Miután múlt csütörtökön közzétette az oktatási szaktárca a nyolcadikosok képességvizsgájának végleges eredményét, majd a nyolcadik osztályos tanulók megyei és bukaresti szintű rangsora is megjelent az admitere.edu.ro oldalon, megkezdődött a beiratkozás a középiskolai osztályokba.
Az oktatási minisztérium közlése szerint, a 2024/2025-ös tanév képességvizsgáján a diákok 83,2 százaléka írt ötöst vagy annál nagyobb jegyet. Tavaly rosszabb eredmények születtek, akkor a diákok 74,5 százaléka érte el az ötös vagy annál nagyobb médiát.
Szatmár megyében a 2632 beiratkozott nyolcadikos közül 2361-en jelentek meg az írásbeliken, akiknek végül 76,66 százaléka kapott legkevesebb 5-öst a dolgozatára. Román nyelv- és irodalomból a szatmári fiatalok 75,88 százaléka szerepelt sikeresen és egyetlen diáknak értékelték hibátlan, 10-esre a dolgozatát. Matematikából 69,71 százalék a sikerességi arány, ugyanakkor 4 fiatalnak sikerült tökéletesen megoldania a feladatokat, ezért 10-esre értékelték az írásbelijét. Anyanyelvől született ugyanakkor a legjobb eredmény Szatmár megyében, itt 89,91 százalékos átmenési arány és 4 fiatalnak sikerült 10-est írnia.
A szatmári nyolcadikos diákok hierarchiája
Szatmár megye tanulóinak hierarchiája, akárcsak az összes többi megye diákjaié, megtalálható az admitere.edu.ro oldalon. Ez alapján a legmagasabb átlagot a Ion Creangă Általános Iskola nyolcadikosa érte el, akinek a felvételi átlaga 9,90. A magyar tannyelvű diákok között a legmagasabb felvételi átlaggal, 9,63-mal a Rákóczi Ferenc Általános Iskola diákja rendelkezik.
Ami a középiskolákat illeti, a Szatmár megyei toplista élén a Ioan Slavici Főgimnázium áll, a tanintézet matematika-informatika osztályában tavaly a legutolsó bejutási átlag 9,27 volt, második legmagasabb átlaggal, 8,9-cel szintén a főgimnázium egy osztálya, a természettudományok szak szerepel.
A szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium matematika-informatika szakán legkevesebb 6,56-os átlag volt szükséges a bejutáshoz, természettudományok szakon pedig 6,91. A főgimnázium társadalomtudományok szakára 5,95-tel vették fel az utolsó tanulót, míg a társadalomtudományok, intenzív idegen nyelv osztályokba 7,13-as átlag kellett a bejutáshoz.
A Szatmárnémeti Református Gimnázium közgazdasági osztályába legkevesebb 5,4-es átlaggal lehetett bejutni, matematika-informatika szakra 5,36-os, természettudományok szakra 5,35-es átlag kellett, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum természettudományok szakára legkevesebb 7,48-as átlaggal lehetett bejutni, míg matematika-informatikára elég volt 5,5 is. Az elhivatottsági osztályok — például teológia — átlagait nem közölte a szaktárca.
Tavaly sok olyan középiskolai osztály is akadt, ahová még az 5-ös átmenő sem kellett, hogy felvegyék a diákot. Ilyen volt például a Constantin Brâncuși Faipari Líceum fafeldolgozó technikuma, ahová 2,98-as átlaggal is vettek fel diákot, vagy a Nagytarnai Líceum mezőgazdasági osztálya, amelynek legutolsó bejutója 2,45-ös átlaggal rendelkezett.
A felvételi időszak menetrendje
Ezen a héten, július 14. és 21. között van lehetőség a felvételi opciók kitöltésére, azaz a tanulók megjelölhetik, melyik középiskolákba szeretnének jelentkezni. A számítógépes elosztásra július 23-án kerül sor, ekkor sorolják be az osztályokba a diákokat a felvételi átlagok alapján.
Július 24. és 29. között kell a diákoknak benyújtaniuk az iratkozási iratcsomójukat abba a középiskolába, ahová felvették őket. Július 30. és augusztus 1. között pedig a megyei, illetve bukaresti felvételi bizottságok az esetleges rendkívüli helyzeteket oldják meg.
A felvételi második szakaszát augusztus 1–19. között rendezik meg. Ez az időszak azoknak a tanulóknak van fenntartva, akik az idei évben végezték el a nyolcadik osztályt, vagy korábbi évfolyamok végzettjei, és a 2025/2026-os tanév kezdetéig nem töltik be a 18. életévüket.
Hírszerkesztő