Szatmárnémeti

Fazekastalálkozót tartottak a Lépésházban

2021.07.20 - 11:51

Július 16–17-én fazekastalálkozót rendezett a Borókagyökér Egyesület a Lépésházban. A találkozó fontos mozzanata volt a Les Gábor tiszteletére és emlékének megőrzésére szánt kopjafa felállítása. Les Gábor, a népi iparművészet és a népművészet mestere fontos szerepet töltött be az egyesület életében, mind emberileg, mind szakmailag. „Les Gáborral indítottuk el annak idején a fazekastalálkozókat, ő volt az, aki a szakmai tudását megosztotta a versenyzőkkel, és tulajdonképpen lefektette a fazekastalálkozók alapjait. Gábor 2019. szeptember 4-én távozott el közülünk, hatalmas űrt hagyva maga után. Mi az egyesületnél úgy gondoltuk, hogy szeretnénk egy kopjafával emléket állítani neki. A betonba öntött kopjafa alá a fazekasok saját kezűleg 'gyúrt' üzeneteket helyeztek el, kifejezve ezáltal tiszteletüket” — nyilatkozott Szejke Judit a programsorozat egyik kulcsfontosságú mozzanatáról.
A Borókagyökér Egyesület programfelelőse örömmel számolt be arról is, hogy az egyesület létszáma ismét bővült, Farkas Gábor, Forró István és Ágoston Mária személyében újabb neves mesterekkel büszkélkedhetnek. „Számunkra ez hatalmas megtiszteltetés, és nagyon büszkék lehetünk arra, hogy ilyen neves mestereket tudhatunk sorainkban. Ami az időjárást illeti, sajnos nem nagyon állt a mi oldalunkra, hiszen pár foglalkozást, mint például a vakkorongozást, nem tudtunk megtartani. Reméljük, hogy a Partiumi Magyar Napok keretében ezt is meg tudjuk majd tartani. Ennek az az érdekessége, hogy a résztvevőknek bekötött szemmel kell korongozniuk, így csakis a kézügyességükre hagyatkozhatnak. A fazekastalálkozóra az alábbi versenyzők érkeztek: Les Norbert, Forró István, Csibi Csaba, Fazekas Ferenc, Ágoston Mária, Molnárné Tamás Anetta, Vizi Jenő, valamint Deák Jázmin. A jelentkezőknek az idei évben céhkancsót és -tálat kellett készíteniük” — mondta Judit.
A szombati napon a fazekasok munkáit tekinthették meg az érdeklődők, kirakodóvásár, valamint egész napos gyermekprogramok és foglalkozások zajlottak. Az érdeklődők a Borókagyökér Egyesület ifjú tagjának, Szejke Vilmos Balázsnak a munkáit is megtekinthették. A nap fénypontja a főzőverseny volt, amelynek keretein belül a fazekasmesterek a maguk által elkészített cserépedényekben készítették és szolgálták fel a finomabbnál finomabb ételeket, természetesen mindegyikük a saját ízlése és receptje szerint. Molnárné Tamás Anetta vargányás szarvasragut készített Molnárné módra, Csibi Csaba szilágyballai gulyással fogadta az érdeklődőket, Les Mária palóc gulyást főzött, Fazekas Ferenc csirkét készített Fazekas módra, Vízi Jenő pedig pörkölttel fogadta a Lépésházba látogatókat. A főzőversenyt Farkas Gábor nyerte ínycsiklandó túróscsusza-tortájával. A résztvevők tartalmas és érdekes előadásokon vehettek részt, amelyeket dr. Mara Lobonţ Puşcaş, a Szatmár Megyei Múzeum néprajzi osztályának vezetője, Gazda Enikő, a Székely Múzeum munkatársa, valamint Szabó Attila, a Zilahi Múzeum munkatársa tartott. A programsorozatot a szerencsés egybeszervezés is jellemezte, ugyanis a Röpike Néptánccsoport néptáncoktatást és néptáncelőadást is tartott szombaton, tövisháti, szatmári és felcsíki néptáncokat mutatva be. Este pedig egy igen látványos bemutatóra került sor Farkas Gábor jóvoltából, aki a rakuégetés, vagy más néven a tűzvarázslás csodáit mutatta be a résztvevőknek.
Ami a megmérettetést illeti, a kibővült szakmai zsűri — név szerint Farkas Gábor fazekas szakember, Karla Roşca Szente, az Astra Múzeum munkatársa, dr. Mara Lobonţ Puşcaş, a Szatmár Megyei Múzeum néprajzi osztályának vezetője, Gazda Enikő, a Székely Múzeum munkatársa, valamint Szabó Attila, a Zilahi Múzeum munkatársa — Csibi Csabának ítélte a legtökéletesebb korsóért járó első díjat. Fontos azonban megemlíteni, hogy a zsűrinek nagyon nehéz dolga volt, minden fazekasmester gyönyörű alkotásokat készített. Az értékelők a korongozást, az elkészített munkát és az alkalmazott technikát figyelték meg leginkább.
„Bátran állítom, hogy ez volt az egyik legsikeresebb programunk. A fazekasok már most jelezték, hogy mindenképp visszatérnek a Lépésházba, ennek érdekében pedig már most elkezdtünk dolgozni a következő találkozón, amit jövőre, június 24-e környékén szeretnénk megtartani, terítékre pedig a háromszéki kerámia fog kerülni. Rendkívül feltöltődtünk a programnak köszönhetően, és számos pozitív visszajelzést is kaptunk. A program végén ugyanis egy megbeszélés keretein belül a fazekasok elmondták, mi az, ami a legjobban tetszett, mi az, amin még javítanom kell mint szervező, mi kell a műhelyünkbe, ehhez pedig felajánlották segítségüket. Nagyon remélem, hogy a jövőben minél több erdélyi fazekas fog csatlakozni hozzánk, hely az van, a tudásukat pedig olyan szinten gyarapíthatják, mint sehol máshol. Mindezt úgy, hogy a munkáikat egy jól felkészült és kellő tapasztalattal rendelkező szakmai zsűri értékeli ki. Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani támogatóinknak, a Szatmár Megyei Tanácsnak és a Communitas Alapítványnak, akik nélkül nem tudtuk volna megvalósítani ezt a színvonalas programot” — összegzett Szejke Judit, a Borókagyökér Egyesület programfelelőse.

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Sváb találkozó Mezőpetriben

Dobszótól és fúvóshangszerektől volt hangos Mezőpetri a hétvégén, szombaton tartották meg ugyanis a településen azt a Sváb Táncfesztivált, amelyen a környék sváb falvaiból érkezettek közös mulatságon vehettek részt.
Mi újság?

Trachtenfest — sváb táncok és táncosok találkája

Német néptánccsoportok találkozója és látványos bemutatója lesz a hét végén, de a Népviseleti Fesztivál keretében tart jubileumot a Gute Laune Néptánccsoport és a Sváb Férfikórus is.
Belföld

Iohannis: Romániát foglalkoztatja szomszédságának biztonsági helyzete

Romániát foglalkoztatja szomszédságának biztonsági helyzete - jelentette ki szerdán az ukrán határ menti orosz csapatösszevonásokról az államfő.