Szatmárnémeti

Éveken belül családorvosok nélkül maradhatunk

A kiöregedő családorvos-társadalomban nyoma sincs a fiatalításnak / Fotó: unsplash.com
2021.02.24 - 17:00
Országosan több mint 200 családorvosra lenne szükség, hogy minden pácienst megfelelőképpen tudjanak ellátni. A megyében sok nyugdíjas családorvos dolgozik, ezért egyelőre nincs jelentősebb gond — tájékoztatott Călin Bumbuluţ családorvos.

Az elmúlt időszakban egyre többször került szóba, hogy hazánkban folyamatosan csökken a családorvosok száma, és félő, hogy tíz éven belül nem lesz, aki az orvosi alapellátást biztosítsa. Országosan a vidéki településeken rosszabb a helyzet, erre hívja fel a figyelmet a nép ügyvédje is.

Országosan több mint 200 családorvosra lenne szükség, hogy minden pácienst megfelelőképpen tudjanak ellátni. A Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár adataiból kiderül, hogy megyénkben 2019-ben 176 családorvossal állt szerződésben. „Szatmár megyében egyelőre nincs jelentősebb gond a családorvosi hálózattal, az egész megye le van fedve. Ezt úgy sikerült elérni, hogy több mint húsz nyugdíjas családorvos tevékenykedik megyeszerte. A probléma abban rejlik, hogy nincs biztosítva a családorvosi hálózat jövője” — mondta el megkeresésünkre Călin Bumbuluţ családorvos, aki a Román Orvosi Kamara alelnöke és a Szatmári Családorvosok Szövetségének elnöke, valamint az Általános Orvosok Európai Szakszervezetének (UEMO) vezetője is.

„A családorvosok öregedése nem csak hazánkban jelent gondot, de itt teljesedik ki, hiszen a családorvosok átlagéletkora meghaladja a 60 évet. Ha nem történik valami sürgősen, akkor néhány éven belül családorvosi szolgáltatás nélkül maradhatunk Romániában, egyszerűen nem lesz aki elvégezze ezt a szolgáltatást” — fogalmazott a szakember. „Szatmár megyére vonatkoztatva 7–8 éve számoltam ki a családorvosok átlagéletkorát, akkor 58,6 év volt, ám azóta jelentősen nőtt. Elmondhatom, hogy az elmúlt tíz évben egyetlen rezidens családorvos se jött a megyébe, és ez vészjósló, hiszen már most is csak a nyugdíjas kollégák segítségével sikerül lefedni a megyében a háziorvosi ellátást. Muszáj lenne fiatalítani” — hangsúlyozta Bumbuluţ. Elmondta, hogy ez egy összetettebb probléma, de azért eléggé elgondolkodtató az az adat, hogy a hazánkban végző orvostanoncok fele nem található meg az egészségügyi rendszerben, vagy emigráltak, vagy más területen dolgoznak. Azok közül is sokan külföld felé veszik az irányt, akik itthon elvégzik a rezidensképzést. Sajnos a családorvosok számára évente 200 rezidensi hely van megszabva, és legalább 800-ra lenne szükség az elkövetkező 4 évben, hogy idővel jól képzett, fiatal háziorvos-generáció vegye át a mostaniak helyét. „Egy jó háziorvos képzése minimum négy évet vesz igénybe, ezért is elengedhetetlen a rezidensi helyek átgondolása” — fogalmazott a háziorvos, aki elmondta, hogy a fiatalok számára egyáltalán nem vonzó a háziorvosi karrier. Ez egy összetett probléma, melyre még nem született megoldás.

Sógor Beáta

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Június végéig maradnak a pontértékek - egyelőre befagyasztották a konfliktust

A Román Orvosi Kamara (CMR) elnöke csütörtökön bejelentette, hogy a döntéshozókkal lezajlott tárgyalások eredményeként az egészségügyi alapellátásban és a járóbeteg-szakellátásban a szolgáltatásokért járó pontértékek 2024. június 30-áig nem változnak, a 2023 utolsó negyedévére megszabott szinten maradnak.
Szatmár megye

Influenza: két patikában oltanak Szatmár megyében

Hétfőn, október 2-án elrajtolt Romániában az influenza elleni oltási kampány. Új szabályozás lépett életbe, mostantól a vakcinát az igénylőnek kell kiváltania a patikából, amivel vagy visszamegy a családorvoshoz, vagy a patikus oltja be. Szatmár megyében egyelőre két patikában oltanak.
Mi újság?

Komoly hiány van szaktanácsadókból

Második alkalommal tartott versenyvizsgát a Fejlesztési Minisztérium az építkezés biztonságát szolgáló tervezési ellenőrök és építkezési szaktanácsadók engedélyeztetése céljából.