Belföld

Füst- és gázérzékelőket oszt a Delgaz Grid

A katasztrófák elhárítására a megelőzés a legjobb módszer! (Fotó: SZFÚ/archív)
2024.02.25 - 11:01
Átlagban számolva napi tizennyolc lakástűz volt tavaly Romániában. Mivel ilyen esetekben minden perc számít, a gázszállító tízezer darab érzékelő-berendezést oszt szét tizennyolc megyéjében a országnak.

Tavaly több mint 6600 lakástűz történt Romániában, ami átlagosan napi 18 esetet jelent. A Sürgősségi Helyzetek Főfelügyelőségének (I.G.S.U.) statisztikái szerint a tüzek 1125 embert érintettek, akik közül 268-an életüket vesztették. A korán felfedezett és bejelentett tüzet lényegesen gyorsabban eloltják, ami  nem csak az anyagi kár csökkentését, hanem életek megmentését is jelentheti. Ezért fontos az érzékelők használata.

hirek/2022/februar/27/robbanas10-nk.jpg
Óriási károkat okozott a két évvel ezelőtti nagykárolyi gázrobbanás
Mivel ilyen helyzetekben minden perc számít, a füst-, szén-monoxid- és gázérzékelők jelenthetik a különbséget egy kisebbfajta incidens és egy komoly tragédia között. Ezek a készülékek elsősorban a megelőzést szolgáló eszközök, amelyek azonnali figyelmeztetést adnak a tűz vagy gázszivárgás esetén abban a helyiségben, ahol elhelyezték őket. Ezért döntő szerepet játszhatnak a tűz hatásainak korlátozásában vagy a katasztrofális következményekkel járó gázfelhalmozódás megelőzésében.

uploads/2015/05/robbanas-3.jpg
Kegyetlen pusztítást képes végezni a berobbanó földgáz. Gázpalack-szivárság okozta tragédias Avasfelsőfaluban, 2015 májusában. (Fotó: Szabó Kinga Mária/archív)
Az E.ON és a Delgaz Grid az „Együtt a biztonságért” elnevezésű partnerség keretében 10.000 füst- és szén-monoxid-érzékelőt adományoz a katasztrófavédelemnek (D.S.U.) és a sürgősségi főfelügyelőségnek (I.G.S.U.), amelyeket ingyenesen osztanak szét a különböző megyékben élő családok között.

Az akció az Érzékelő az életért kampány része, amely a Polgári Védelmi Hét keretében zajlik, és célja, hogy felhívja a figyelmet az érzékelők felszerelésének fontosságára, de a kémények tisztításának és javításának szükségességére is. A kampány üzeneteit országszerte közvetítik a televízión, a rádión és a közösségi médiaplatformokon keresztül. 

uploads/2012/06/robbanas.jpg
Az I.G.S.U. adatai szerint a lakástüzek fő okai a következők: hibás vagy tisztítatlan kémények (33%), hibás elektromos berendezések (23%), fűtőberendezések (14%), nyílt tűz (8%) és egyéb körülmények (22%). Így a fűtőberendezések nem megfelelő használata, tisztítatlan kémények vagy elektromos berendezések nem megfelelő működése miatt tavaly 94 ember halt meg füst- és szén-monoxid mérgezésben.

Hírszerkesztő
 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Nem drágul a gáz, nem drágul az áram

Még védi az energiaárakat az ársapka, de csak jövő áprilisig.
Szatmárnémeti

Tűz ütött ki egy szatmári asztalosságban

Tűz ütött ki hétfőn délelőtt egy szatmárnémeti fafeldolgozó vállalkozás telephelyén.
Belföld

Egyre többen lopják az áramot

Még vége sincs az évnek, de már szinte hatszáz áramlopási esetre bukkantak.