Szatmárnémeti

Eljárás indult a gyermekét bántalmazó nő ellen

2021.07.02 - 12:08

A videofelvétel már nem érhető el a közösségi oldalon, azonban a követők hozzászólásaiból kiderül, hogy többen is egyetértettek a nővel, aki ütlegeléssel igyekezett megnevelni gyermekét. Ez is jól mutatja, hogy ma még mindig elfogadott a gyerekek nevelése során a verés, a bántalmazás, sokan hangoztatják ugyanis, hogy: „engem is így neveltek szüleim, és lám, ember lett belőlem”. A szakemberek azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy a bántalmazásnak súlyos következményei lehetnek a gyermek fejlődése során. Sőt mi több, a törvény is tiltja a gyermekek bármilyen típusú bántalmazását. A figyelem középpontjába került 29 éves, remetemezői anya a nyomozás miatt újabb posztot osztott meg oldalán, melyben kihangsúlyozza, hogy nem bírná elviselni, ha a hatóságok elvennék tőle gyermekeit, ugyanakkor arra is rávilágít, hogy megítélése szerint nem követett el semmilyen kivetnivaló bűnt, csak a gyermeket akarta megnevelni, aki „rossz” volt, a gyermek azonban vélhetően ezzel a csínnyel akarta anyja figyelmét magára irányítani.

Szakszerű beavatkozás, segítség

A Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC SM) keretében működik a családon belüli erőszakkal és emberkereskedelemmel foglalkozó osztály, melynek abszolút prioritása a gyerekek elleni abúzus megakadályozása, illetve szükség esetén a megfelelő intervenció.
A DGASPC munkatársainak a megye egész területén akad munkájuk, és fő céljuk a gyerekbántalmazás, -kizsákmányolás és -kereskedelem megelőzése, illetve szükség esetén határozott fellépés a gyerek védelmében. A családon belüli bántalmazás, gyerekkereskedelem és egyéb sürgős esetekben a szatmárnémeti András Szociális és Intervenciós Központban, a Lorena baba-mama központban, valamint a nántűi Sürgősségi Fogadó Központban — mely egyúttal éjszakai menedékhely is az utcagyerekek számára — helyezik el azokat a gyerekeket, akiket valamilyen abúzus ért, és emiatt ki kell emelni őket addigi környezetükből, majd megfelelő ellátásban, kezelésben, terápiában részesítik őket a szakemberek.
A gyermekvédelmi igazgatóság munkatársai 2020-ban megyénkben 505 olyan esetet regisztráltak és léptek közbe sürgősségi eljárásban, amelyekben fizikailag (36), érzelmileg/pszichésen (21) vagy szexuálisan (29) bántalmaztak, elhanyagoltak (209) gyermekeket. Az ügyosztály ugyanakkor 45 esetben vett részt a kiskorú gyermekek kihallgatásán/szembesítésén a rendőrségen, bíróságon, törvényszéken.
Segítséget nyújtott ugyanakkor két, 18 éven aluli személynek tiltott szerek fogyasztása miatt, és 13 fiatalkorú bűnözőnek. Négy esetben öngyilkossági kísérlet miatt kellett közbelépniük szaktanácsadással a DGASPC SM munkatársainak. 11 esetben kiskorú dolgoztatása miatt léptek fel a hatóságok, de 14 családon belüli erőszak ügyében is beavatkoztak. A családon belüli erőszakkal és emberkereskedelemmel foglalkozó osztály munkatársai 70 kiskorú édesanyának és 26 kiskorú várandós lánynak nyújtottak tanácsadást.

Gyermekek Telefonja

A Gyermekek Telefonján lehet a leggyorsabban jelenteni a gyermekek ellen elkövetett abúzusokat. A 0261.983-as segélyvonalon 2020-ban Szatmár megyében 19 bántalmazási esetet jelentettek. A bejelentések egy része magától az érintett gyerektől vagy olyan felnőttől érkezett, akinek tudomására jutott az eset. A Gyermekek Telefonja a nap 24 órájában működik a hét minden napján, ünnepnapokon is, és ingyenesen hívható. A szolgáltatás célja, hogy regisztrálja a gyerekbántalmazás, -kizsákmányolás és -elhagyás eseteit, és a szakemberek a lehető legrövidebb időn belül beavatkozzanak a gyerekek érdekeinek védelme érdekében. A DGASPC munkatársai arra kérik a szatmáriakat, ne maradjanak közömbösek, ha valamilyen, gyerekek ellen elkövetett bűncselekmény szemtanúi, hiszen minden gyerek szeretetre és megfelelő gondoskodásra vágyik. A gyermekek telefonját bárki hívhatja, család, szomszédok, barátok, óvodai vagy iskolai közösség képviselői, egyház, egy helyi közösség tagja vagy bárki, akinek szembetűnik, hogy egy gyermekkel nem megfelelően bánnak.


Sógor Beáta

 

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Rabló-pandúrt játszottak a csendőrök

Gyerekek látogattak el a rendfenntartó erőkhöz.
Belföld

A keresztlevél nem alkalmas határátlépésre

A 2005/248-as törvény értelmében a kiskorú román állampolgárok útlevéllel, illetve (14 év fölött) útlevéllel vagy személyazonossági igazolvánnyal utazhatnak külföldre. A születési bizonyítvány nem minősül úti okmánynak.
Belföld

Nincs több energiaital a kiskorúaknak!

Tilos lesz az energiaitalok árusítása kiskorúaknak. A 18 éven aluliak energiaitalokhoz való hozzáférését korlátozó törvényt döntő házként fogadta el a képviselőház.