(F)eljutottak B-ből az A-ba a magyarok

2020.11.19 - 11:15

A szerda esti találkozót a törökök agresszív letámadással kezdték, de Dibusz Dénesnek csak egy távoli szabadrúgást kellett hárítania, majd hamar kiegyenlítetté vált a játék.
A csoport másik mérkőzésén már a szünetben négygólos hátrányban voltak az oroszok, így a magyaroknak a döntetlen is elég volt a csoportelsőséghez, a szünetben végrehajtott kettős csere pedig jót tett a hazai csapatnak, amely első komoly helyzetét gólra váltotta: Varga Kevin 13 méteres lövését Mert Günök a jobb kapufára tolta, a kipattanót viszont Sigér Dávid közelről az üres kapuba passzolta egy török védő szorításában (1–0).
A magyar vezetés megtörte a törökök lendületét, így a védelemnek nem kellett nagy rohamokat átvészelnie, biztosan tartotta a meccs lefújásáig a minimális előnyt. A hosszabbításban a teljesen kitámadó törököket még Varga Kevin büntette meg, végleg eldöntve az összecsapást: egy török szöglet után a török Kasımpaşa magyar légiósa ugrott ki a magyar térfélről indulva, végigvezette a labdát, majd kilőtte a jobb alsó sarkot (2–0).
A magyar együttesnél mindkét gólszerzőnek ez volt az első találata a címeres mezben, és egy méltó lezárása volt egy káprázatos őszi menetelésnek: Rossi csapata szeptember elejétől nyolc mérkőzésből egyet vesztett el, de ezzel együtt bejutott a jövő évi Európa-bajnokságra, a Nemzetek Ligájába feljutott az elitmezőnynek számító A-ligába, és ezzel együtt esélye van, hogy ezáltal világbajnoki pótselejtezős helyet szerezzen, de ez csak a vb-selejtezők jövő novemberi zárásakor derül ki.
Az sem mellékes, hogy a NL 3-as csoportjába az utolsó kalapból sorsolták ki a magyarokat, és a világranglistán is jobban álló oroszokat, szerbeket és törököket is megelőzve zártak az első helyen. A törökök búcsúztak a B-ligától.

Bikfalvi „kalapot emelt”

bikfalviEszakIrTheIndependent
Románia válogatottja úgy állhatott ki szerda este Belfastba az észak-írek elleni zárómérkőzésen, hogy tudta, már biztos nem esik ki a B-ligából, de ugyanakkor óriási lehetőség nyílik számára, hogy helyet szerezzen a december 7-i vb-selejtező csoportok sorsolásán a második kalapba. Az európai szövetség (UEFA) ugyanis megajándékozta Romániát 3 ponttal és egy 3–0-s győzelemmel, mivel a norvégok nem tudtak megjelenni a vasárnapi NL-csoportmeccsen.
Mint ismeretes, a skandináv állam nemzeti együttesét az oslói reptérről fordították vissza a helyi hatóságok miután kiderült, hogy az egyik játékos koronavírus-tesztje pozitív lett. Ezért nem játszották le a találkozót, és várható volt, hogy az UEFA fegyelmi bizottsága zöld asztalnál döntsön az eredményről, mivel a találkozó újra programálására már nem lett volna idő. December 7-én ugyanis már sorsolják a vb-selejtező csoportjait, addig pedig le kell zárni az európai koefficiens-táblázatot is a kalapbeosztás meghatározására.
Az így szerzett három ponttal biztossá vált, hogy az meccs előtt 1 pontos észak-írek az utolsó meccsüket játsszák a B-ligában, míg a románoknak egy döntetlen is elég, hogy a sorsolás második kalapjába kerüljenek – ha a 3-as csoportban a szerbek legyőzik az oroszokat.
Bár a románok kellett volna motiváltabbak legyenek, a játékuk egyáltalán nem volt meggyőző. Az első félidőben unalmas mezőnyjáték zajlott, rengeteg eladott labda, erőtlen, ötlettelen támadás jellemezte mindkét csapat játékát.
A második félidő elején csak a házigazdák játéka javult kevéssel, és ennek hamar meg is lett az eredménye: Michael Smith ívelt be egy labdát a kapu elé, az alvó román védelem mögül pedig Liam Boyce tolta a labdát a hálóba (1–0).
Még ezután sem javult semmit a románok játéka, csak a hajrában, Alexandru Maxim és a nagykárolyi Bikfalvi Erik becserélése után váltott tempót Mirel Rădoi szövetségi kapitány legénysége. Az FC Ural nagykárolyi gólzsákja meg is hozta a várt román gólt: Florin Tănase passza után Bikfalvi ballal lőtte ki Bailey Peacock-Farrell kapuját (1–1).
A 32 éves nagykárolyi középpályásnak ez volt az első válogatottbeli gólja, és ezzel a ponttal Románia Oroszország elé került a koefficiens-táblázatba, így a vb-sorsoláson a harmadikból a második kalapba kerül.

Ki maradt a 3. kalapban?
Ez volt az egyetlen pozitív Románia őszi szereplésében, ugyanis Rădoi csapata hétből egyetlen meccset tudott megnyerni a pályán (egyet zöldasztalnál nyert meg), kétszer ikszelt és három meccset elvesztett. A csapat nem jutott ki az Eb-re, viszont megőrizte a B-ligás helyet az NL-ben, az pedig a jövő titka, hogy mire lesz elég a második kalapból való sorsolás a nemzetközi ranglistán tíz helyet rontó, és a 44. pozícióba visszaeső román együttesnek.
A harmadik kalapban maradt az Eb-résztvevő Magyarország, Skócia, Oroszország, Finnország és Csehország, továbbá Norvégia, Izland és Észak-Írország (vagyis azok a válogatottak, akiket nem tudott legyőzni Románia), illetve a világrangsorban 36. Írország és a gyengélkedő Görögország. Nagy mázlija kell legyen Romániának, hogy a görögökkel kerüljön majd egy csoportba…

NEMZETEK LIGÁJA, 6. FORDULÓ, A-LIGA
1-es csoport
Bosznia-Hercegovina – Olaszország 0–2 (0–1)

G.: Belotti 22., Berardi 68.
Lengyelország – Hollandia 1–2 (1–0)
G.: Jóźwiak 6., illetve Depay 77. (11-esből), Wijnaldum 84.

Belgium – Dánia 4–2 (1–1)
G.: Tielemans 3., R. Lukaku 56., 69., De Bruyne 87., illetve Wind 17., Chadli 86. (öngól).

Szerbia – Oroszország 5–0 (4–0)

G.: Radonjić 10., Jović 25., 45+1., Vlahović 41., Mladenović 64.

Wales – Finnország 3–1 (1–0)

G.: Wilson 29., James 46., Moore 84., illetve Pukki 63.
Írország – Bulgária 0–0
1. Wales    6    5    1    0    7–1    16
2. Finnország    6    4    0    2    7–5    12
3. Írország    6    0    3    3    1–4    3
4. Bulgária    6    0    2    4    2–7    2

NEMZETEK LIGÁJA, 6. FORDULÓ, C-LIGA
Örményország – Észak-Macedónia 1–0 (0–0)

Kazahsztán – Litvánia 1–2 (1–1)

G.: Aimbetov 38., illetve Vorobjovas 40., Novikovas 90+4.
Albánia – Fehéroroszország 3–2 (3–1)
G.: Çikalleshi 20., 27. (a másodikat 11-esből), Manaj 44., illetve Skavysh 35., Ebong 80.
1. Albánia    6    3    2    1    8–4    11
2. Fehéroroszország    6    3    1    2    10–8    10
3. Litvánia    6    2    2    2    5–7    8
4. Kazahsztán    6    1    1    4    5–9    4

Történelmi siker: így még nem kaptak ki az angolok

A magyar labdarúgó-válogatott kedden 4–0-ra nyert Anglia vendégeként a Nemzetek Ligája A-osztályának negyedik fordulójában, így 69 év után diadalmaskodott újra a szigetországban, sikerével pedig a 3. csoport élére ugrott.

A németekkel ikszeltek a magyarok, finneket vertek a románok

A magyar labdarúgó-válogatott 1–1-es döntetlent játszott szombaton a német csapattal a Nemzetek Ligája A-osztályának harmadik fordulójában, a Puskás Arénában, ezzel megőrizte csoportjában a második helyet.

Nem hozott szerencsét a hazai környezet

A magyar válogatott a 15. helyen zárta a magyar-szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokságot, miután a kedd esti utolsó csoportmeccsen 31–30-ra kikapott Izlandtól a harmadik, utolsó fordulóban.