, volt aki lezárta a lakás egy részét.
Szatmárnémeti

Lakóközösségek: tömbházszigetelésre fel!

Szatmárnémeti lakótársulási vezetőkhöz intézett felhívást kedden a városvezetés: a hónap végéig lehet jelentkezni a tömbházszigetelési programba.
Szatmár megye

Végre valami, aminek csökken az ára

A téli fűtésre használt faáruk ára kezdett el csökkenni az utóbbi időben, a pellet és az erdei tűzifa lett olcsóbb, miközben ezeknek az ára tavalyelőtt a földgáz- és energiaárak emelkedésével párhuzamosan emelkedett.