Belföld

Figyeljünk, hogy csak biztonságos játékot adjunk gyermeknap alkalmából!

Fotó: Getty Images
2021.05.29 - 10:12
A közelgő gyermeknapra való tekintettel az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság azt javasolja a szülőknek, hogy csak szaküzletekből és áruházi szakrészlegekről vásároljanak játékokat, nagy figyelmet szentelve a biztonsági előírásoknak.

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) pénteki közleményében figyelmezteti a szülőket, hogy nagy körültekintéssel válasszák ki a gyerekeknek szánt játékokat, egy rossz választás ugyanis örömforrás helyett veszélyforrás lehet a kicsik számára.

„Nagyon fontos ellenőrizni, hogy a játék biztonságos-e, hogy megfelel-e az általános követelményeknek, hogy nem okozhat-e sérülést a gyereknek. A 3 évesnél kisebb gyerekeknek szánt játékokra külön figyelmet kell fordítani, nekik nem ajánlatos olyan játékokat vásárolni, amelyeknek kis méretű elemeik vannak” — áll a közleményben.
A legtöbb játék dobozán feltüntetik, hogy hány éves gyerekeknek javasolják. Ez megkönnyíti a választást, mert a játékgyártók nem hasraütéssel állapítják meg az ajánlott kort, hanem szigorú szabályok kötik őket ebben — és a legtöbb gyártó be is tartja ezeket a szabályokat. Ugyanakkor ne „vakon” vásároljunk, hanem nézzük meg alaposan, hogy a gyermek képességeihez, fejlettségéhez tényleg passzol-e az adott játék, hiszen az ajánlás csupán egy támpont. Az viszont biztos, hogy a legkisebbek kezébe nem való olyan játék, ami önmagában is apró, vagy pici alkatrészei vannak, mert ezeket lenyelheti, és olyan sem, ami valamiféle lövedéket bocsát ki.

A szakemberek többek között azt tanácsolják a szülőknek, hogy csak szaküzletekből vagy áruházak esetén szakrészlegekről vásároljanak játékokat, ahol számlát, nyugtát is kapnak, ezekre ugyanis szükségük lesz, ha esetleg panaszt akarnak majd benyújtani; a gyerek korának és képességeinek megfelelő játékokat vásároljanak; figyeljenek oda az életkori ajánlásokra, 3 éven aluli gyerekeknek ne vegyenek olyan játékokat, amelyeknek apró elemeik, könnyen leváló alkatrészeik vannak, ezek ugyanis fulladást, sérülést vagy más egészségkárosodást okozhatnak.

A vásárlóknak tudniuk kell továbbá, hogy a termékeken jól látható helyen és olvashatóan fel kell hogy legyen tüntetve a gyártó vagy importőr cég neve és adatai, a játék egyedi azonosító száma (típus-, tétel- vagy sorozatszám, modellszám vagy egyéb azonosító), valamint a CE megfelelőségi jelölés, melynek alapján feltételezhető, hogy a játék biztonságos.

A játékokkal kapcsolatos esetleges panaszt elsősorban annál a kereskedőnél/üzletnél kell jelezni, ahol a terméket megvásárolták, és amennyiben a probléma nem oldódik meg, a fogyasztóvédelem területi képviseleteihez kell fordulni — áll még az ANPC közleményében. SZFÚ

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Hogy ne vezessék félre a vásárlókat

Nem szép dolog a súlycsökkentés általi drágítás!
Belföld

Közel 700 000 lejes bírságot szabott ki a fogyasztóvédelem a vasúti közlekedésben tapasztalt szabálytalanságok miatt

A fogyasztóvédelem közel 700 000 lejes bírságot szabott ki a vasúti közlekedésben tapasztalt szabálytalanságok miatt: a betört ablakok és ajtók és megrongált állomások mellett számos egyéb szabálytalanságot is feltártak.
Szatmár megye

Új szabályok a vendéglátóegységekben

Az éttermeknek és a kereskedelmi vendéglátóhelyeknek szerdától fel kell tüntetniük a fogyasztóknak felszolgált termékek és ételek összetevőit és tápértékét – az intézkedést az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnökének március 15-én hatályba lépett rendelete írja elő.