Úgy tűnik, a világ egyes városaiban nemhogy megállt volna a vagyonosodás, hanem kifejezetten turbófokozatra kapcsolt. Az index.hu által idézett Henley & Partners legújabb globális jelentése szerint nemcsak a nagy pénzügyi központokban él egyre több milliomos, hanem olyan feltörekvő városokban is, amelyekről tíz éve még kevesen gondolták volna, hogy a szupergazdagok célpontjaivá válnak.
Miközben a megszokott nevek – New York, London, Tokió – továbbra is dominálnak, egyre több kínai, indiai, közel-keleti és délkelet-ázsiai város kapaszkodik fel a leggazdagabbak ranglistájára. A trend világos: a vagyon egyre inkább néhány kiemelt metropoliszra koncentrálódik – és ezek között akad néhány meglepetés is – derül ki a Henley & Partners friss jelentéséből.
New York a világ élén
A legtöbb dollármilliomos továbbra is New Yorkban él – csaknem 384 ezren rendelkeznek hét számjegyű nettó vagyonnal, ami azt jelenti, hogy a város 8,2 milliós lakosságából minden 21. ember milliomos.
De nem csak a „sima” milliomosok szaporodtak: New Yorkban 66 milliárdos él, és mintegy 750 olyan ember, akinek befektethető vagyona meghaladja a 10 millió dollárt.
A második leggazdagabb régió az amerikai Bay Area – ide tartozik San Francisco, San José és Palo Alto is –, ahol több mint 340 ezer dollármilliomos él.
Európában továbbra is London a leggazdagabb
Az utóbbi évek kihívásaihoz képest Európa jól tartja magát, ugyanis több város is szerepel a top 50-es listában. Az angol főváros 215 ezer milliomossal rendelkezik, viszont 2014 és 2024 között hatalmas,12 százalékos esést produkált.
Párizs 160 ezer milliomos polgárral rendelkezik, Genfben pedig 70 ezer körüli milliomos él, amely a svájci adórendszernek és a diszkréció iránti igénynek köszönhetően vonzza a vagyonosokat. Svájc másik nagyvárosa, Zürich is szép növekedést hozott: tíz év alatt 20 százalékkal nőtt a milliomosok száma.
Európában Lisszabon tűnik fel feltörekvő központként: oda egyre több gazdag érkezik más európai országokból, de Brazíliából, Kínából, Dél-Afrikából és az USA-ból is.
Ahol tényleg robbanás történt: Kína, India és Vietnám
A legnagyobb növekedést a kínai Sencsen produkálta, ahol tíz év alatt 140 százalékkal nőtt a milliomosok száma. Hasonlóan látványos ugrást mutatott az indiai Bengaluru 120 százalékos növekedéssel és az amerikai Scottsdale 102 százalékkal. Vietnamban Ho Si Minh duplázni tudott: már 7200 dollármilliomos él ott.
Szingapúr a negyedik helyen végzett, amely nemcsak a vagyonmegőrzés, hanem a migráció szempontjából is egyre fontosabb szereplő: az elmúlt években több ezer milliomos költözött ide, főleg Kínából és Hongkongból, részben a politikai és gazdasági stabilitás miatt.
A délkelet-ázsiai régió másik emelkedő szereplője Jakarta, ahol ugyan még kisebb a szám, de gyors ütemben nő a vagyonos réteg – főleg a technológiai és kereskedelmi szektor felfutásának köszönhetően.
Tokió továbbra is a harmadik leggazdagabb város a világon, de az elmúlt tíz évben 5 százalékos visszaesést produkált, ami részben a stagnáló demográfiával és gazdasági szerkezeti kihívásokkal magyarázható.
Az egy főre jutó vagyon városa: Monaco
Ha nem a puszta számokat, hanem az egy főre jutó vagyont nézzük, akkor Monaco toronymagasan vezet a világ leggazdagabb városai között. A miniállam lakosságának több mint 40 százaléka milliomos, az átlagos vagyon pedig meghaladja a 20 millió dollárt fejenként.
A hercegség az extrém vagyonbiztonság, az adómentesség, valamint a luxuséletstílus szinonimájává vált, és egyre inkább menedékhelye azoknak, akik nemcsak sok pénzzel, hanem annak megőrzésére irányuló szándékkal is rendelkeznek.
Ráadásul ha valaki szeretne ott lakást venni, annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia: a jelentés szerint Monacóban egy luxuslakás négyzetmétere 35.500 dollárba (nagyjából 12,8 millió forintba) kerül – ezzel világelső az ingatlanárakat tekintve is.
A világ top 10 városa 2025-ben dollármilliomosokat számítva tehát a következő:
New York, 384.500 dollármilliomos
Bay Area, 342.400
Tokió, 292.300
Szingapúr, 242.300
Los Angeles, 220.600
London, 215.700
Párizs, 160.100
Hong Kong, 154.900
Sydney, 152.900
Chicago, 127.100
A teljes lista ITT tekinthető meg.
(index.hu)
(A nyitóképen New York. Fotó: freepik.com / TravelScape)