Európa Liga-rekorder lett a Sevilla

2020.08.22 - 08:29

Péntek este véget ért a labdarúgó Európa Liga 2019–2020-as idénye, a trófea pedig negyedik alkalommal került a Sevilla gyűjteményébe. Ezzel az andalúziai alakulat az első, amely a sorozat 2009-től íródó történelmében négyszer hódította el a trófeát.

Így kell igazolni

A kölni fináléban a Sevilla és az Internazionale találkozott, vagyis két olyan csapat mérkőzött, amely az európai porondon még sosem találkozott egymással. Amikor EL-döntőben legutóbb két olyan együttes került össze, amelyek korábban sohasem játszottak egymás ellen, akkor a Sevilla örülhetett, a 2016-os fináléban 3–1-re megverte a Liverpoolt. Nem volt ez a meccs annyira régen, de az andalúziai együttes akkori kezdőcsapatából ezúttal csak Éver Banega volt ott a pályán a kezdő sípszó pillanatában. Kilencen, pontosabban Bono, Koundé, Diego Carlos, Reguilón, Jordán, Fernando, Ocampos, Luuk de Jong és Suso a 2019 tavaszán visszatérő sportigazgató, Monchi hozott a Sevillához. A tizenegyedik, vagyis Jesús Navas 2017-ben igazolt haza a Manchester Citytől. Megjegyezhetjük azt is, hogy Banegának a mostani EL-döntő volt az utolsó meccse a Sevillában, ugyanis Szaúd-Arábiában, az al-Sababban folytatja pályafutását.

Lukaku 11. gólja

Az Inter 2010-ben nyert legutóbb a nemzetközi porondon, az utolsó trófeáját pedig a 2011-es Olasz Kupa jelentette. Antionio Conte vezérletével viszont alaposan felerősödött a milanói alakult, így az Internél abban bíztak, hogy első olasz csapatként sikerül megnyerni az EL-t. Ráadásul „álomszerűen” indult a pénteki mérkőzés, ugyanis az 5. percben egy ellentámadásból a lombardiaiak tizenegyest harcoltak ki: Diego Carlos még a tizenhatoson kívül próbálta lerántani Romelu Lukakut, de nem járt sikerrel, ehelyett már a büntetőterületen belül taposott rá a belga csatár Achilles-inára. A büntetőt Lukaku gólra váltotta (0–1), így zsinórban a 11. EL-meccsén is betalált, és a 2019–2020-as idényben ez már a 34. gólja volt. Az Inter-csatár teljesítményének értékét tovább növeli, hogy európai kupasorozat egyenes kieséses szakaszában legutóbb Cristiano Ronaldo szerzett gólt egymás után hat meccsen, még 2012 és 2013 között.

Conte legénységét hamar ráébresztette a valóságra az EL-specialista spanyol ellenfél: néhány perccel később Jesús Navas beadásából – Diego Godínt megelőzve – Luuk de Jong egyenlített. 11. perc, 1–1: UEFA Kupa- vagy Európa Liga-döntőben legutóbb 1990-ben, a Juventus és a Fiorentina párharcának első mérkőzésén szerzett gólt ilyen hamar mindkét csapat.

A holland csatár a Manchester United elleni elődöntőben csereként beállva lőtt győztes gólt, így most bekerült a kezdőcsapatba, és a fináléban is góllal hálálta meg a bizalmat. Sőt, nem is eggyel, hanem kettővel! A 33. percben Banega szabadrúgása után nagyon szépen fejelt Samir Handanovic kapujába (2–1).

És még messze volt a vége…

Három perccel később a milánóiak is megmutatták, hogy készültek a rögzített játékhelyzetekre: Marcelo Brozovic szabadrúgását követően Godín fejelt védhetetlenül a sevillai kapuba (2–2).

Godín a 2014-es Atlético Madrid – Real Madrid (1–4 – hosszabbítás után) BL-döntőben is betalált, ezzel Steven Gerrard, Hernán Crespo, Dmitrij Alenyicsev, Allan Simonsen és Pedro után a hatodik labdarúgó lett, aki BEK/BL-, illetve UEFA Kupa/EL-döntőben is eredményes tudott lenni.

Lukaku hibázott

Az élvezetes, fordulatos első félidő picit a második játékrész rovására ment. A fordulás után ugyanis kicsit visszavett mindkét csapat, várva az ellenfél hibájára. A spanyoloknak bevált ez a taktika: a 74. percben Banega szabadrúgása után az egyik Inter-védő felfejelte a magasba a labdát, ez idő alatt a Sevilla középhátvédje, Diego Carlos rákészült az ollózásra, tökéletes mozdulattal a kapu irányába is tudta lőni a lasztit, amely azonban bizonyosan nem ment volna be a kapuba, ha Lukaku nem ér hozzá. A gólt az UEFA először megadta Diego Carlosnak, de később, már jóval a lefújás után mégiscsak átírta Lukaku öngóljának – 3–2 a Sevilla javára!

lukakuongol1

lukakuongol

A spanyolok sorozatban a harmadik EL-döntőjükben szereztek három gólt.

Conte a gól után három helyen is változtatott csapatán, beállt Eriksen, Moses és Alexis Sánchez – Gagliardini, Lautaro Martínez és D’Amboriso helyére –, a chilei a 82. percben centiméterekre volt az egyenlítéstől, de Jules Koundé a gólvonalról nagyot mentett.

A spanyolok folyamatos időhúzása miatt Danny Makkelie játékvezető a rendes játékidő letelte után hat percet hosszabbított, ám az olaszok ekkor már nem igazán tudtak a Sevilla kapujához közel kerülni, így maradt a 3–2. A Sevilla fennállása során hatodszor nyerte meg az Európa Ligát, valamint annak elődjét az UEFA Kupát – ráadásul minden sikerét az elmúlt 15 évben, 2005 óta aratta!

EURÓPA LIGA, DÖNTŐ, KÖLN

Sevilla FC – Internazionale FC 3–2 (2–2)

Gólszerző: L. de Jong 12., 33., R. Lukaku 74. (öngól), illetve R. Lukaku 5. (11-esből), Godín 36.

Sevilla: Bono – Jesús Navas, Koundé, Diego Carlos (Gudelj, 86.), Reguilón, Jordán, Fernando, Banega, Suso (F. Vázquez, 78.), L. de Jong (en-Nesziri, 85.), Ocampos (Munir, 71.). Vezetőedző: Julen Lopetegui.

Internazionale: Handanovic – Godín (Candreva, 90.), De Vrij, Bastoni, D’Ambrosio (V. Moses, 78.), Barella, Brozovic, Gagliardini (Eriksen, 78.), A. Young, R. Lukaku, L. Martínez (Alexis Sánchez, 78.). Vezetőedző: Antonio Conte.

(Nemzeti Sport)

Ír ellenfélen keresztül vezet az út a csoportkörbe

A Ferencváros labdarúgócsapata egyértelmű esélyesként várja a Shamrock Rovers elleni párharcot az Európa Liga selejtezőjének utolsó fordulójában.

Először nyert német csapat EL-t

A német Eintracht Frankfurt nyerte az Európa Liga 2021/22-es kiírását, miután a sevillai fináléban 1–1-es döntetlent követően a tizenegyespárbajban 5–4-re legyőzte a skót Glasgow Rangerst.