Az akciócsoport tevékenysége 2017-ben vette kezdetét, most egy hároméves tevékenység zárul le — tájékoztatott Tóga István. Ez idő alatt ötvenhét pályázat készült közel ötmillió euró értékben. Az akciócsoport kerete hárommillió euró. Nagyon jó az, ha túljelentkezések vannak, mert ez annak a jele, hogy a vidéki emberek kezdik megérteni, hogy fontos az EU-s támogatások lehívása. Az ötvenhét pályázatból harminchat kapott pozitív elbírálást, 2,5 millió értékben írtak alá támogatási szerződéseket. A 2013–2020-as tervezési ciklusra elfogyott a pénzalap. Most van folyamatban a harminchat nyertes pályázat elszámolása és lezárása. Eddig tizenöt pályázatot sikerült lezárni.
Tóga rávilágított, hogy széles volt a pályázati lehetőségek tárháza, de ez így jó, hiszen a LEADER-program hetven százaléka olyan kiírás, ami a nemzeti pályáztatási rendszerbe nem fért volna be. A LEADER-program egy űrt próbál betölteni, hogy a kisgazdák is jussanak támogatási lehetőségekhez, és élvezzék azok hasznát. Az akciócsoport kilencvenöt százalékos eredményt ért el a pályázás során, ami nagyon jó eredmény más akciócsoportok eredményeivel összehasonlítva. Pályázhattak önkormányzatok, jogi személyekként bejegyzett mezőgazdasági farmerek, vidéken pályázhattak nem mezőgazdasággal foglalkozó vállalkozók stb. Volt két eset, amikor a helyi örökség megvédésére biztosítottak támogatást. A LEADER-program lebonyolítása mellett az akciócsoport több pályázat lebonyolításában is részt vesz. Van egy nyertes pályázat, ami Szatmár megyében huszonöt sporthorgásztó teljes promóciós anyagának elkészítését, a horgászati turisztikai útvonal megjelölését finanszírozza. Hamarosan aláírásra kerül a helyi gyümölcsök és zöldségek forgalmazására készülő eladópontok létrehozásáról szóló projekt, hogy viszonteladó kihagyásával az áru a termelőtől a fogyasztóhoz kerüljön; öt direkt eladóközpontot hoznak létre.
Az akciócsoport munkájának eredményeként kialakult egy tanácsadási hálózat a gazdák oly módon történő megsegítésére, hogy megtanuljanak szövetkezeteket létrehozni. A 2021–2027-es tervezési periódusban jelentős támogatásokat kaphatnak a szövetkezetek, ami egy túlélési lehetőség lesz sok mezőgazdasági vállalatnak. Külön intézkedés lesz a szövetkezetek eszközbeszerzésére és működtetésére. A szabályzat most van kialakulóban, konkrétumokat még nem lehet tudni, de annyi biztos, hogy a társulási formák támogatásokban fognak részesülni. Azok a személyek, akik nem rendelkeznek a kellő információkkal, még mindig kerülik a társulási lehetőségeket, nem látják azok előnyeit. Szatmár megyében eddig tizenöt szövetkezet alakult meg, ezek már működnek is, és tapasztalhatók az előnyök (fiskális előnyök, közös beszerzés és értékesítés, a mennyiség és a minőség biztosítása stb.). A szövetkezeteket a mezőgazdasági minisztérium is támogatja, mert ebben a formában a gazdák meg tudnak maradni a piacokon. Eddig is sok támogatás érkezett a gazdákhoz, de azoknak nem mindig voltak látható eredményei — szögezte le Tóga István.
Elek György