Szatmárnémeti

Folytonosan megújuló, fejlődő Caritas

2022.02.17 - 20:07
Harminckét éve része a közösség életének a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet. Számtalan kihívásnak kellett eleget tegyen az elmúlt évek során, de mindig a hatékony segítségnyújtásra törekedett. Működéséről Lieb-Nemes Zsolt nyilatkozott.

Bár az idők folyamán számtalan kihívással szembesült, hiszen módosultak a törvények, a szociális standardok, változott a társadalmi kontextus, új szociális szükségletek körvonalazódtak, a rászorulók további kategóriái jelentek meg, a Caritas mindig igyekezett szakszerű segítséget, hatékony megoldást nyújtani. Hogyan próbált megmaradni és ugyanakkor fejlődni az elmúlt évben a Caritas? — erről beszélgettünk Lieb-Nemes Zsolttal, a szervezet aligazgatójával.

hirek/2022/februar/17/caritas-lieb-nemes-zsolt-1.jpg

— A tavalyi év is a pandémia jegyében telt. Jött egy járványhullám, tetőzött, majd eltűnt, aztán jött egy újabb… Mennyire volt hullámzó a Caritas számára a 2021-es esztendő?

— Nehéz éven vagyunk túl, de sok jó dolog is történt tavaly. Igyekeztünk megmaradni biztos pontnak ellátottaink életében, járványhullám ide vagy oda. A szervezetnek két fő célkitűzése volt: biztosítani a folyamatos szociális ellátást az arra rászoruló embereknek, valamint a szolgáltatáspaletta bővítése, új fejlődési irányok keresése.

Ami a meglévő szolgáltatások további biztosítását illeti, kijelenthetem, hogy sikerült helytállnunk. 21 szociális intézménnyel kezdtük 2021 első hónapját, és jelenleg is ugyanennyi van. Persze ennek megvolt az ára: egyes intézményeinkben csökkentenünk kellett az ellátottak számát. Elsősorban a gyermekterületi központjaink kapcsán kellett választanunk: a szolgáltatások számát redukáljuk, és megtartjuk a gyermeklétszámot, vagy az ellátottak minden meglévő szolgáltatást továbbra is igénybe vehetnek, de kevesebb gyereket tudunk nap mint nap fogadni. Amellett döntöttünk, hogy sem a szolgáltatások minőségét, sem a mennyiségét nem nyirbáljuk meg, hanem inkább egy kicsit kevesebb gyereket fogadunk. Ez annyit jelent, hogy a 2021/2022-es tanév a Barátság Házában 55 gyermekkel indult, az erdődi Integretto Központunk 57 óvodás és 40 iskolás számára nyújt szociális szolgáltatásokat, míg a túrterebesi Szent Márton Központunk 50, a nagybányai Assisi Szent Ferenc Közösségi Központunk pedig 40 iskolással foglalkozik ebben a tanévben.

hirek/2022/februar/17/caritas-online.jpg

Szerencsére intézményeink többsége teljes kapacitással működhetett különböző projektek keretében biztosított vagy helyi önkormányzati, valamint a Szatmár Megyei Tanácstól kapott támogatásoknak köszönhetően. 21 akkreditált szociális központunk által tavaly összesen 1896 gyermek és fiatal, felnőtt és idős, továbbá fogyatékossággal élő személy számára nyújtottunk szociális ellátást.

A szolgáltatások megtartása mellett, a lehetőségekhez mérten az innovációra, a fejlődésre is hangsúlyt fektettünk. Fontos megvalósításnak tartom, hogy sikerült szélesítenünk a szatmárnémeti Szent Hildegárda Házi Betegápoló Központunk által biztosított szolgáltatások skáláját. Az ellátottak és hozzátartozóik irányából beérkezett jelzésekre reagálva novembertől három új, mobil egészségügyi szolgáltatással gazdagodott a paletta, éspedig EKG otthoni elvégzésével, házhoz jövő orvosi vizsgálattal, valamint relaxációs masszázzsal. Az azóta eltelt pár hónap bizonyítja, hogy jó döntést hoztunk, mindhárom szolgáltatásra nagy az igény.

Az alsóhomoródi Gyöngy Házunk 30 évvel ezelőtti megalapítása óta már több formában is működött. Legutóbbi megújulásának eredményeként 2021-ben mint fogyatékossággal élő felnőttek független életre felkészítő otthona nyitotta meg ismét kapuit. A szociális standardok 2019-es módosulása következtében az addig hetes napköziként működő, fogyatékossággal élő felnőtteket ellátó központ számára az új standardoknak megfelelő működési formát kellett keresnünk. Az ellátottaink és hozzátartozóik körében végzett felmérés révén fény derült arra, hogy a rezidenciális jellegű szociális szolgáltatásra lenne leginkább igény. Jelenleg 8 személy ellátását tudja biztosítani a központ, de szeretnénk bővíteni a kapacitását, akár 20 főig. Az elmúlt hónapban regionális szinten végeztünk felmérést arra vonatkozóan, hogy lenne-e erre kereslet. Az online kérdőívünkre beérkezett válaszok azt igazolják, hogy igenis lenne.

hirek/2022/februar/17/caritas-homorod.jpg

Ha újdonságokról beszélünk, mindenképpen kiemelném a Szent József Rehabilitációs Központunk közreműködésével gyakorlatba ültetett, három országon átívelő robotikapályázatot, melynek megvalósítása terén több jelentős lépés is történt az elmúlt év folyamán. A padlórobotok alkalmazása a fogyatékossággal élő gyermekek fejlesztése terén még viszonylag új terület, és éppen emiatt rengeteg innovációra ad lehetőséget.

— A tavalyi év első felében többnyire online formában zajlott az oktatás. Hogyan határozta meg ez a Caritas-gyermekközpontok tevékenységét?

— Míg 2020-ban váratlanul és felkészületlenül ért minket az online oktatásra való áttérés, addig a 2021-es évben már számoltunk vele. A központjainkban dolgozó pedagógusok a 2020/2021-es tanévben is támogatták az ellátottakat az online órákon való részvételben, az iskolával való kapcsolattartásban, valamint a házi feladatok megoldásában. Egy projekt révén sikerült mind a négy, iskolásokkal foglalkozó központunkat egyenként 3 laptoppal és 4 tablettel felszerelnünk. Szükség lett volna persze több eszközre is, de ennek anyagi feltételeit tavaly nem tudtuk előteremteni. A virtuális világ hirtelen térhódításával intézményeinkben hangsúlyt helyeztünk a biztonságos internethasználat tudatosítására, felhívva a gyermekek figyelmét az online térben rájuk leselkedő veszélyekre. A központjainkat látogató iskolások többsége számára az online oktatásra való átállás pillanatában újdonság, felfedezésre váró terep volt az internet és az általa biztosított megannyi lehetőség. Pedagógusaink felismerték, hogy még időben lépni kell, tájékoztatni a gyerekeket a virtuális világ veszélyeiről is, illetve arról, hogyan járjanak el, ha egy veszély konkréttá válik. A Romániai Caritas Konföderáció kezdeményezésére a hazai Caritas-szervezetek gyermekterületi szakemberei közösen dolgoztak ki egy, a biztonságos internethasználatot elősegítő védelmi procedúrát, s bízunk abban, hogy ennek betartása által sikerül jelentősen visszaszorítani a veszélyhelyzetek előfordulását.

— A koronavírus elleni védőoltás elérhetővé válása a tavalyi év elejétől milyen kihatással volt a Caritas munkájára?

— Örömmel fogadtuk. Nagy megkönnyebbülés volt a terepen dolgozó munkatársaink számára, hogy a maszkviselésen, kézfertőtlenítésen és a távolságtartáson kívül egy új, hatékonyabb védekezési lehetőség is adottá vált. Egész évben figyelmet fordítottunk a kollégák az oltással kapcsolatos tudnivalókról való tájékoztatására, és örvendtünk annak, hogy önként, szép számban választották, hogy beoltatják magukat.

hirek/2022/februar/17/caritas-oltas.jpg

A munkatársak mellett hangsúlyt helyeztünk ellátottaink, valamint gyermekintézményeink esetében az ellátottak családtagjainak a rendszeres informálására a COVID-19 elleni védőoltás tekintetében. Abban az időszakban, amikor még csak előjegyzés alapján lehetett beadatni az oltást, az online regisztrációban is segítséget nyújtottunk kedvezményezetteinknek, amennyiben igényelték.

— Milyen tervekkel indult a 2022-es év?

— A megtartás, fennmaradás még mindig a legfontosabb célkitűzések egyike, hiszen a jelenlegi energiaválság közepette ez nehéz feladat. A tevékenységeket nem tarthatjuk nem megfelelően fűtött helyiségekben, veszélyeztetve az ellátottak és munkatársak egészségét. Úgy néz ki, hogy az idei év egyik legnagyobb kihívása épületeink átalakításának az elkezdése lesz. Az elavult rendszerekkel működő intézményeink számára meg kell keresnünk a pályázati lehetőségeket, amelyek lehetővé teszik azok észszerű átépítését, hőszigetelését, fűtési rendszereik áttervezését. A hangsúly az észszerűségen van, hiszen ilyenkor látszik meg, melyek is a reális költségek. A multifunkcionális központok működtetése sok előnyt hozna a jelenlegi helyzetben, ezért tervezzük, hogy a mi szociális intézményeinket is multifunkcionálissá tesszük, természetesen a legális lehetőségek mértékében, ugyanis a jelenlegi törvénykezés nem minden esetben kedvez az ilyen jellegű központok üzemeltetésének.

Nagyobb teret szánunk a partnerségen alapuló együttműködésnek szolgáltatásaink megtartásában. Úgy látom, a partnerségé a jövő, mert egyedül egyre nehezebb fenntartani egy szociális intézményt. Ez egy új koncepció, még új út számunkra. A máramarosszigeti Szent Károly Házi Betegápoló Központ az első intézményünk, amely ilyen keretek között működik ettől az évtől. Ha beválik, más helyeken is szeretnénk ezt gyakorlatba ültetni.

Partnerségekben gondolkodunk a megvalósítás folyamatában lévő POCU-projektjeink keretében létrehozott új szociális intézményeink fenntartása érdekében is. Az év közepén mind a szatmárnémeti, mind a nagybányai POCU-pályázatunk lezárul, ezt követően megszűnik a finanszírozás, amely 2 éven át biztosította összesen 5 szociális intézményünk működtetésének feltételeit. Olyan szolgáltatásokról van szó, amelyekre nagy szükség van: külön kiemelném a mobil étkezdéket és az idősnapközit, amelyek igazi sikersztorik, ha fogalmazhatok így.

2022-ben szeretnénk nagyobb hangsúlyt fektetni a közösség bevonására a programjainkba, lehetőséget biztosítani a közösség tagjai számára, hogy közvetlenül is megismerjék a központjainkban zajló szociális munkát, és így könnyebben megtalálják azokat a kapcsolódási pontokat, amelyek révén ők is hozzájárulhatnak nehéz sorsú embertársaink életének jobbá tételéhez. A pandémia miatt visszaszorultak az intézménylátogatások, a közös tevékenységek, a szociális érzékenység kialakítása és fejlesztése a fiatal generációban viszont a pandémia okozta elszigetelődés miatt most még fontosabbá vált, de kortól függetlenül, ha valaki szeretne tenni a közösségért, amelyben él, kezdeményezője vagy részese lenni egy jó tettnek, mi szeretnének erre lehetőséget biztosítani.

A közösség felé való határozott nyitás egyik mérföldköve a legújabb, e hónapban induló projektünk, amelynek már a címe is sokat elárul az új szemléletmódról: Interetnikus kapcsolódási pontok. A túrterebesi polgármesteri hivatallal és iskolával közösen gyakorlatba ültetett kétéves projekt keretében sok olyan foglalkozást, akciót, eseményt szervezünk majd, amelyekbe a helyi közösség szociálisan hátrányos és nem hátrányos helyzetű tagjai egyaránt bekapcsolódhatnak.

Ezek lesznek a látványosabb dolgok, amelyeket a 2022-es évben szeretnénk megvalósítani. De munkánk legnagyobb része továbbra is az a csendes, szorgalmas segítségnyújtás, amelynek vektorai munkatársaink, megtapasztalói pedig ellátottaink és családtagjaik. Ebben az évben is szeretnénk tenni, amit kell, mindennap, türelemmel, odaadással, szeretettel.

Nastor Erika

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

A Caritas két éve segít a nehézségekkel küzdő ukrajnai embereken

A Szatmári Egyházmegyei Caritas szociális szolgáltatásokkal és változatos programokkal törekszik enyhíteni a Máramarosszigeten, Nagybányán és Szatmárnémetiben, valamint ezen települések szomszédságában élő ukrajnai menekültek nehéz helyzetén.
Szatmárnémeti

Nevelni szép szóval, kedvességgel

Bosco Szent János nevelési elveit és megelőző módszerét a róla elnevezett szatmárnémeti Caritas-gyermekközpont munkatársai 28 éve követik lelkesen, elkötelezetten.
Szatmárnémeti

A robotika-projekt zárókonferenciájára készül a Caritas

Az esemény keretében bemutatásra kerül a Robooks weboldal is, amely minden érdeklődő szakember és szülő számára díjmentesen elérhető lesz, méghozzá négy nyelven.