Sport

Elhunyt Kárpáti György és Benedek Tibor

2020.06.18 - 11:24

Életének 48. évében, súlyos betegség után csütörtök hajnalban elhunyt Benedek Tibor háromszoros olimpiai aranyérmes, világbajnok és Európa-bajnok vízilabdázó, a magyar férfi válogatott korábbi szövetségi kapitánya – közölte a Magyar Vízilabda-szövetség.

„Családja, csapattársai, az egész vízilabda-társadalom és a szurkolók számára pótolhatatlan és felfoghatatlan űrt hagyott maga után” — olvasható Benedek Tibor családjának a közleményében.

Benedek Tibor gyerekként gerincproblémái miatt kezdett úszni, majd hamar vízilabdára váltott, s nyolcévesen már a KSI igazolt játékosa volt. Sorra nyerte a bajnoki címeket, tinédzserként a korosztályos válogatottakban is szerepelt. 1989-ben – már ob I-es játékosként – ifjúsági Európa-bajnok lett. Majd mindössze 18 esztendősen, 1990-ben bemutatkozott a felnőttválogatottban is, és egy év múlva már világbajnoki bronzérmesnek mondhatta magát.

A hazai felnőttélvonalban 1991-ben, az Újpest játékosaként ért először a csúcsra, majd két év múlva ismét, amit két címvédés követte a lila-fehéreknél.

20 évesen bekerült a barcelonai olimpiára utazó válogatottba, és bár a csapat a 6. helyen zárt, 21 góljával ő lett a torna gólkirálya. Egy évvel később, majd 1995-ben is Európa-bajnokságon is második helyen végzett a csapattal.

Az Újpesttel 1993-ban LEN-kupa-győztes, egy évvel később BEK-győztes lett – közben a válogatottal két ezüstérmet gyűjtött: az

Az atlantai olimpia után a Racing Roma játékosa lett öt évre, majd a Pro Reccóé további háromra. Az első olaszországi időszakában két bajnoki címmel (mindkét gárdával eggyel) és egy kupagyőzelemmel gyarapodott a kollekciója.

Sydneyben kezdődött

A válogatottban ebben az időszakban kezdődött az igazi sikerkorszak: az 1997-es Európa-bajnoki győzelem után egy évvel világbajnoki ezüstérem került a nyakába, majd jött a 2000-es olimpia Sydneyben, ahol először lett olimpiai bajnok. 2003-ban világligát és világbajnoki címet is nyert Benedek a Kemény Dénes irányította társulattal, sőt a 2004-es athéni olimpián a bajnoki cím megvédésével tetézte a sikereket a csapat.

Benedek az olimpia után hazaigazolt, s a korábbi újpesti edzője, Kovács István által irányított Honvéd vízilabdázója lett, ahol további két bajnoki címet is bezsebelt. Közben szívritmuszavart diagnosztizáltak nála az orvosok, ezért a válogatottságot ideiglenesen lemondta, 2007-ben tért vissza – egy vb-ezüsttel.

Visszahívták az olasz Pro Recco csapatához, ahol öt év alatt négy újabb bajnoki címmel bővült a gyűjteménye, ráadásul közben a válogatottal 2008-ban másodszor is megvédte az olimpiai bajnoki címét.

Kemény maga mellé vette

Még játékosként elkezdett edzőként is dolgozni, elsőként rögtön a felnőttválogatottnál, Kemény Dénes segítőjeként kapott lehetőséget. Közel 40 évesen, 2012 májusában befejezte a játékos-pályafutását – 2010-ben még Bajnokok Ligáját, olasz bajnoki címet és Olasz Kupát nyert a Reccóval, továbbá bajnoki elsőségnek még kétszer volt részese –, s fél év múlva, 2013 januárjától a magyar felnőttválogatott szövetségi kapitánya lett.

Edzőként a legnagyobb sikerét a 2013-as vb-n érte el, ahol győzelemre vezette nemzeti csapatunkat, így játékosként és edzőként is világbajnoknak mondhatta magát.

2016 októberében távozott a kapitányi posztról, egyidejűleg bekerült a hazai szövetség elnökségébe.

2017 januárjától az UVSE szakmai igazgatója lett. Másfél évvel később a csapat vezetőedzői posztját is elfoglalta. Sajnos kiderült, hogy ez volt az utolsó állomása egy egészen kivételes pályafutásnak.

Idén májusban minden, vízilabdával kapcsolatos tevékenységtől visszavonult.

Kemény Dénes

„Egy ideje nyilván készültünk arra, ami most bekövetkezett, de igazán mégsem lehet. Nekem reggel óta azok a képek ugranak be Tiborról, amik a nagyközönségnek kevésbé, a csapattársaknak és a családjának inkább ismerősek, hogy ő igenis egy érző, helyes mosolyú fiú és férfi volt, sőt sok olyanra is emlékszem, amikor kisgyermeki boldogsággal nevetett, szinte kiesett a száján! És volt egy mondata Athénban... A 2004-es megnyert olimpiai döntő után, mihelyst kimásztunk a medencéből, indultunk átöltözni az eredményhirdetéshez. Egymás mellett sétáltunk, és megkérdeztem tőle, hogy szerinte miként fordítottunk, inkább a szerbek vesztették el, vagy mi nyertük meg? Ezt felelte: »Biztos, hogy mi nyertük meg, mert mi nagyon szeretjük egymást.«” — nyilatkozta a Nemzeti Sportnak Kemény Dénes.

38 aranyérem

Benedek Tibor 1972. július 12-én született Budapesten. Háromszoros olimpiai bajnok, egyszeres világ- és Európa-bajnok, egyszeres világkupa- és kétszeres világligagyőztes, hatszoros európai Szuperkupa-győztes, négyszeres BEK/Euroliga/BL-győztes, egyszeres LEN-kupa-győztes, hatszoros magyar- és hatszoros olasz bajnok, háromszoros Magyar Kupa-győztes, és háromszoros Olasz Kupa-győztes, ifjúsági Európa-bajnok. És még ehhez hozzáadódik 10 ezüst- és 8 bronzérem a különböző világversenyekről, illetve magyar és olasz honi tornákról.

Kárpáti György 84 éves volt

karpatiGyorgy7

Nem sokkal Benedek Tibor halálhíre előtt számolt be róla a Nemzeti Sport, hogy 84 éves korában Budapesten elhunyt a háromszoros olimpiai bajnok egykori vízilabdázó, Kárpáti György, a Nemzet Sportolója.

Pályafutását úszóként kezdte 1945-ben a Ferencváros csapatában, s bár többször nyert országos bajnokságot, végül a vízilabdát választotta első számú sportjának. Pólósként 1952-ben, 1956-ban és 1964-ben olimpiai bajnok lett, 1960-ban ötkarikás bronzérmes, s ugyancsak háromszoros Európa-bajnok a válogatott 1954-es, 1958-as és 1962-es diadalának részeseként.

A Fradival ötszörös magyar bajnok és kupagyőztes. 1973 és 1980 között a pólóválogatott másodedzője volt, Gyarmati Dezső szövetségi kapitány segítőjeként 1976-ban, Montrealban nyert olimpiát.

Beválasztották az Úszó Hírességek Csarnokába (1982), 2005-ben Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság akkori elnöke különdíjban részesítette

Kárpáti György volt minden idők legfiatalabb magyar vízilabdás olimpiai bajnoka, hiszen az 1952-es helsinki játékok megnyerésekor mindössze 17 éves volt. Halálával az ötvenes évek aranygenerációjának utolsó élő tagja távozott – néhány nappal 85. születésnapja előtt.

(Nemzeti Sport)

Ajánljuk még a témában:

Sport

Vb-ezüstérmesek a magyar lányok

A magyar női vízilabda-válogatott ezüstérmet szerzett a hazai rendezésű vizes világbajnokságon, miután óriási csatában, 9–7-re kikapott a sorozatban negyedszer győztes, az elmúlt három olimpián is első Egyesült Államoktól a szombati döntőben a Margitszigeten.
Sport

Óriási bravúr: magyar siker az Egyesült Államok ellen

A magyar válogatott második csoportmeccsén elképesztő bravúrt végrehajtva 10–9-re legyőzte a kétszeres címvédő amerikai csapatot a tokiói olimpia női vízilabdatornájának szerdai játéknapján.
Sport

Egy góllal kikapott a férfi vízilabda-válogatott a görögöktől

Az Európa-bajnok magyar férfi vízilabda-válogatott 10–9-re kikapott Görögországtól első csoportmérkőzésén a tokiói olimpián.