Amint arról lapunk hasábjain is olvashattak, új szabályok lépnek érvénybe a koronavírusos pácienseknek nyújtott orvosi szolgáltatások esetében: amennyiben egy személy teszteredménye pozitív, de az illető tünetmentes, vagy enyhék a tünetei, elkülönítve otthon maradhat, és a családorvostól kap betegszabadságot az elkülönülés idejére, nincs szükség többé szakorvosi vizsgálatra. A 2020/136-os törvényt, valamint a 2005/158-as kormányrendeletet kiegészítő és módosító rendelet szerint, melyet múlt héten fogadott el a kormány, lakhelyi elkülönítés akkor vezethető be, ha alacsony a veszélye annak, hogy más személyek megfertőződnek. Ha elfogadja a lakhelyi elkülönítést, az illető köteles tájékoztatni a háziorvosát, aki figyelemmel kíséri az állapotát. A családorvosok 105 lejt kapnak páciensenként ezért a szolgáltatásért az egészségbiztosítótól.
A Családorvosok Országos Szövetsége (SNMF) a rendelet elfogadását követően közölte, hogy szakemberei eddig is, valamint ezután is pácienseik mellett maradtak és maradnak, „a kötelező szerződésekkel és büntetésekkel való rabszolgaság (…) nem fogja megmenteni a rendszert vagy az emberi életeket”, a háziorvosoknak további forrásokra, de különösen tiszteletre van szükségük. A családorvosok szerint az ország valódi, bár hivatalosan el nem ismert szükségállapotban van. Azt is hozzáteszik, hogy távkonzultációban részesítik a COVID-19-betegeket anélkül, hogy veszélybe sodornák többi páciensüket, akik nem fertőzöttek a SARS-CoV-2 vírussal.
A SNMF felháborodással veszi tudomásul, hogy van egy új, ha nem is törvénytelen, de erkölcstelen „hagyomány”, mely szerint a szakemberekkel vagy a betegek képviselőivel folytatott konzultáció nélkül bocsátanak ki az egészségügyi rendszert, szakembereket és pácienseket egyaránt érintő rendeleteket. Ilyen az is, amely előírja, hogy a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező COVID-19-betegek az otthonaikban maradhatnak laboratóriumi vagy képalkotó vizsgálatok nyomán végzett értékelés nélkül. A rendelet a szakemberek szerint „szinte tartalom nélküli”: nehezményezik, hogy sem a tesztelésre, sem az ellátásra vonatkozóan nem ír elő semmilyen konkrét módszertant a rendelet, nem tisztázza, mi lesz azokkal a páciensekkel, akik társbetegséggel küzdenek, ellenben „büntetéssel” és „kötelezettséggel” fenyeget. „Bármi is történjék, csak az orvos lesz a hibás, esetleg a páciens” — írja a közlemény.
„Az elmúlt fél évben a hatóságok teljességgel figyelmen kívül hagyták a családorvosokat, hogy most újra felfedezve őket bürokratikus felelősséggel és büntetésekkel terheljék őket, amikor a rendszer már összeomlani készül. A családorvosok kötelező szerződésekkel és büntetésekkel való rabszolgaságba kergetése sem a rendszert, sem az emberi életeket nem menti meg, ellenkezőleg! Biztosítani akarjuk a lakosságot, hogy mi, háziorvosok minden erőforrásunkkal és kapacitásunkkal gondoskodni fogunk betegeinkről, ahogyan a járvány kezdete óta tettük” — teszik hozzá.
A COVID-19-betegekkel való kapcsolattartásra utalva azt is kiemelik, hogy sokkal jobban ismerik az egészségügyi rendszert, mint a politikusok és az irodai dolgozók, ezért erre a helyzetre is megoldásokat fognak találni. Távkonzultáció segítségével fognak gondoskodni a COVID-19-betegekről anélkül, hogy veszélybe sodornák a rendelőkbe érkező, a SARS-COV-2 vírussal nem fertőzött pácienseiket, akiknek szintén továbbra is szükségük van rájuk, főként, hogy a krónikus betegeknek nyújtott egyéb egészségügyi szolgáltatások száma jócskán csökkent, korlátozott az ezekhez való hozzáférésük.
„Úgy a fertőzötteknek, mint a kontaktjaiknak és a kontaktok kontaktjainak, valamint azoknak, akik csak a televízióból hallottak a SARS-CoV-2 vírusról, szükségük van ránk. A páciensekkel való kapcsolattartásban meg fogjuk találni azokat a módozatokat, melyek működőképesek, és amelyeket a döntéshozóknak még nem sikerült beazonosítaniuk, hiszen jobban ismerjük a rendszer realitásait. Továbbra is teljesítjük kötelességünket, gondoskodunk betegeinkről és a közösségről. Ehhez további forrásokra van szükségünk, de különösen a hatóságok tiszteletére és együttműködésére” — zárják közleményüket a családorvosok.
Bumbuluţ Krisztina