Az Edenred Románia közvélemény-kutatásának adatai szerint a válaszadó étteremerem-tulajdonosok 73 százaléka azt mondta, hogy kénytelen élelmiszert pazarolni, és 55 százalékuk már intézkedett a jelenség csökkentéséről. A vendéglők fele az elkészített ételek 1-5 százalékát dobja ki, 20 százalékuk pedig a 5-15 százalékát.
A kidobott termékek 70 százalékát az olyan alapanyagok teszik ki, mint a zöldség, gyümölcs és a hús, 30 százalékát pedig a készételek. Tízből három étterem-üzemeltetőnél csak a konyhában történik pazarlás, míg 70 százalékuknál az étteremben vagy mindkét helyen.
A lejáró szavatosságú élelmiszerek felét kidobják, 20 százalékát pedig újra felhasználják más ételek elkészítéséhez; a fennmaradó 30 százalékot a személyzetnek vagy állatmenhelyeknek adományozzák, visszaszolgáltatják a beszállítónak, vagy még a szavatossági idő lejárta előtt felhasználják - derül ki az étterem-üzemeltetők munkáltatói szövetségével (HORA) és a Mastercarddal partnerségben készített felmérésből.
A válaszadók többsége (81 százalék) szerint nyáron a legnagyobb a pazarlás, ami egyrészt a magas hőmérséklettel, másrészt a nagyobb forgalommal magyarázható; 32 százalék azt is elmondta, hogy hétvégén nagyobb a pazarlás, mint hétköznapokon.
A felmérés szerint tízből nyolc vendéglős odafigyel erre a problémára, és 50 százalékuk már intézkedett a pazarlás csökkentéséről. A legtöbben úgy vélik, ennek legjobb módja a termékeik iránti kereslet és az alapanyagok beszerzésének megfelelő összehangolása.
Arra a kérdésre, hogy mi segítené őket az élelmiszer-pazarlás kezelésében, a legtöbben a felesleges élelmiszerek értékesítésének lehetőségét jelölték meg, többek között speciális alkalmazásokon keresztül (63 százalék), továbbá a felesleges élelmiszerek eladományozását (43 százalék), valamint az élelmiszer-pazarlás csökkentésére vonatkozó tanácsokat és ajánlásokat tartalmazó útmutatót, illetve törvénybe foglalt megoldásokat. Nem mellékes az sem, hogy a felmérésben részt vevő válaszadók 72 százaléka valamilyen éttermet, 17 százaléka étteremláncot, 6 százaléka kávézót és cukrászdát üzemeltet.- — magyarán: tudják miről beszélnek.
Az Edenred és a HORA ki is dolgozta Az élelmiszer-pazarlás csökkentése 10 lépésben című útmutatót, amely gyakorlati megoldásokat tartalmaz az élelmiszer-pazarlás mérséklésére a beszerzéstől a tároláson és az ételek elkészítésén át a tálalásig, majd a maradékok kezeléséig.
Hírszerkesztő