Szatmárnémeti

Fontos az erős jelszó kiválasztása

2020.07.07 - 12:31

Az emberek többsége manapság előnyben részesíti az online fizetési módszereket, továbbá személyes adatokat tárolnak okostelefonjaikban. Sokan nincsenek azonban tisztában azzal a ténnyel, hogy ha ezeket az adatokat nem védik megfelelőképpen, könnyedén online bűncselekmény áldozatai lehetnek. Erre a célra ugyanis számos eszközük van a szélhámosoknak, így könnyedén hozzáférhetnek bármihez, amit a mobiltelefonjaikon, illetve számítógépeiken tárolnak az emberek, akiknek a nagy többsége azt gondolja, hogy az egyéni jelszavaik által biztonságban vannak, viszont ez korántsincs így.

Több mint egymilliárd kiszivárgott felhasználónevet és jelszót vizsgált meg egy kutatás, és arra az eredményre jutott, hogy a legkedveltebb jelszó az 123456. Ez a jelszó olyan népszerű, hogy minden 142. felhasználó gondolja úgy, hogy ezzel a számsorral próbálja megvédeni az adatait. Tavaly egy hasonló kutatásból kiderült, hogy sokan használják a jelszó, azaz password szót jelszavukként, ami továbbra is messze nem annyira hatékony, mint amennyire népszerű.

Ezek alapján felmerülhet a kérdés, hogy akkor milyen jelszót használjunk, hogy biztonságban tudjuk adatainkat. Vadnay Lajos számítástechnikai szakember hasznos információkkal, illetve tanácsokkal szolgált a témával kapcsolatban. Mielőtt még bármilyen regisztrációhoz is kezdenénk, fontos az erős jelszó kiválasztása. „Az ideális jelszónak tartalmaznia kell kis- és nagybetűt egyaránt, lehetőség szerint legyen benne speciális karakter is, és ami fontos, hogy ne legyen értelmes szó. Tehát nem lehet például az, hogy 'marika1973!', ez már nem túl egészséges.

Az internetes felületeken sok esetben ezek már alapkritériumok, így ha ezeket nem teljesítjük, regisztrálni sem tudunk. A legtöbb esetben, a komolyabb internetes felületeken kétlépcsős azonosítási rendszer működik, amelynek használatát mindenkinek javaslom. Ez a rendszer, mint ahogyan azt a neve is mutatja, két részből áll. Az első lépcső maga a jelszó, a második pedig egy másik eszközön lévő jóváhagyása a beléptetésnek. Erre az a legjobb példa, amikor Google-be belépve a jelszó beírása után megjelenik a telefonunkon egy üzenet, amely ellenőrzi, hogy valóban mi vagyunk-e azok, akik az adott belépést végrehajtottuk. Ilyen rendszert használnak a bankok is. Tehát csak akkor tudok továbblépni, ha az adataim bevitele után megadok egy SMS-ben kapott kódot is. Azt is elkerülhetjük, hogy több internetes oldalon ugyanazt a jelszót használjuk.

Amennyiben Chrome-ot használunk, erre az egyik legalkalmasabb módszer a böngésző jelszókezelője. Az azonosítást követően a Chrome elmenti a jelszavainkat, amelyeket utólag visszakereshetünk, vagy akár meg is változtathatjuk őket. Ez azért is jó, mert manapság rengeteg oldalon jelen vagyunk, és azért az emberi kapacitás is véges, hiszen nem könnyű észben tartani a számos, speciális karaktereket tartalmazó kódot” — összegzett a szakmeber.

Kallós András

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Cseke: az egészségügyi minisztérium büdzséjében jelenleg nem biztosított 74 000 alkalmazott decemberi fizetése

Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter úgy nyilatkozott szerda este a Digi 24-nek, hogy az intézmény egyelőre híján van 74 ezer alkalmazott decemberi fizetésének, de keresik a megoldást.
Szatmárnémeti

Újabb csoportok térnek át online oktatásra

A megyei vészhelyzeti bizottság szeptember 21-ei, 52-es számú határozata alapján Szatmárnémetiben négy osztály és két óvodai csoport tért át a kettes forgatókönyvre keddtől, a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség és a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság 6324-es ajánlása alapján, mivel a gyerekek és a pedagógusok körében koronavírus-fertőzés ütötte fel a fejét.
Szatmárnémeti

Máris online oktatás a Blagában

A Lucian Blaga Általános Iskola máris online oktatásra kényszerült átállni, miután öt tanárnál igazolódott a koronavírus-fertőzés.