Grieb Csaba, Tasnád város polgármestere ennek kapcsán emlékeztetett, hogy mindazok, akik fertőtlenítéseket végeztek, a katonai rendelet értelmében tették. Ha valóban értelmetlen vagy akár káros is az utcák és a közterek fertőtlenítése, akkor a közegészségügyi intézet azt a rendelet kiadása előtt kellett volna megakadályozza, vagy javaslatokat kellett volna tegyen arra, hogy mi a jó megoldás, mutatott rá az elöljáró. Grieb úgy gondolja, hogy egy ilyen rendelet akkor válik véglegessé, ha az minden szempontból megfelelő. Arra is oda kell figyelni, hogy milyen módon történik a fertőtlenítés. Ha permetezik a vegyszereket, és azokat az emberek belélegzik, az biztos, hogy ártalmas lehet. Tasnádon úgy történt a fertőtlenítés, hogy a közintézmények és a tömbházak bejárata elé klóros oldattal átitatott lábtörlőt helyeztek el. A városban az utakra és a járdákra szórtak klórt, ami nem veszélyes, hiszen a vízben is használják. Utólag sok mindent lehet mondani, de az már nem változtat a helyzeten — összegzett Grieb.
Ilyés Gyula, Vetés község polgármestere a rendelet megjelenésekor is azt mondta, hogy a közterek fertőtlenítése fölösleges. „Az, hogy bármilyen szerrel lefröcskölik az utcákat, nem jelent semmit, hiszen nem az utcáról fertőződnek meg az emberek. A baj inkább az, nem tudjuk felmérni, hogy mennyire egészségtelen az, ha az emberek beszippantják az utakon szétszórt vegyszereket. Pusztulnak a rovarok — ezek közt nagyon sok hasznos is van —, pusztulnak azok a madarak, melyek rovarokkal táplálkoznak, és pusztulnak a méhek. Én mindig ellene voltam a populista akcióknak. Kell tudni azt mondani, hogy ezt vagy azt nem csinálom, mert nem látom értelmét” — hangsúlyozta Ilyés.
Găman Mihály, Pusztadaróc község polgármestere elmondta, hogy végeztek fertőtlenítést az utcákon és a köztereken, de megfelelő szakmai odafigyeléssel. Véleménye szerint még a legkiválóbb fertőtlenítőszerek is lehetnek károsak, ha azokat nem megfelelő módon vagy nagy mennyiségben használják. Nagyon fontos, hogy milyen módon kerül kontaktusba az ember a vegyszerekkel. Akkor káros a vegyszerezés, ha az olyan módon történik, hogy az embereknek lehetőségük van a vegyszer beszippantására. Meg lehet oldani technikailag, hogy az utakra és a járdákra vagy bármilyen közterületre szétszórt vegyszer ne párologjon olyan szinten, hogy az ártalmassá váljon — magyarázta az elöljáró.
Kovács Jenő, Nagykároly polgármestere a rendelet megjelenésekor hangoztatta, hogy fölösleges az ilyen jellegű fertőtlenítés. Már akkor az volt a véleménye, hogy a játszótereket nem fertőtleníteni kell, hanem bezárni. Később a kormány is elrendelte a játszóterek bezárását. Kevés esély van arra, hogy valaki a cipőjén vigye haza vírust, véli Kovács, aki szerint az sem jó, hogy portások és arra alkalmatlan személyek mérik a kórházakba és a bevásárlóközpontokba érkezők lázát. Az emberek kellene megváltozzanak, hogy odafigyeljenek az alapvető higiéniai szabályokra, mondja Kovács, hozzátéve, hogy a túlzásba vitt óvintézkedések nem mindig hatékonyak, ugyanis az immunrendszer nem egyik napról a másikra erősödik meg, hanem egy élet során.