Belföld

Február 3-án lehet meg az iskolanyitási rendelet

2021.01.30 - 13:01


A Salvaţi Copiii alapítvány online közvitát szervezett a tanügyminisztérium, a WHO romániai képviselője, orvosok, diákok, tanárok és helyi közigazgatási egységek képviselői részvételével, melynek keretében arról beszélgettek, hogyan lehet biztonságos körülmények között újranyitni a tanintézményeket, milyen szabályok, eshetőségek és oltások vannak. Az online egyeztetést annak kapcsán szervezték, hogy decemberben online közvélemény-kutatást végeztek, melynek eredményeiből kiderült, hogy a diákok, szülők és pedagógusok többsége az iskolák újranyitását támogatja. A válaszadó diákok 56,8 százaléka, a szülők 78,4%-a, illetve a pedagógusok 73,1 százaléka szerint már januártól meg kellett volna nyitni az iskolákat, míg a diákok 25,3 százaléka, a szülők 12,7 százaléka és a pedagógusok 14,2 százaléka ellenezte azt, a többiek pedig nem tudtak határozott választ adni a kérdésben. A megbeszélésen Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter elmondta, hogy a rendelkezésükre álló legutolsó információk szerint 65 ezer diáknak nem volt hozzáférése az online oktatáshoz az elmúlt hónapokban, azonban ehhez hozzáadódik még 235 ezer diák, akik azt mondják, a világjárvány kezdetén nem állt rendelkezésükre megfelelő felszerelés az online órákon való részvételhez, míg 280 ezernek saját bevallása szerint gondjai voltak a digitális eszközök, illetve az internet-hozzáférés terén. A tárcavezető ugyanakkor ismét kihangsúlyozta, hogy a hibrid oktatási rendszer nem volt hatékony pedagógiai szempontból. Az oktatás szemszögéből az iskolába való visszatérés nemcsak a normalitás miatt fontos, hanem az online oktatás során keletkezett elmaradások pótlása érdekében is. „A február 8-ai iskolanyitással kapcsolatosan február 2-án hozzuk meg a végső döntést az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) gyűlésén, figyelembe véve a világjárvány alakulását, majd egy tanügyminiszteri rendeletet bocsátunk ki. Ezen rendeletnek február 3-án meg kell lennie — fogalmazott Sorin Cîmpeanu, aki azt is elmondta, hogy a hazánkhoz hasonló országokban, amelyekben az osztálytermek nagysága akkora, mint a romániai iskolákban, és visszatértek a fizikai oktatáshoz, nem nőtt a fertőzési arány. — Elméletileg arra készülünk, hogy a teljes osztályközösség részt vesz az iskolai tanórákon, természetesen orvosi igazolással mind a diákok, mind a pedagógusok folytathatják az online oktatást. Akik betegségre utaló tüneteket produkálnak, szintén otthon maradnak. Igyekszünk a távolságtartásra is figyelni mindenki biztonsága érdekében” — fogalmazott a tárcavezető, aki arra is kitért, hogy a kezdeti 168 ezerhez képest valahol 240 ezer közelében van azon oktatók száma, akik kérik az oltóanyagot.
Alexandru Rafila, a WHO képviselője szintén azt hangsúlyozta, hogy vissza kell térni az iskolákba, hogy minden gyerek hozzáférhessen az oktatáshoz, és főleg a kisebb gyerekek, hogy megfelelően tudjanak fejlődni pszichoszociális szempontból. A WHO-nak határozott véleménye van ezzel kapcsolatban, minden veszélyfaktort mérlegelve ez a legjobb a gyerekeknek, mondta. Ő a belgiumi példára hivatkozott, ahol az iskolák megnyitását követően egy százalék alatti volt a diákok és tanárok körében a fertőzöttségi arány. Rafila abbeli reményének is hangot adott, hogy a jelenlegi oltóanyagkrízis mihamarabb megoldódik, és közben újabb oltóanyagokat engedélyeznek, és nagyobb lehet az oltási képesség.
Mihai Craiu orvos arról beszélt, hogy a karantén, a bezártság a gyerekek negyedénél depressziót, poszttraumás stressz szindrómát vált ki, ugyanakkor olyan esetek is vannak, hogy a szülők jobban elhanyagolják gyerekeiket, míg a tinédzserek körében megjelennek az öngyilkossági gondolatok. A gyerekek oltásával kapcsolatban nem tudott biztató információkat mondani, világviszonylatban minden ötödik szülő íratná be gyerekét egy hasonló tanulmányba.

Sógor Beáta

Fotó:unsplash.com

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Frissítette a CNSU a járványügyi kockázatot jelentő országok listáját

Frissítette pénteken az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) a járványügyi szempontból kockázatos országok listáját. Az új jegyzék vasárnap 0 órakor lép érvénybe.
Belföld

Frissítette a CNSU a járványügyi kockázatot jelentő országok listáját

Frissítette pénteken az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) a járványügyi szempontból kockázatos országok listáját.
Belföld

A CNSU kötelezővé tenné az orvosi vagy FFP2 védőmaszkok viselését

Az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) szerdai ülésén jóváhagyta a veszélyhelyzet meghosszabbítását.