Szatmárnémeti

Feltételekhez kötött iskolanyitás

2021.02.04 - 11:44

Nagy megkönnyebbülés volt sok kisgyerekes családnak Klaus Iohannis államfő keddi bejelentése, miszerint február 8-án jelenléti oktatással kezdődhet a második félév. A tényközlés azonban számos kérdést vetett fel, melyekre közleményben, illetve különböző interjúk során igyekeztek válaszolni az érintettek. A körülbelül hárommillió óvodás, iskolás mintegy nyolcvan százaléka, azaz 2 420 000 gyerek tér vissza hétfőtől az iskolapadokba, nyilatkozta Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter kedden este az egyik tévéműsorban. Kiderült, hogy 7203 tanügyi intézményből 6713-ban kezdődik el a második félévtől a jelenléti oktatás. Az iskolanyitással kapcsolatosan több televízióműsorban is megszólalt a tárcavezető, és igyekezett néhány felmerült kérdést tisztázni. Sorin Cîmpeanu kifejtette, hogy az iskolanyitással kapcsolatos döntést minden település szintjén hetente felül kell vizsgálni az elmúlt 14 napi fertőzöttek ezer lakosra vetített száma alapján. Az iskolák megnyitásáról szóló döntést nem a megyék, hanem a települések szintjén hozzák meg — hangsúlyozta a tárcavezető. Amikor a járvány esetleges harmadik hullámáról kérdezték, azt mondta: bízik benne, hogy nem lesz, de ha lesz, az nem jelenik meg „egyik napról a másikra”, eltart egy-másfél hónapig, és „jól látható lesz” az emelkedő esetszámokból, tehát nem kell majd azonnali döntést hozni, idézi az Agerpres hírügynökség a tárcavezetőt.

Szatmárnémetiben a tanintézmények egyelőre a sárga forgatókönyv szerint képzelik el a második félév rajtját, hiszen addig nem valószínű, hogy a fertőzöttségi arány egy ezrelék alá csökkenjen. Ennek értelmében az óvodások, elemisek és a végzős évfolyamok diákjai az iskolában tanulnak majd, az ötödikes, hatodikos, hetedikes, kilencedikes, tizedikes és tizenegyedikes tanulók pedig folytatják a már megszokott online módszerrel.

A technológiai, professzionális, posztlíceumi oktatásban részt vevő diákok esetén a jelenléti oktatást javasolja a tanügyminisztérium a gyakorlati órák esetében, természetesen a gyakorlatszervezők által meghozott szabályok betartása mellett. Az egyetemek szabad kezet kapnak, így minden felsőfokú intézmény saját maga döntheti el, hogy online vagy jelenléti oktatásban kezdi a második félévet.

Szatmár megyében 51 728 beíratott gyermekkel indult a 2020/2021-es iskolai év: 9755 óvodás, 15 596 elemi osztályos, 12 530 gimnazista, 9109 elméleti líceumi, 2638 szakiskolás és 1428 posztlíceumi tanuló állami intézményben, 672 óvodás, 168 középiskolás és 435 posztlíceumi diák pedig magántanintézetben vágott neki a tanévnek, akik most is reménykedve várják a második félév kezdetét, hogy újra találkozhassanak társaikkal, pedagógusaikkal.

Ki tanulhat, taníthat online?

Azok a tanulók, akik orvosi papírokkal bizonyítják, hogy ellenjavallott számukra, hogy fizikailag jelen legyenek az iskolában, online tanulnak, és ugyancsak online oktatásban vesznek részt azok, akiknek a családtagjai fokozott veszélynek vannak kitéve fertőzés esetén — pontosít közleményében az oktatási minisztérium. Az egészségügyi minisztériummal közösen kiadott dokumentum azt ajánlja azoknak a tanulóknak, akiknek „jellegzetes tüneteik” vannak, hogy maradjanak otthon. Ugyanakkor online tanítanak majd azok a tanárok is, akik a munkaorvos tanúsítványa szerint krónikus betegségben szenvednek, vagy egyéb ok miatt veszélyeztetettek. A közlemény szerint öt olyan eset van, amikor online oktatást kell biztosítani, mégpedig akkor, ha: a tanulóknak ellenjavallott a fizikai jelenlét (orvosi igazolás szükséges), a tanulók családtagjai fokozottan veszélyeztetettek egy esetleges fertőzés által (orvosi igazolás szükséges), a tanulóknak fertőzésgyanús tüneteik vannak, a tanárok krónikus betegségben szenvednek (munkaorvosi igazolás szükséges), illetve ha a tanároknak fertőzésgyanús tüneteik vannak. Ha egyazon osztályból két tanulónak pozitív lesz a koronavírustesztje, abban az osztályban felfüggesztik a tevékenységet — pontosított az oktatási tárca.

Sorin Cîmpeanu kifejtette: ha csak egy tanulónál igazolják a fertőzést, a többieket letesztelik, és ha az eredményük negatív, az osztály tovább járhat az órákra. Ha kettő vagy annál több gyerek eredménye lesz pozitív, akkor abban az osztályban felfüggesztik a tevékenységet, míg az iskola többi osztályai járhatnak tovább iskolába. Ha olyan helyzet áll elő, hogy több osztályban lesz pozitív kettő vagy több gyerek koronavírustesztje, akkor egy időre az egész iskola online oktatásra tér át. Ha az iskolában kettő vagy több több tanár megfertőződik, akik több osztályban tanítanak, akkor az iskolában azonnal felfüggesztik az oktatást — magyarázta a tárcavezető. Sorin Cîmpeanu kitért arra is, hogy ha egy óvónő vagy tanítónő betegedik le, és senki sem tudja átvenni a csoportot vagy az osztályt, akkor szintén online oktatásra kell áttérni.

Kötelező a maszkviselés

A tanulóknak és a tanároknak állandóan maszkot kell viselniük az iskolában, miután február 8-tól fizikai jelenléttel kezdődik el az oktatás — hangsúlyozta a tárcavezető. Sorin Cîmpeanu kifejtette: ez és több más előírás része lesz annak a közös rendeletnek, amit az egészségügyi miniszterrel együtt adnak ki a közeljövőben. Meglátása szerint a maszkviselés akkor is megakadályozza a fertőzés terjedését, ha két tanuló ül egy padban.

Sorin Cîmpeanu úgy fogalmazott: a maszkviselés „összehasonlíthatatlanul fontosabb”, mint az, hogy a tanulók néhány centivel közelebb vagy távolabb ülnek egymástól.

Sógor Beáta

Fotó: playtech.ro

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Február 3-án lehet meg az iskolanyitási rendelet

A február 8-ai iskolanyitással kapcsolatosan február 2-án születik meg a végső döntés a CNSU gyűlésén, majd legkésőbb február 3-án kibocsátják a tanügyminiszteri rendeletet. A diákok, szülők és pedagógusok többsége az iskolanyitás mellett kardoskodik.