Az olvasás jótékony hatásával minden szakértő egyetért, s bár Romániában elszomorító az az adat, hogy a lakosság kevesebb mint 10 százaléka vásárol könyvet, a szatmári közösség körében úgy tűnik, teret hódít az olvasás, hiszen gyakrabban megfordulnak a könyvesboltokban, és a fiatal szülők arra is külön figyelnek, hogy gyermekeiknek mesét olvassanak, olyan könyveket vásároljanak, melyek olvasókká nevelhetik őket.
Az idei évtől kezdődően február 15-én ünnepeljük az olvasás nemzeti napját, melynek célja az olvasás népszerűsítése. Ennek kapcsán Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter rendeletben fogalmazta meg, hogy kedden az összes iskola és óvoda úgy módosítja a programját, hogy — az órarendben szereplő tantárgytól függetlenül — 11 és 14 órától a pedagógusok olvasási tevékenységeket tartanak, amelyekbe minden gyereket bevonnak. Előzőleg a pedagógusok arra kérik a gyerekeket, hogy kölcsönözzenek ki egy könyvet az iskolai könyvtárból, majd kedden a megadott órákban 15 percet olvasnak azokból vagy egyénileg, vagy csoportosan.
A keddi kampánynak nem feltétlenül a szövegértelmezés a célja, sokkal inkább arra igyekszik felhívni a figyelmet, hogy az olvasásnak pozitív hatásai vannak, és ajánlatos a mindennapi tevékenységbe beiktatni azt. A miniszteri rendeletben kihangsúlyozzák, hogy az oktatási intézmények saját maguk dönthetik el az olvasásnépszerűsítő tevékenységek módját, azonban a koronavírus-járvány megfékezésére megfogalmazott szabályokat minden esetben be kell tartani. A miniszter kihangsúlyozza, hogy az olvasás népszerűsítésében jelentős szerepet játszik az oktatási intézmény, a könyvtár. Cîmpeanu épp ezért arra kéri a könyvtárakat, hogy csatlakozzanak az olvasást népszerűsítő akciókhoz, és minden lehetséges fórumon hirdessék az olvasás fontosságát. Az idei akció mottója: Olvassunk együtt!