Belföld

Érettségi alapján rangsorolt az Erdélystat

2020.05.29 - 09:59

Közzétette az Erdélystat a 2019-es érettségi vizsgák alapján készült középiskolai rangsort. A magyarul tanulók eredményeit figyelembe véve a legjobban teljesítő négy iskola a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum, a zilahi Silvania Főgimnázium, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium és a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Főgimnázium, ezekben a líceumokban minden beiratkozó diáknak sikerült az érettségi vizsgája, illetve az összesített átlaguk 8-as feletti volt.

Mindeddig nem készült olyan középiskolai rangsor, amely az erdélyi magyar oktatási hálózat egészére fókuszálna, és kimondottan a magyarul vizsgázók eredményeit venné figyelembe. Az országos rangsorok, amilyen például az admitereliceu.ro, nem tesznek különbséget tannyelv szerint. Ebben a toplistában a magyar osztályokkal (is) rendelkező első öt helyezett a zilahi Silvania Főgimnázium (60. hely), a marosvásárhelyi Unirea Nemzeti Kollégium (73. hely), a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium (109. hely), a kolozsvári Onisifor Ghibu Elméleti Líceum (136. hely), illetve a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum (138. hely) volt 2019-ben. A romániai toplista egyaránt figyelembe veszi a líceumi felvételit, az érettségi eredményeit (csak a nyári szesszióét), illetve az olimpiászokon elért teljesítményeket.

Az Erdélystat rangsora kizárólag az érettségin nyújtott teljesítmények alapján készült, viszont újdonsága, hogy a nyári és az őszi vizsgaidőszak összesített eredményeivel számol. A sorrend csak az aktuális évfolyam (azaz a 2018/2019-es tanév) nappali tagozatos, magyarul tanuló diákjaira vonatkozik, összesen 114 középiskola 5391 magyar tanulójára. Közülük 3560 diák csak a nyári vizsgaidőszakban vett részt az érettségin, 1560 diák nyáron és ősszel is próbálkozott, illetve 271 diák csak az őszi pótérettségire jelentkezett. A beiratkozók közül 3917 diák szerzett oklevelet 2019-ben, így az összesített sikerességi ráta 73%-os volt.

A rangsorok elkészültek oktatási profilok szerint is. A matematika-informatika osztályok közül az első három helyezést a brassói Áprily Lajos Főgimnázium, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium, illetve a szintén kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum érte el a 2019-es összesített sikerességi arányok alapján. A Nagykárolyi Elméleti Líceum a 19. helyen, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium a 20. helyen, a Szatmárnémeti Református Gimnázium pedig a 26. helyen áll az összesítésben.

A filológia profil legjobb három iskolája a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum, a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium, illetve a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium. Ezen a listán a 14. helyen a Nagykárolyi Elméleti Líceum van, míg a 17. helyen találjuk a szatmári református gimnazistákat.

A természettudományi osztályok esetében a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum, a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum, illetve a zilahi Silvania Főgimnázium vezeti a rangsort, a Nagykárolyi Elméleti Líceum a 24., a Kölcsey Ferenc Főgimnázium a 26., a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum a 31. helyen szerepel, a Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceumot pedig a 44. helyen rangsorolták.

A társadalomtudomány profilú osztályok első három helyezettje a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Főgimnázium és a Mikes Kelemen Elméleti Líceum, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium ezen a listán a 7. helyen áll.

 

Szaklíceumok sorrendje

 

A szaklíceumok esetében három kategória szerint tekinthetők meg a rangsorok. A szolgáltatások szakon belül a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum, a csíkszeredai Joannes Kájoni Szakközépiskola, illetve a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum ért el kiemelkedő teljesítményt, a szatmárnémeti Gheorghe Dragoş Gazdasági Líceum a 18. helyen szerepel.

A műszaki képzésben csupán két iskolában haladta meg a 70%-ot a sikerességi arány, éspedig a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceumban, illetve a marosvásárhelyi Elektromaros Technológiai Líceumban. A természeti erőforrások és környezetvédelem szakokat működtető magyar líceumok közül egyedül a baróti Szabó Dávid Technológiai Líceum ért el 70%-os sikerességi rátát — ezen a listán az utolsó helyen találjuk a szatmári George Emil Palade Élelmiszeripari Szakközépiskolát.

A vokacionális, hivatási képzésen belül a művészeti osztályok a kolozsvári Sigismund Toduţă Zenei Főgimnáziumban, a Nagyváradi Művészeti Líceumban, illetve a marosvásárhelyi Művészeti Szaklíceumban voltak erősek, a szatmári Aurel Popp Művészeti Líceum 5. lett.

A teológiai képzésben a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium, a temesvári Római Katolikus Gerhardinum Teológiai Líceum és a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Teológiai Líceum foglalja el a rangsor első három helyét. Szatmár megye felekezeti iskolái közül a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum a 10. lett, a Szatmárnémeti Református Gimnázium a 12., míg a Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum a 19. helyen van.

Magyar nyelvű pedagógiai oktatás öt líceumban zajlik, közülük a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum, a nagyváradi Iosif Vulcan Főgimnázium, illetve a marosvásárhelyi Mihai Eminescu Pedagógiai Főgimnázium teljesített átlagon felül a 2019-es érettségin.

A 2019-es érettségirangsor az erdelystat.ro honlapon tekinthető meg. Az interaktív táblázatban a toplista megyék vagy települések szintjén is megtekinthető, illetve az iskolák sorrendbe rendezhetők az egyes vizsgajegyek átlagai alapján is.

 

Még ne vonjunk le következtetést!

 

Az Erdélystat szakértői kihangsúlyozzák: tisztában vannak azzal, hogy egy év adataiból nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, és minden olvasót is óvnának ettől. Az iskolákban gyengébb és erősebb évfolyamok követik egymást, egyik évben jobban sikerülnek a vizsgák, a másikban kevésbe. Szándékuk az, hogy a következő években már nem csak egy tanévre, hanem több évfolyamra átlagolt adatokat is közöljenek, amelyek jobban jellemezhetik az adott iskola teljesítményét. Ugyanígy fontos lenne ismerni az érettségire jogosultak számát osztályonként — mivel nem mindenki iratkozik be a vizsgára —, és figyelembe lehetne venni az ezelőtti négy év felvételi eredményeit, aminek a segítségével az iskolák hozzáadott értéke is becsülhető lenne. Sajnos ezek az adatok — egyelőre — nem állnak rendelkezésükre.

Azt sem gondolják, hogy az érettségi sikeressége az egyetlen mutatója egy oktatási intézmény minőségének, hiszen egy iskola rengeteg egyéb, nem könnyen mérhető és számszerűsíthető dolgot ad a diákoknak, melyek függetlenek a tesztek eredményeitől, de a gyermekek későbbi életútja, sikeressége szempontjából esetleg sokkal fontosabbak. Ennek ellenére fontosnak tartották a rangsor elkészítését és közlését, mert az ilyen visszajelzések — még ha esetleg pontatlanok is —, ha másként nem, legalább az általuk kiváltott vitákon át egy színvonalasabb erdélyi magyar közoktatás felé vezethetnek.

 

Ajánljuk még a témában:

Mi újság?

Legjobb iskolák között van a Kölcsey Ferenc Főgimnázium

Nyolcadik legjobb iskola a Kölcsey Ferenc Főgimnázium, további öt Szatmár megyei iskola pedig a legjobb 100 iskola közé tartozik – derül ki az Erdélystat felméréséből.
Belföld

Megvizsgálták a szociális juttatások alakulását

Romániában összesen 19,6 milliárd lejt költött a kormány szociális juttatásokra 2020-ban, míg Erdélyben 6,7 milliárd lejt — írja az Erdélystat friss elemzése. Erdélyben a szociális juttatások csaknem háromnegyedét (74%-át) a gyermekes családok kapták.
Belföld

Növekvőben az erdélyi turistaforgalom

Növekvőben, de továbbra is jelentősen a járvány előtti szint alatt volt az erdélyi turistaforgalom a nyári idényben — derül ki az Erdélystat legfrissebb összesítéséből. Szatmárba 59 ezer turista érkezett, ami az előző évhez képest 94,1%-kal többet jelent.